پنج شنبه, 25 مرداد 1397 - 10:07

4 روش برای حفظ تمرکز در مشاغلی که خستگی ذهنی زیادی ایجاد می کنند

برخی از مشاغل همچون دوِ سرعت بوده و برخی دیگر ماراتن هستند. در بسیاری از مشاغل اقتضای شرایط این است که هر روز هم موقعیت های آرام و خالی از استرس داشته باشید و هم فشار کاری و استرس زیادی را متحمل شوید. که از جمله این مشاغل می توان به خرده فروشی، هتلداری و فعالیت های لجستیکی اشاره کرد. برخی دیگر از مشاغل همچون بازاریابی، نویسندگی و بسیاری از شغل های دفتری دیگر، با روندی ثابت طی می شوند و به همان میزان هم انرژی فرد را می گیرند.

از منظر فیزیکی، تمام روز را پشت میز نشستن چندان خسته کننده به نظر نمی رسد، اما فشار خستگی ذهنی حاصل از این کار چیزی از خستگی فیزیکی کم ندارد. در اینجا چند نکته ساده و مفید ارائه شده است که با کمک آنها می توانید تمام روز را پرانرژی باشید.

1- کم بخورید اما تعداد وعده ها را بیشتر کنید

خوردن میان وعده برای هر کس که بخواهد تناسب اندامش را حفظ کند، همچون سم است و بین 5 تا 9 دقیقه از زمان را به خود اختصاص می دهد. به رغم میان وعده های غیربهداشتی که در قرن بیست و یکم موجود است، این مساله نباید منجر به انتخاب رژیم غذایی ای بشود که پر از این مواد غذایی باشد.

مطلب مرتبط:برای افزایش تمرکز در محیط کار چه کنیم؟

متخصصان تغذیه بر این باورند که اگر میان وعده های درستی انتخاب شود، آسیبی به سلامت فرد نمی رسد. چیزی که باید از آن اطمینان حاصل کنید این است که سه وعده غذای اصلی خود را بخورید و علاوه بر آن در طی ساعات کاری خود، مواد انرژی زای طبیعی ای استفاده کنید که از هدررفت انرژی درونی و تمرکزتان جلوگیری کند. مطمئن باشید که این مواد تماما قندی نباشند.

2- استراحت های کوتاه مدت داشته باشید

لازم به ذکر نیست که پیش از آنکه رئیس تان برنامه های کاری تان را ابلاغ کند، خودتان باید افسار امور را به دست بگیرید، اما هیچ اشکالی ندارد به بدن و ذهن تان استراحت دهید و برای چند دقیقه کمرتان را از نشستن پشت میز خلاص کنید. این کار هیچ حقه عجیب و غریبی ندارد، فقط از میز کارتان فاصله بگیرید. برای خودتان یک فنجان چای یا قهوه تهیه کنید، دستشویی بروید و آبی به سر و صورت تان بزنید. هر چیزی که تمرکزتان را از روی کار بردارد و برای چند دقیقه خستگی را از تن تان بیرون کند، مفید است. مسلما بیکار ماندن قابل قبول نیست و نتیجه خوبی دربر ندارد، اما یک دلیل کوچک و موثر می تواند شما را برای دقایقی از صفحه کلید جدا کرده و دقیقا همان چیزی باشد انرژی مورد نیاز برای ساعات کاری آینده را تامین کند.

3- میز کارتان را تمیز نگاه دارید

یک میز شلوغ و بی نظم کلیشه ای برای به کار انداختن خلاقیت است و می توانم بنا به تجربه شخصی بگویم که این کلیشه چندان هم دور از واقعیت نیست، اما سروکار داشتن با یک میز شلوغ و بی نظم، برخورداری از مزایای بسیاری را محدود می کند. وقتی فضای شغلی تان منظم و سامان یافته باشد، زندگی شغلی تان شاهد پیشرفت های بزرگی نظیر تمرکز هرچه بیشتر، آزادی بیشتر و رقم زدن اعتبار بیشتر نزد مدیران و روسای شرکت، خواهد بود. نشان دادن توانایی سازماندهی اوضاع و منظم بودن شاخص قدرتمندی در نمایش جدیت کاری تان است. که این به نوبه خود فرصت های بیشتر و بهتری را برای تان رقم می زند.

مطلب مرتبط:راهکارهایی هوشمندانه برای تقویت تمرکز حواس

4- اهداف روزانه داشته باشید

داشتن اهداف خرد و کوچک، گام موثری در به انجام رساندن امور فهرست شده در یک لیست بلند بالا است. اهمیت واقعی این مساله هنگامی آشکار می شود که یک پروژه بزرگ را به بخش های کوچک تر و ساده تر تقسیم کنید. در مباحث مدیریت استراتژیک این کار را ساختار شکست کار (WBS) می نامند و هدف از پیاده سازی آن متحد کردن افراد و حفظ تمرکز آن ها بر روی اهداف شخصی شان است. وقتی که این تکنیک را با دادن هدیه های کوچک (همچون تایم قهوه یا تکه ای شکلات) به خودتان ترکیب کنید، می توانید ساعات کاری خود را با صرف انرژی کمتری سپری کرده و از کارتان لذت ببرید.

کارهای بسیار زیادی وجود دارند که جریان شغلی تان را تسهیل می کنند، اما این که کدام تکنیک برای شخص شما کارایی بیشتری دارد، مبتنی بر تیپ شخصیتی خودتان است. شاید موسیقی عامل حفظ تمرکزتان باشد، یا اینکه شاید هرگونه سروصدایی تمرکزتان را به کلی نابود کند. با مدیران خود مشورت کنید و از آنها کمک بخواهید. بلاخره آنها از شما انتظار دارند که به بهترین نحو کار کنید و این دقیقا هدف شخصی خودتان است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی