یکشنبه, 18 شهریور 1397 - 14:35

6 روش که شرکت های مشارکتی خصوصی می توانند با استفاده از آن ها رشد کسب و کارتان را کاتالیز کنند.

کارآفرینانی که قصد فعالیت در خاورمیانه را دارند، در ابتدا راه اندازی کسب و کارشان با چالش های بیشماری مواجه می شوند. یکی از بزرگ ترین چالش ها یافتن سرمایه لازم برای رشد کسب وکارهای متوسط و کوچک (SME) است. برای مثال در امارات متحده عربی، کسب و کارهای کوچک و متوسط 90 درصد از فضای کسب و کار را به خود اختصاص داده اند اما با این حال در سال 2014 تنها 4درصد از وام ها را به خود اختصاص دادند.

این نکته به روشنی به اصلی ترین چالش سرمایه گذاری که سر راه رشد کسب وکارهای کوچک و متوسط قرار دارد، اشاره می کند. شرکت های مشارکت خصوصی با خطر بالاتری در حوزه بازگشت سرمایه قدرتمند، می توانند گزینه مشابهی همچون بانک ها بوده و در پرکردن شکاف مالی کمک نمایند.

دکتر کریم الصلح، به عنوان کمک موسس و مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خلیج، می تواند نیاز شرکت SME شما به سرمایه گذاری واحدهای مشارکت خصوصی را تایید نماید. شرکت سرمایه گذاری خلیج، یکی از بزرگترین و در عین حال پویاترین شرکت های مشارکت خصوصی در خاورمیانه است که تا به حال چندین جایزه را به خود اختصاص داده است و در فضا کسب وکار شریک بسیار مطلوبی قلمداد می شود. این شرکت با فعالیت در حوزه های مشارکت خصوصی، املاک و اعتبارات چیزی در حدود 3میلیارد دلار سرمایه را مدیریت می کند.

مشارکت با یک شرکت سرمایه گذاری معتبر می تواند به کارآفرینان در زمینه ارتقا تشکیلات شان کمک نماید، سرمایه مورد نیاز استراتژی های آینده را تامین کند، کسب و کار را قوت بخشیده و سودآوری را به حداکثر می رساند. شراکت میان یک شرکت سرمایه گذاری خصوصی و مدیر یک واحد کسب و کار به شرطی برای هردو طرف سودمند است که سازوکار درستی داشته باشد.

مطلب مرتبط:چطور برای کسب و کار خود سرمایه گذار پیدا کنیم (ویدئو)

شرکت های مشارکت خصوصی با تزریق سرمایه مورد نیاز و فراهم کردن حمایت های عملکردی می توانند تفاوت بسیاری در یک شرکت ایجاد نموده و در راهبری و رسیدن به اهداف رشد و سودآوری آن کمک خوبی است. اگر در پایان هردو طرف بتوانند بازگشت سرمایه خوبی را رقم بزنند و قرارداد را به اتمام برسانند، این مشارکت به مراتب قدرتمندتر و باارزش تر است.

در اینجا شش دلیل ارائه شده است که نشان می دهد چرا شراکت و همکاری با شرکت های سرمایه گذاری خصوصی می تواند رشد و سودآوری کسب و کار را دو چندان کند.

1. شراکت با تیم مدیریتی درست

شرکت های مشارکت خصوصی پیش از اینکه از شرکت ها حمایت کنند، تیم های مدیریتی را پشتیبانی می کنند. وجود تیم مدیریتی قدرتمند برای تحقق بخشیدن به برنامه های جاه طلبانه رشد، امری ضروری است. اگر یک تیم مدیریتی دارای خللی باشد و یا این که افراد نالایقی در اختیار داشته باشد، شرکت های مشارکت خصوصی می توانند وارد شده و تیم مدیریتی را با معرفی اشخاص حرفه ای قوت ببخشند. داشتن بهترین و باتجربه ترین تیم ممکن موجب حصول اطمینان از رشد شرکت با نرخی جذاب شده و اهداف سودآوری آن را هم محقق می کند.

شرکت های مشارکت خصوصی، علاوه بر تیم مدیریتی، تمرکز دقیقی برروی اعضای هیئت مدیره داشته و تلاش می کند تا به تلفیق درستی از افراد حرفه ای در زمینه صنعت، استراتژی و امور مالی دست یابد تا هم استراتژی شرکت را قوت بخشیده و هم این استراتژی ها را اجرا کند.

شرکت های مشارکت خصوصی می تواند در سطح خرد و کلان همکاری داشته باشند، اما در هر صورت، زمانی این شرکت ها پا به میدان می گذارند که تیم مدیریتی با مشکلاتی مواجه باشد و یا اینکه در اجرایی کردن برنامه هایش دچار مشکل شده باشد. شرکت های مشارکت خصوصی تمرکز به خصوصی بر اجرا، رشد و سودآوری نهایی برای خود و تیم مدیریتی دارند. این ما را به دلیل بعدی رهنمون می کند: هم ترازی درست

2. هم تراز نمودن نقاط سودآوری

شرکت های مشارکت خصوصی زمان قابل توجهی را به تدوین طرح کسب وکار و طرح انگیزشی بلندمدت شفاف می کنند تا مطمئن شوند که تیم مدیریتی اهداف شفافی داشته و اگر به این اهداف دست یابند برنامه انگیزشی بلند مدت از ادامه مسیر اطمینان حاصل می کند. شرکت های مشارکت خصوصی با روشن ساختن اهداف بلندمدت و تعیین آورده مالی برای آن ها، از هم ترازی تیم و همکاری کل تیم در جهت دستیابی به اهداف تعیین شده مطمئن می شوند. عمده طرح های بلندمدت شامل مولفه نقدی و مولفه سهام است که با گذشت زمان پوشش داده می شود. طبیعتا تا زمانی که خروجی مناسبی فراهم نشود شرکت حق فروش سهام خود را ندارد و وقتی این اتفاق بیفتد، واحد کسب وکار و شرکت مشارکت خصوصی می توانند به صورت توامان، سهام را به خریدار بعدی بفروشند. با تمرکز توامان برروی نتایج مالی نهایی، شرکت مشارکت خصوصی و مدیریت تماما هم تراز شده و سود مالی مشابهی را مشترک هستند.

مطلب مرتبط:نحوه شروع کسب و کار بدون سرمایه

3.چرا شرکت های مشارکت خصوصی برروی سهم استراتژیک یا بیشینه تمرکز دارند

هرکس می تواند با استفاده از روش های مختلفی سودآوری، حاشیه سود و بازگشت سرمایه را تقویت کند. اگر شرکت مشارکت خصوصی در رویه های تصمیم گیری شرکت مشتری اش هیچ گونه نقش و تاثیری نداشته باشد، تمامی این موارد بی معنی خواهند بود. توانایی تصمیم گیری موقعیت را برای رسیدن به موارد حیاتی ای از قبیل گسترش سودآوری، بهینه سازی هزینه ها و بهبود عملکرد فراهم می کند.

مساله این نیست که شرکت های مشارکت خصوصی سهم عمده یا خردی را به خود اختصاص دهند، بلکه مساله بر سر امنیت این حوزه تاثیر برای اعمال سیاست ها و برنامه های راهبردی شرکت ها و در صورت لازم دخالت در امور تصمیم گیری است. اگر یک سرمایه گذاری استراتژیک خرد به درستی سازوکار بیابد، می تواند قدرت نفوذ و اختیار برابر با سهم کلان را ارائه کند.

4. تزریق سرمایه و حمایت مالی

معمولا رشد شرکت ها بخاطر فاکتورهای مالی متعددی محدود می شود. برای تحقق بخشیدن به پتانسیل های رشد، اغلب راهکار پیشبرد طرح های توسعه تزریق سرمایه است. شرکت های مشارکت خصوصی وظیفه فراهم کردن حمایت مالی مورد نیاز را دارد. که این حمایت مالی به شکل خرید سهم و یا ارائه وام بروز می یابد. میزان افزایش سرمایه به طرح کسب وکار شرکت و نیازهای مالی بلندمدت آن وابسته است. شرکت های مشارکت خصوصی وظیفه تنظیم روابط بانکی و طرح ریزی برای بازپرداخت اقساط را هم دارند. شرکت های مشارکتی بزرگ و معروف می توانند اعتبارات لازم را برای دریافت وام تامین نمایند.

5. توسعه درآمد - محصول و گوناگونی جغرافیایی

بسیاری از کسب و کارها خود را گرفتار تعداد محدودی از محصولات، مشتری ها و نقاط جغرافیایی می بینند، که این مساله میزان آسیب پذیری آن ها را نسبت به نوسانات بازار و خطرات افزایش می دهد. به منظور ایجاد تنوع و بهبود عملکردها، شرکت های مشارکت خصوصی به شرکت های تحت قرارداد خود کمک می کنند تا خطوط تولید جدیدی ایجاد نموده و به نقاط جغرافیایی با رشد سریع راه پیدا کنند و با کمک آن درآمد آن ها را افزایش می دهند. در اینجا هدف نهایی، تبدیل شرکت از یک بازیگر محلی به یک سردمدار بازار منطقه ای با دامنه وسیعی از محصولات و خدمات است. این اتفاق نه تنها بهره وری کلی را افزایش می دهد بلکه نمایه شرکت را در نظرگاه خریداران مالی و استراتژیک بهبود می بخشد. در پایان باید گفت که شرکت های مشارکت خصوصی نه تنها باعث رشد شرکت های طرف قرارداد خود شده و از آن ها حمایت می کنند بلکه نمایه آن ها را وسعت می بخشند.

6. توسعه عملکرد و تمرکز برروی بهره وری و سودآوری

شرکت های مشارکتی به شدت فعال بوده و تمام تمرکز خود را برروی افزایش سودآوری و بهره وری شرکت های طرف قراردادشان حفظ می کنند. کنترل قیمت و توسعه حاشیه سود تم های برگردنده ای هستند و شرکت های مشارکت خصوصی برروی دستیابی به KPIهای سودآوری و بهره وری متمرکز هستند.

مطلب مرتبط: راه اندازی کسب و کار بدون سرمایه

شرکت های مشارکت خصوصی می توانند افراد حرفه ای را از بیرون شرکت وارد کرده و عملکردهای شان را بهبود ببخشند. بررسی استانداردهای بین المللی و وارد کردن بهترین ها یکی از بهترین فعالیت ها در عرصه بهبود کارکرد و بهره وری شرکت ها است. بسیاری از صاحبان کسب و کارها این حمایت ها را با روی باز می پذیرند، چرا که می خواهند حوزه فعالیت خود را گسترش دهند و به مرحله بعد وارد شوند. رشد دادن شرکت های طرف قرارداد برای شرکت های مشارکت خصوصی نکته ای کلیدی در امر بازگشت سرمایه شان است.

برای مثال، شرکت سرمایه گذاری خلیج میزان سودآوری و بهره وری شرکت های طرف قرارداد خود را بیش از دو برابر افزایش داده است. در نهایت این شرکت ها به سودآوری بیشتری دست پیدا کرده و شرکت های مشارکت خصوصی نیز برروی این جلوه های سودآوری شرکت ها و البته سودآوری خودشان متمرکز هستند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی