پنج شنبه, 22 شهریور 1397 - 11:31

راهی ساده برای حفظ تمرکز در محیط کار

بعضی اوقات، رئیس خوب بودن و ایجاد یک فرهنگ شاد به سادگی آب خوردن است. با این حال، اکثر ما این کار را انجام نمی دهیم.

این امکان وجود دارد که شما از وعده های غذایی صرف نظر کنید، در یک قرار ملاقات ناهار آماده بخورید و یا یک لقمه کوچک و سریع را در ماشین و باعجله برای رسیدن به قرار ملاقات بعدی میل کنید. احتمالاً متوجه نمی شوید که عجله در صرف غذا می تواند سلامتی و همچنین توانایی شما در مدیریت را تحت تأثیر قرار دهد.

اجازه دهید در قدم اول راجع به مسائلی که مربوط به سلامتی می شوند، صحبت کنیم.

با صرف نظر از یک وعده غذایی، چه اتفاقی برای بدن رخ می دهد؟

زمانی که غذا به درستی مصرف نشود، قند خون افت می کند و توانایی درست فکر کردن مختل می شود. مغز برای اجرای کار آمد و مؤثر از گلوکز استفاده می کند و اگر گلوکز مورد نیاز برای کارکرد مغز وجود نداشته باشد، بدن شما بازده 100درصد را نخواهد داشت. قند خون پایین، سبب ایجاد احساس خستگی، اضطراب و گیجی و عموماً منجر به عصبانیت ناشی از گرسنگی می شود.

مطلب مرتبط:برای افزایش تمرکز در محیط کار چه کنیم؟

دوم اینکه افزایش تولید کورتیزول در بدن سبب ایجاد اضطراب می شود. حتی ممکن است متوجه میل شدیدتان به کربوهیدرات ها شوید. علاوه بر آن، حذف یک وعده غذایی، متابولیسم بدن را کاهش می دهد و می تواند موجب افزایش وزن شود. وقتی به میزان کافی غذا نخورید و یا مدت زمان زیادی را بدون خوردن غذا سپری کنید، بدن در حالت ابقا قرار می گیرد. این امر سبب می شود در وعده غذایی بعدی خیلی بیشتر از آنچه باید، غذا بخورید، چراکه سلول های بدن ولع شدیدی به غذا پیدا خواهند کرد. در این شرایط، انتخاب ما به سمت غذاهای غیرسالم متمایل می شود و تمام تلاش ها برای خوردن غذای سالم از میان می رود.

با حذف یک وعده غذایی، چه اتفاقی برای توانایی رهبری شما می افتد؟

اگر بدن شما به دلیل افت قند خون دچار احساس خستگی، اضطراب و گیجی شود، توانایی ارائه رهبری عاقلانه و مبتنی بر استدلال را از دست می دهید. این حالت ممکن است شما را عجول، کمی تند و یا کاملاً عصبی کند. این حالات تأثیر بسیار زیادی در زمینه اعتماد و احترام خواهند داشت. رهبران محکم و راسخ، بر اعصاب خود مسلط هستند و وعده ناهار را فراموش نمی کنند.

من آدمی ریز نقش با متابولیسم نسبتاً بالا هستم. بنابراین باید به طور مداوم وعده های کوچکی بخورم و یا در غیر این صورت بهای آن را پرداخت کنم. من عادت کرده ام وعده صبحانه را حذف کنم؛ بیشتر به خاطر اینکه غذاهای موجود در صبحانه را دوست ندارم و معمولاً قبل از ساعت ده و نیم صبح احساس گرسنگی نمی کنم.

من معتقد بودم که خوردن یک لیوان قهوه می تواند گرسنگی من را تا زمان ناهار کنترل کند. کمی بعد، با نظرات همکاران مبنی بر عجول و مضطرب بودنم مواجه شدم. در آن زمان وخیم بودن وضعیت را حس کردم؛ گرچه فکر می کردم در پنهان کردن آن ماهرانه عمل می کنم، اما در این کار موفق نبودم. قضاوت های دیگران درخصوص وضعیت من، به وضوح در حال بروز بودند. در نتیجه، به خود و دیگر همکاران تعهد دادم که قبل از ساعت 9 صبح یک وعده غذایی به عنوان صبحانه بخورم. این تصمیم تغییرات زیادی را به وجود آورد.

شرکت ها اهمیت و ارزش وعده غذایی ناهار را می دانند

بعضی از شرکت ها به حدی به اهمیت و نیاز به وعده غذایی ناهار اعتقاد پیدا کرده اند که وظیفه تأمین آن را برای افراد تیم شان به عهده گرفته اند. شرکت های تکنولوژی محور مانند گوگل، دراپ باکس (Drop Box) و اپل غذای رایگان را که توسط غذاشناسان عالی تهیه شده است، به کارمندان شان ارائه می دهند و با برپا کردن کافه تریاهای زیبا و جادار، شرایط را برای نشستن و گپ زدن کارمندان فراهم می سازند.

شاید شما وعده غذایی ناهار را حذف نکنید و در حالی که پشت میز و مشغول کار هستید چیزی بخورید. طبیعتاً این کار جلوی افت قند خون را می گیرد، اما خواب آلودگی و خستگی را از بین نخواهد برد.

بلند شوید. یک توقف کاری واقعی داشته باشید. چند قدمی راه بروید و با مردم معاشرت کنید. این فعالیت باعث خالی شدن ذهن و بازیابی تمرکز شما قبل از بازگشت به کار می شود و اگر کاری که انجام می دهید از حساسیت بالایی برخوردار است، اهمیت این کار بسیار بیشتر خواهد شد.

زمانی که فیس بوک دفتر جدید خود را در قسمتی از روستای واقع در سن آنتونیو سنتر پروجکت در مانتین ویو ی کالیفرنیا افتتاح کرد، پیام واضح و شفافی را دربرداشت: کارمندان فیس بوک بخشی از جامعه هستند و این امر شامل ورود به محدوده محلی برای ناهار نیز می شود. براساس قوانین مانتین ویو، وعده های غذایی درون دفتری باید شامل سوبسیدی کمتر از 50درصد باشند. شرکت فیس بوک این یارانه را برای کارمندانی که به رستوران های عمومی بروند، به طور کامل پرداخت می کند.

مایکل کازپرزاک(Michael Kasperzak)، شهردار سابق مانتین ویو که در حیطه قانونگذاری فعالیت می کند، می گوید «هدف این است که مطمئن شویم کارمندان از دفاتر خود خارج می شوند و از 400000 متر مربعی که برای دفاتر اداری تعبیه شده است، استفاده می کنند.»

به عبارتی دیگر، این شهردار می گوید «از دفاتر خود بیرون بیایید و ناهار را با ما بخورید!» کارمندان همواره برای تنفس هوای تازه، به بیرون رفتن از سالن های شرکت دعوت می شوند. شاید این فعالیت ها باعث به وجود آمدن این دیدگاه برای کارمندان شود که زندگی مهم تر از کار است.

اگر میزان سوخت در مخزن شما کم باشد، نمی توانید اجرای مؤثری داشته باشید. در اینجا به چند نکته برای پرانرژی ماندن از راه صحیح، اشاره می شود:

مطلب مرتبط:راهکارهای کارآفرینان موفق برای حفظ تمرکز در محیط کار

1. به خودتان قول دهید که هر روز قبل از ساعت 9 صبح و همچنین هنگام ظهر، چیزی بخورید. این خوردنی می تواند مانند یک مشت آجیل و یا یک شکلات کوچک باشد.

2. هفته ای یک بار، ناهار خود را بدون تداخل با کاری دیگر میل کنید. مکانی ساکت و آرام پیدا کنید، دستگاه الکترونیکی خود را کنار بگذارید و از غذای عالی خود لذت ببرید. آنچه را می خورید مزه کنید و این تجربه را مورد توجه قرار دهید.

3. قرار ملاقاتی برای صرف ناهار بگذارید. اگر از قبل با دوستان و آشنایان برنامه داشته باشید، نمی توانید آن وعده غذایی را حذف کنید.

4. وقتی زمان ناهار خوردن می رسد، بلند شوید و از دفتر خود خارج شوید. حداقل با یک نفر صحبت کنید تا بتوانید خستگی ناشی از کار و تمرکز را شکست دهید. در نتیجه، با ذهنی آرام و بانشاط به سر کار خود برمی گردید و برای جنگیدن با مشکلات باقیمانده روزتان آماده خواهید شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی