دوشنبه, 19 شهریور 1397 - 13:49

برابری جنسیتی در محل کار، از فرهنگ رایج در شرکت نشأت می گیرد

آن دسته از شما که مطالب پیشین وبلاگ من را خوانده اید، احتمالاً می دانید که در پی ایجاد تغییر در جهان پیرامون خود هستم و می خواهم صدایی باشم برای تغییر؛ در هر کجا که بدان نیاز است.

با خواندن نظرات شما در وبلاگم، باید بگویم بسیاری از شما نیز چنین تمایلی دارید.

مسئله ای که مدت هاست ذهن مرا به خود مشغول کرده، مسئله برابری جنسیتی به طور کلی و نیز در محیط کار است.

برای این که به طور مختصر اطلاعاتی از سابقه من داشته باشید، باید بگویم که کارم را در یک برنامه تلویزیونی در هالیوود به نام Burbank آغاز کردم.

هر که اخبار سال گذشته را پیگیری کرده باشد، متوجه شده که از نظر تاریخی جایگاه زنان در هالیوود چگونه بوده است.

من افراد بسیاری را در تلاش برای ایجاد فضاهایی دارای برابری و شمول دیده و در عین حال رفتارهای ناعادلانه ای را نیز در این زمینه مشاهده کرده ام.

مطلب مرتبط: چگونه تبعیض جنسیتی را در محیط کار از بین ببریم

برخی از تجارب منفی ام تبدیل به آموزه هایی ارزشمند برایم شدند. از طریق آن ها توانستم اطلاعات بیشتری کسب کنم، برای خود ارزش قائل شوم و در راستای رسیدن به رفتار بدون تبعیض جنسیتی تلاش کنم.

اینفوگرافی اخیر Accenture، مرا به فکر درباره تجربیات گذشته ام پیرامون برابری و یا تبعیض جنسیتی در محیط کار واداشت.

کاهش این شکاف جنسیتی امکان پذیر است.

گاهی به نظر می آید که راهی طولانی تا کاهش این شکاف در پیش است. البته اقدامات زیادی باید در این راستا انجام پذیرد، اما بگذارید نگاهی به پیشرفتی که تاکنون حاصل شده است بیندازیم.

این آمار از وزارت کار امریکا گرفته شده است و تصویری از نیروی کار را به نمایش می گذارد که در جهت مناسبی در حرکت هستند.

•تقریبا 47درصد از کارمندان در آمریکا زن هستند.

•بیش از 39درصد از زنان در مشاغلی مشغول هستند که زنان سه چهارم نیروی کار آن ها را تشکیل می دهند.

•زنان صاحب نزدیک به 10میلیون کسب و کار با دریافت مبلغی بالغ بر 1.4 تریلیون دلار هستند.

•درصد مشارکت زنان در نیروی کار از مقدار 32.7درصد در سال 1948 به 56.8درصد در سال 2016 افزایش یافته است.

•در سال 2016، بیش از 40درصد از زنان در نیروی کار دارای مدارک دانشگاهی هستند، در حالی که در سال 1970 تنها 11درصد دارای مدرک دانشگاهی بودند.

•اغلب زنان، تقریباً 39درصد، تا قبل از سن 29سالگی مدرک لیسانس را اخذ می کنند، در حالی که این آمار برای مردان 26درصد است.

•زنان در مشاغل حرفه ای و مدیریتی درآمدهای قابل توجهی کسب کرده اند. در سال 2016 بیش از یک سوم از وکلا را زنان تشکیل می دادند، در حالی که این آمار در سال 1974 کمتر از یک دهم بود.

•70 درصد از زنان دارای فرزند زیر هجده سال، عضو نیروی کار هستند، که از این بخش بیش از 75درصد از آنها تمام وقت کار می کنند.

•مادران، نان آوران اصلی و یا تنها نان آور 40درصد از خانه های دارای فرزند زیر 18 سال هستند. در سال 1960 این آمار 11درصد بود.

این موضوع حقیقتاً مرتبط با فرهنگ است.

در هر مکانی که تاکنون کار کرده ام، چه برنامه تلویزیونی و چه شرکت ها، موضوع برابری جنسیتی ریشه در فرهنگ داشته است. اماکنی که در آن ها باورهایی مانند «این همیشه یک کار مردانه بوده است» و یا «این شغل مناسب زنان است» وجود دارد، بیشترین تبعیض جنسیتی را دارند.

چه این تبعیض به صورت استخدام بیشتر یک جنسیت نسبت به دیگری باشد، چه به صورت اختلاف فاحش در دستمزد پرداختی به ازای کار یکسان، ریشه در مجموعه باورها و اعتقادات و فرهنگ نابرابری و تبعیض دارد.

یک مثال مرتبط

وقتی صحبت از فرهنگ رایج در یک شرکت باشد، مهمترین فاکتور رهبری و مدیریت است. اگر افراد رده بالا مروج چنین فرهنگی نباشند، این فرهنگ در کل محیط شرکت رایج نمی شود.

با دیدن اقدامات انجام شده در Accenture، همان گونه که در اینفوگرافی اش مشخص کرده بود، و همچنین کار کردن در شرکتی که در تمام سطوح آن برابری جنسیتی جریان داشت، به تفاوتی که مدیریت شرکت می تواند ایجاد کند پی بردم.

برای مثال در محل کار فعلی ام، IMPACT، مدیریت به سختی تلاش می کند اقدامات کلیدی جهت بهبود عملکرد هریک از اعضاء تیم را ایجاد کند.

در هر سطحی از عملکرد، کارهای یکسان و مشابه، دریافتی های برابر دارند. من هرگز از همکار مرد هم رده خود درباره حقوقش سؤال نکردم، زیرا مدیریت شرکت محیط بسیار شفاف و عادلانه ای را ایجاد کرده است.

بر اساس آماری که Accenture منتشر کرده است، 28درصد از مدیران اجرایی و 25درصد از هیأت مدیره آن ها را زنان تشکیل می دهند. همچنین مدیریت، مجموعه کارشناسان ارشد زن را در پیشبرد موقعیت شان حمایت می کند. همین امر منجر به ارتقا و یا کسب مسئولیت 80درصدی آنان شده است.

این موضوع با حمایت از پیشرفت زنان و همچنین با افزایش تعداد زنان موفق در مدیریت و موقعیت های اجرایی در ایجاد فرهنگ برابری کمک می کند.

در هر شرایطی به دنبال ایجاد و پذیرش فرهنگ برابری باشید.

در سراسر دنیا، شاهد مجموعه ها، شرکت ها و صنایعی هستیم که در پی کاهش شکاف جنسیتی هستند.

مطلب مرتبط: اعتماد به نفس کلید غلبه بر تبعیض جنسیتی در محیط کار

تنها در ایالات متحده، شاهد رکوردهایی از حضور زنان در ادارات و جنبش هایی جهت تقویت زنان و تلاش برای تغییر در رسانه و صنایع وابسته به تکنولوژی بوده ایم.

شرکت ها متعهد هستند در راستای برابری جنسیتی حرکت کنند، قدم هایی را در این راستا بردارند و تغییراتی را ایجاد کنند.
برای ما کارمندان IMACT جای خرسندی است که در محیطی با فرهنگ برابری جنسیتی کار می کنیم.

تلاش سخت و تغییر فرهنگ در طول سال ها به طور قطع منجر به شناخته شدن به عنوان «بهترین کمپانی برای زنان» شده است. فرهنگ برابری در IMPACT جاری است.

زنان و مردان در اینجا در ازای کار یکسان، حقوق و مزایای یکسان دریافت می کنند؛ مانند مرخصی زایمان برای پدر و مادر که به طور یکسان اعمال می شود. این در حقیقت فرهنگ برابری است که هر مجموعه ای می تواند آن را کسب کند. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی