دوشنبه, 19 شهریور 1397 - 14:26

ارزش هر یک ساعت از زمان الون ماسک چقدر است؟

الون ماسک (Elon Musk) شاید به نقطه اوج خود رسیده باشد. سرمایه گذاران، هیئت مدیره، تجار هم دوره و مردم از بیرون به ماجرا نگاه می کنند و تنها امید آن ها این است که استرس، خستگی و عزم مدیرعامل Tesla به پیشرفت هر چه بیشتر او کمک کند و او را با مشکل مواجه نسازد..

بعد از یک توییت 9کلمه ای در روز 7 اوت و در طی ساعات کاری، سهام شرکت ماشین های الکتریکی ماسک و همچنین ارزش شخصی او با افزایش مواجه شدند. در پایان آن روز، سهام شرکت 11درصد افزایش داشت و برخی درآمد EOD ماسک را 1.43میلیارد دلار تخمین زدند. اما همانند بسیاری از توییت های نا به هنجار توسط یک شخص مهم، این اظهارنظر نیز با واکنش شدید مواجه شد. کمیسیون صرافی و اوراق بهادار به دنبال رسیدگی شرکت Tesla رفت و همچنین سرمایه گذاران عصبانی شکایت های متعددی را از شرکت به اجرا گذاشتند و سهام شرکت با دوره ای پرتلاطم روبرو شد.

چند روز بعد و هنگامی که ماسک در یک مصاحبه اختصاصی با نیویورک تایمز از برنامه کاری سخت خود به گلایه افتاد، مردم از اقصی نقاط جهان او را برای توقف و استراحت کوتاه مدت تشویق کردند. ماسک اعلام کرد هفته ای 120ساعت کار می کند و از سال 2001 به بعد حتی یک هفته نیز به مرخصی نرفته وآخرین بار نیز به دلیل ابتلا به مالاریا بوده است.

مطلب مرتبط: 5 درس مدیریتی که می توانید از ایلان ماسک بیاموزید

ماسک می گوید، «زمان هایی وجود داشت که برای 3 یا 4 روز از کارخانه خارج نمی شدم و بیرون نمی رفتم. این امر باعث می شد زمانی برای فرزندان و دوستان خود نداشته باشم.»

سایت Entrepreneur درباره ساعات کاری ماسک که ادامه پایدار آن بسیار سخت است، در ماه می مقاله ای نوشت و ما حتی سعی کردیم یک روز را مانند او زندگی کنیم. اما بعد از آن، رفتار او از یک دعوای توییتی با ورن بوفه (Warren Buffett) و حمله به سرمایه گذاران Q2 در تسلا، فراتر رفت. به نظر می رسد ماسک معنای جدیدی را به عبارت اعتیاد به کار داده است. او حتی فقط چند ساعت وقت را صرف شرکت در مراسم ازدواج برادرش کرد و مستقیماً به کارخانه بازگشت.

درست است که موفقیت ماسک به موفقیت تسلا و چشم انداز وی گره خورده و کمپانی را به جایگاه امروزی آن رسانده است، اما برنامه سخت کاری او و عدم توانایی اش به برون سپاری کارها، این سؤال را به وجود می آورد که: ارزش یک ساعت از زمان الون ماسک چقدر است؟ و چه میزان از ارزش شخصی او و شرکتش در صورت عدم حضور او کاسته خواهد شد؟

سایت Entrepreneur تصمیم به بررسی این امر گرفته است. عموماً فرمول محاسبه ارزش زمان به حقوق و درآمد سالانه باز می گردد، اما محاسبه این ارقام برای شخصی مانند الون ماسک عملاً غیرممکن است. در وهله اول، حقوق او از تسلا که حداقل دستمزد در ایالت کالیفرنیا محسوب می شود، به صورت رسمی اعلام شده است، اما او هیچ گاه این حقوق را از شرکت نمی گیرد. دوماً، حقوق او در شرکت خصوصی SpaceX نیز نامعلوم است. در نهایت، افزایش دارایی های ملکی نامعلوم و دیگر تقسیمات احتمالی باعث خواهد شد که برآورد ارزش کلی دارایی ماسک غیرممکن باشد. با این حال دارایی او را حدود 23میلیارد دلار تخمین می زنند.

هنگامی که به ارزش زمان ماسک برمی گردیم، یک نشانه محکم وجود دارد. در ژانویه، برنامه جبران خسارت کمپانی تسلا برای ماسک در طول 10سال آینده اعلام شد. تسلا اعلام کرد که مدیرعاملش «هیچ گونه جبران خسارت تضمینی دریافت نخواهد کرد»؛ خسارتی که شامل حقوق ها، پاداش های نقدی و سهام در طول زمان می شوند. در ازای آن، مبلغ پرداختی به ماسک فقط و فقط به بازده کاری او مربوط می شود که بر اساس یکسری اهداف درآمدمحور مشخص می شوند. برای دریافت بیشترین حد ممکن به عنوان جبران خسارت، ماسک موظف است شرکت تسلا را به هدف نهایی خود برساند و این هدف نهایی یک سقف بازار به ارزش 650 میلیارد دلار است.

در حال حاضر، ماسک ادعا می کند که 120 ساعت در هفته کار می کند؛ به این مفهوم که او بیش از 17ساعت در روز، بیش از 6240ساعت در سال و در طول 10سال آینده، بیش از 62400ساعت کار خواهد کرد. اگر کل میزان پرداختی به ماسک در 10سال آینده مبلغ 55.8میلیارد دلار باشد و او با همین برنامه برای رساندن شرکت تسلا به اهدافش ادامه دهد، هر ساعت از وقت او ارزشی نزدیک به 900هزار دلار خواهد داشت.

اما نکته اینجاست که حتی اگر در تئوری، هر ساعتی که الون ماسک صرف فعالیت کاری خود می کند برای او 900هزار دلار درآمدزایی کند، در عمل هیچ ضمانتی بر آن وجود ندارد. دلیل اصلی این است که میزان پرداختی به ماسک تماماً به بازده کاری او باز می گردد. تسلا به وضوح اعلام می کند که پرداختی ها به مدیرعامل به طور کلی ریسک پذیر است. اگر ماسک به هیچ کدام از اهداف نشانه گذاری شده شرکت نرسد، درآمد کلی او 0 دلار خواهد بود.

یکی از ضرب المثل های تکراری که آن را زیاد می شنویم این است که «به جای سخت تر کار کردن، هوشمندانه تر عمل کن». این مثل احتمالاً در اینجا نیز صادق است. تمامی تحقیقات و آزمایشات عملی نشان داده اند که فرآیند تشخیص و عملکرد با کمبود بلند مدت خواب به شدت افت می کند. بر اساس یک تحقیق درباره خواب در سال 2016، محدودیت خواب شب به میزان 5ساعت برای 7 روز متوالی، باعث زوال توجه مستمر، حافظه کاری و وظایف مدیریت و همچنین کاهش حال خوب می شود. قدرت توجه و سرعت پردازش افراد حاضر در آزمایش، حتی با دو شب خواب جبرانی به حالت اولیه باز نگشت. حال شرایطی را در نظر بگیرید که هیچ شب جبرانی برای خواب و گاهاً حتی برای چند ماه وجود ندارد. یقیناً تأثیراتی بسیار منفی بر توجه پایدار و سرعت پردازش انسان صورت می پذیرد.

مطلب مرتبط: راهکارهای موفقیت به روش ایلان ماسک

ماسک در این زمینه می گوید که برای مدتی طولانی با مشکلات بی خوابی دست و پنجه نرم می کند و عموماً باید میان استفاده از قرص خواب و یا نخوابیدن یکی را انتخاب کند. اما این شانس وجود دارد که با کاهش کار و استرس، حتی به میزان اندک، شاهد تأثیرات مثبتی باشیم. در بهترین حالت، یک برنامه کاری جدید می تواند شرایط ماسک و تسلا را بهبود بخشد و در رسیدن به اهداف ژانویه 2018 به آن ها کمک کند. هیچ تحقیق عملی مبنی بر تأثیرات بلندمدت 120ساعت کار در هفته بر روی افراد وجود ندارد، اما ماسک نباید 10سال زمان را صرف درک این آثار کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی