سه شنبه, 22 خرداد 1397 - 14:59

نخستین گام پنهان مذاکره چیست / حس شوخ طبعی خود را از دست ندهید


    به قلم: نینا زیپکین

     کارآفرین

مکالمات خود با رهبران را در سری برنامه همه درها را باز کن -پیرامون اطلاع داشتن از آنچه باید ارائه دهید، دور زدن موانعی که سر راه تان سبز خواهند شد، شناسایی فرصت ها و ایجاد فرصت برای خود و دیگران- با ما در میان می گذارد.

زمانی که درحال تبلیغ محصول خود هستید، تمایل دارید با بیشترین مخاطب ممکن ارتباط برقرار کنید. اما برای انجام موفقیت آمیز این کار، لازم است نظرات گوناگون را مدنظر قرار دهید. هدف ماری کیم نواک، به عنوان رئیس سازمان ادورتایزینگ ویک، اطمینان از این موضوع است که نظرات بیشتری در صنعت تبلیغات شنیده شود تا به پیشبرد آن کمک کند.

نواک می گوید ما می خواهیم 50 درصد از زنان و 50 درصد از مردان، درمورد هر مرحله ای از کار صحبت کنند. نمی توانیم این اتفاق را تضمین کنیم، اما قطعا می توانیم تا جای ممکن تلاش مان را بکنیم. تنوع عقاید اهمیت زیادی دارد. فرقی نمی کند این صحبت در مورد نژاد، جنسیت، زمینه های مختلف کسب و کار یا فلسفه باشد؛ همه این ها در کنار یکدیگر عمل می کنند. در این شرایط است که می توانیم صادقانه نماینده مشتریان یک محصول خاص باشیم.

مطلب مرتبط: مهم‌ ترین ابزار مذاكره

نواک با هدف توسعه سازمان – نه تنها از لحاظ تعداد کارمندان، بلکه همچنین با افزایش حضور شرکت در سرتاسر جهان- در سال 2017 به سازمان ادورتایزیدگ ویک پیوست. وی قبل از این مقام، افسر ارشد بازاریابی شرکت فناوری تبلیغات آنلاین -روبیکون پروجکت و همچنین سرپرست جهانی بازاریابی مایکروسافت بوده است.

درحال حاضر، نواک علاوه بر سازمان ادورتایزینگ ویک نیویورک، بر سازمان ادورتایزینگ ویک یوروپ در لندن، سازمان ادورتایزینگ ویک لاتام در مکزیکوسیتی، سازمان ادورتایزینگ ویک ایشیا در توکیو و آغاز به کار سازمان ادورتایزینگ ویک آپاک سیدنی در سال 2018 نیز نظارت دارد.

علاوه بر فعالیت در این پنج مجموعه، نواک تمایل دارد گفت وگو پیرامون نوآوری در جهان تبلیغات را نیز به صورت دائمی ادامه دهد. او می گوید این سمت برایم فوق العاده است، چون به من اجازه می دهد با داشتن این وسیله سخنرانی زیبا با همه افراد در این صنعت صحبت کنم.

در ادامه نواک بینش خود را درمورد نادیده گرفتن اشتباهات و حمایت از خود، با ما در میان می گذارد.

چه زمانی در مسیر شغلی تان، مجبور به حمایت از خود شدید و چگونه از عهده اش برآمدید؟

من تاکنون در تمامی سمت هایم، از خودم حمایت کرده ام. این کار را همواره هنگام تغییر سمت انجام داده ام و مجبور بودم از دلیل انتصاب خود و سمتم در شرکت و حقوق سالانه ام دفاع یا حمایت کنم.

طبق آنچه که آموخته ام، ابا نداشتن از درخواست های صادقانه خود، اهمیت زیادی دارد. همیشه بحث پول مطرح نیست، اما واقعا لازم است هنگام بیان درخواست تان، صراحت به خرج دهید. شما نمی توانید بعدها و با به یادآوردن گذشته، از درخواست نکردن همان خواسته پشیمان و دوباره خواستار آن شوید.

آیا می توانید درباره زمانی صحبت کنید که کار اشتباهی انجام دادید؟ چطور آن اتفاق را پشت سر گذاشتید؟

امیدوارم اشتباهات زیادی در مسیر شغلی ام کرده باشم. اگر واقعا تلاشی نکنید و مرزها را به عقب نرانید، چیزی نمی آموزید و خطر نمی کنید. آنچه من از انجام کار اشتباه آموخته ام، این است که زمانی کاری اشتباه محسوب می شود که چیزی از آن نیاموزم. منظورم از این حرف، بیان یک کلیشه نیست. واقعا معتقدم برای ایجاد تاثیرات عمده، باید خطر کرد و با این خطر کردن، منحنی یادگیری خاصی تا انجام درست کار وجود دارد. از اشتباه خود بیاموزید و مسئولیتش را قبول و بلافاصله اصلاحش کنید. یک جا ننشینید و برای مدت طولانی حرص و جوش نزنید. واقعا از همان روز اول مسئولیت اشتباه تان را قبول و روشی برای اصلاحش پیدا کنید.

شما درطول مسیر شغلی خود به عنوان یک رهبر، چگونه رشد و تغییر کردید؟

می توانم با امیدواری بگویم بیش از خودم، مسئولیت کارهای دیگران را به عهده داشتم. بنابراین تصور می کنم در ابتدا شما نگران خودتان هستید و در مرحله بعد نگران گروه و سپس شرکت خود می شوید. حالا من نگران صنعت تبلیغات هستم و این یکی از دلایل برعهده گرفتن سمت کنونی ام است. در این جایگاه از یک ابزار سخنرانی برخوردارم که واقعا می توانم برای صورت دادن تغییرات از آن استفاده کنم و بیشتر از افرادی که هرروز با آنها از نزدیک سروکار دارم، به دیگران کمک برسانم. همان طور که سنم بالاتر رفته است، بیشتر و بیشتر می فهمم که این یک مسئولیت واقعی ا ست که باید آن را صمیمانه و با آغوش باز پذیرفت.

با گذشت زمان، دید شما نسبت به موفقیت و شکست چگونه تغییر کرده است؟

به عقیده من تفاوت در این است که در دوران جوانی ام، موفقیت احتمالا برایم ارتباط تنگاتنگی با داده های بسیار ملموس داشت. آیا حقوق سالانه ام افزایش می یافت؟ فکر می کنم آن نقاط عطف با بالاتر رفتن سنم، ناملموس تر شده اند. آیا من تفاوتی ایجاد کرده ام؟ آیا درنهایت توانایی خود، به درستی از عهده آن برآمده ام؟ آیا به خاطر آن از من قدردانی شد؟ فکر می کنم از ایجاد یک تاثیر ملموس تر، به سمت ایجاد یک تاثیر ناملموس تر رفته ام که با اعداد و ارقام فاصله دارد.

آیا مشاوری به شما توصیه ای ارائه داده است که همچنان آن را با دل و جان بپذیرید؟

هیچ گاه حس شوخ طبعی خود را از دست ندهید. من واقعا این توصیه را آویزه گوش کرده ام. همواره معتقدم باید به شما خوش بگذرد و اگر این اتفاق نیفتد، دلیلی برای انجام کار ندارید. اما توصیه ای که به من شد این بود هیچ گاه شوخ طبعی ات را از دست نده، چون به محض از دست دادن این حس، توانایی مذاکره را نیز از دست خواهی داد.

مطلب مرتبط:تكنیك‌ های قبل از مذاكره

می توان عکس این مسئله را نیز درنظر گفت؛ به محض آنکه بدخلق شوید، توانایی مذاکره را از دست می دهید. اگر بتوانید روحیه بالای خود را حفظ کنید، آن گاه توانایی حرکت درجهت مورد نیاز را در اختیار دارید. شما نمی خواهید به جایی برسید که مجبور به سرزنش شوید. علاوه براین برای بسیاری از مردم، رسیدن به موفقیت بسیار سخت تر است. این یک توصیه عالی ا ست که من سعی می کنم تاحد امکان از آن پیروی کنم.

توصیه دیگری که به اندازه اداره مسئولیت های شغلی تان اهمیت دارد، این است که خود شما باید مسیر شغلی تان را اداره کنید. هیچ کس این کار را برایتان انجام نخواهد داد. این احتمالا بهترین توصیه ای است که تاکنون دریافت کرده ام.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی