یکشنبه, 31 تیر 1397 - 17:10

مهارت هایی که در آینده با اتوماسیون از بین نمی روند

اتوماسیون زنگ خطر را برای بسیاری از حرفه ها و مهارت های آنها به صدا در آورده اما هنوز مهارت هایی هستند که در برابر این پدیده مقاومت می کنند.

جوانان امروزی در دورانی زندگی می کنند که انقلاب های فناوری یکی پس از دیگری ظهور می کند. رشد اینترنت، اختراع گوشی های هوشمند و توسعه یادگیری ماشین برخی از این فناوری های انقلابی هستند. بسیاری از این فناوری ها، مسیر زندگی و کار را به سمت اتوماسیون کامل پیش می برند. در این میان جوانان با اضطراب همیشگی در مورد توانایی شان برای رقابت در بازار روبه رو هستند.

این جوانان از مدیران و مشاوران خود در مورد مهارت های حیاتی سوال می پرسند. آنها به دنبال این هستند که شغل خود را در مقابل اتوماسیون ایمن کرده و با مهارت های خاص، به افرادی غیرقابل جایگزین برای استخدام شدن تبدیل شوند. در ادامه این مطلب از دیدگاه نویسندگان وب سایت HBR هفت مهارت را که قابلیت جایگزینی توسط اتوماسیون ندارند معرفی می کنیم.

مطلب مرتبط: اتوماسیون و انهدام مشاغل

برقراری ارتباط

در دنیای امروزی افراد زمان زیادی از روز را به استفاده از شبکه های اجتماعی و رسانه می پردازند. در چنین حالتی مهارت ارتباطات و جلب توجه دیگران حیاتی است. یکی از پایه ای ترین حالات ایجاد ارتباط، داشتن داستانی قانع کننده است. در طول تاریخ افرادی که توانسته اند داستان ها را با حقایق ترکیب کنند، شخصیت هایی ماندگار شدند. مهارت استفاده از آمارهای حقیقی در کنار مثال های جذاب، هنوز هم شما را به فردی قابل توجه تبدیل می کند. البته تلاش هایی برای ساخت روبات های نویسنده در حال انجام است. به علاوه روبات هایی که به اخبار جعلی واکنش نشان می دهند نیز در حال گسترش هستند. در نهایت هنوز توانایی برقراری ارتباط و قانع کردن دیگران، حیاتی و غیرقابل اتوماتیک شدن است.

محتوا

قطعا هر ارتباطی بر پایه یک موضوع و محتوای آن ایجاد می شود. اگر شما دانش کافی در یک زمینه داشته باشید، در این بخش پیروز خواهید بود. به علاوه اگر روند تغییرات آن موضوع و اتفاقات پیش رو را بشناسید، امتیاز مثبت دیگری خواهید داشت. در نهایت اگر اعتبار کافی برای مهارت در موضوعی کسب کرده باشید، به منابع علمی جدید آن موضوع نیز دسترسی خواهید داشت. به هرحال ترکیب تجربه، تخصص و پیشرفت دادن موضوعات خاص، توسط روبات ها جایگزین نخواهد شد.

درک موضوع و زمینه

سیستم های اتوماتیک در درک موضوع فعالیت و زمینه آن ناتوان هستند. به عنوان مثال ماشین خودران گوگل توانایی تشخیص محل فعالیت خود را نداشت و در نتیجه سیستم سنسور به آن اضافه شد. مشکل بهبود درک اتوماتیک سیستم های هوش مصنوعی از موضوع و زمینه فعالیت و تصمیم گیری، بسیار پیچیده است و نوآوری هایی مانند ماشین خودران گوگل نیاز دارد.

در این وضعیت، توانایی درک زمینه، مدل کسب وکار و وضعیت رقابتی موجود، درک شما از محتوا را افزایش خواهد داد. به عنوان مثال توانایی ارائه پیشنهادهای کاری و مشاوره های سرمایه گذاری، بسته به شرکت مورد نظر، به دانش شما از اتفاقات و روش کاری آن سازمان برمی گردد. این دانش توسط بهترین روبات ها نیز قابل جایگزینی نخواهد بود.

صلاحیت احساسی

حتی با وجود پیشرفت های اخیر مانند دستیار هوشمند گوگل یا الکسای آمازون، هوش مصنوعی هنوز در درک احساسات افراد توانایی پایینی دارد. این عدم توانایی در درک وضعیت احساسی جلسات کاری و سازمان ها نیز وجود دارد. به علاوه همان طور که عصب شناس مشهور آنتونیو داماسیو در مقاله خود عنوان می کند، انتخاب های ما براساس عقلانیت دسته بندی می شوند، اما شروع حرکت و اقدامات بر عهده احساسات است. در زمینه کسب و کار نیز با اینکه ارزیابی ها به صورت ذهنی و منطقی انجام می شود، در تصمیم گیری نهایی از احساسات استفاده می کنیم. به عنوان مثال در هر تصمیم، افرادی که تحت تاثیر قرار می گیرند را در نظر می گیریم.

مهارت پایه ای در صلاحیت احساسی، درک احساسات موجود در زمان آنالیز و تصمیم گیری است. سطح بعدی مهارت توانایی انجام کارها در موقعیت های پیچیده احساسی است. برخی این موقعیت ها مانند زمانی که افراد ناراحت یا عصبانی هستند، بسیار حساس خواهند بود. بالاترین سطح این مهارت نیز متقاعد کردن احساسی افراد و گروه ها است.

آموزش

هوش مصنوعی در آموزش موارد کلی مانند کار کردن با نرم افزارها و دستگاه ها روند خوبی داشته است، اما در آموزش مهارت های شخصی یا مربیگری افراد که نیاز به درک کامل انسان ها دارد، هنوز مربی ها و مدیران باتجربه می درخشند. این مهارت ها خصوصا در بخش سرمایه گذاری روی افراد و نیروی انسانی مفید واقع می شوند. امروزه سازمان ها به این درک رسیده اند که سرمایه گذاری روی مهارت ها و نیروی انسانی حیاتی بوده و البته ریسک خود را نیز دارد. به هرحال توانایی درک همین ریسک، سرمایه گذاری مناسب با جذب نیروی انسانی بااستعداد و بررسی سوددهی آنها، هنوز از عهده سیستم های اتوماسیون خارج است.

شبکه انسانی

نتایج تحقیقات سال ۱۹۷۳ ماک گرانوتر و هریسون وایت نشان داد که افراد با شبکه کاری و انسانی قوی، موفق تر هستند. از نظر این محققان، ارتباطات محکم و ریشه دار مانند دوستی های قدیمی یا اعضای خانواده، مهم هستند اما برای موفقیت نهایی در کار، نیاز به شبکه ای کاری با ارتباطات نه چندان محکم داریم. به بیان دیگر آنهایی که در شبکه سازی مهارت دارند، سخت تر از دیگران توسط ماشین ها جایگزین می شوند. مدیران عامل موفق آنهایی هستند که ارتباطات قوی دارند و از این ارتباطات برای پیشرفت شرکت استفاده می کنند. به هرحال اگر هنوز این مهارت را کسب نکرده اید پیشنهاد می شود با فردی قوی در شبکه سازی ارتباط برقرار کنید. با این استراتژی می توانید از شبکه او نیز بهره مند شوید.

مطلب مرتبط: چرا اتوماسیون برای کسب و کار مفید است

جهت یابی اخلاقی

با پیشرفت روزافزون کامپیوترها، مدیران بیش از پیش به اهمیت اخلاق و ظرفیت های قضاوت اخلاقی در زمینه های مختلف پی می برند. به هرحال ذات قضاوت اخلاقی به گونه ای است که نمی توان الگوریتمی برای حداکثر کردن نتایج آن تدوین کرد. به عنوان مثالی در این بخش، تصمیم خودروی خودران به تصادف با اتوبوس و کشتن سرنشین یا رفتن به پیاده رو، نجات سرنشین و کشتن عابران پیاده را می توان بیان کرد. قطعا فرمولی بهینه برای چنین حالتی وجود ندارد. به همین دلیل در تصور ما از آینده ای که توسط ماشین های بدون احساس اداره می شود، قطعا به رهبرانی برای جهت دهی اخلاقی نیاز خواهد بود.

در نهایت به این نتیجه می رسیم که برخی خصوصیت های ذاتی انسان ها هنوز توسط روبات ها جایگزین نشده و در آینده نزدیک نیز نخواهد شد. شاید روبات ها در کسب این مهارت ها به ما کمک کنند اما در نهایت تنها یک انسان از عهده پیاده سازی آنها بر خواهد آمد. با تقویت مهارت های گفته شده می توانید شغل و شخصیت خود را غیرقابل جایگزینی کرده و آینده شغلی امنی را برای خود متصور شوید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی