دوشنبه, 25 تیر 1397 - 15:27

نکات مهم برای تصمیم گیری در مورد فرصت های شغلی

اکثر کارمندان شغل خوب را به معنای دریافت دستمزد بیشتر و راحتی کار می دانند، اما حقوق مناسب به تنهایی برای ارزیابی فرصت های شغلی کافی نیست.

بیکاری بسیار آزار دهنده است. احتمالا مدت های زیادی در جست وجوی شغل و مصاحبه های کاری سرگردان بوده اید، اما اکنون که با فرصت های شغلی متعددی مواجه شده اید که هر کدام مزایای خاصی دارد، سردرگم شده اید. تصمیم راحتی نیست. به خصوص برای کسانی که نخستین شغل خود را تجربه می کنند. خانواده و دوستان، هر یک سعی در تحمیل نظرات خود دارند. برای تشخیص مناسب ترین شغل باید معیار هایی را در نظر داشته باشید که متاسفانه بعضی از آنها به راحتی نادیده گرفته می شوند.

پول همه چیز نیست

مقایسه دستمزد ابتدایی ترین روش برای انتخاب مناسب ترین شغل است. اما راشل کیم مربی و مشاور کسب و کار در شرکت سوفای نظر دیگری دارد. به عقیده وی، توجه محض به دستمزد کاری اشتباه است. کنار گذاشتن مزایای مادی باعث می شود که به خواسته های قلبی خود پی ببرید. درباره ابعاد حرفه، مسئولیت هایی که عهده دار خواهید شد و آرزوهایی که دارید بیندیشید. اهمیت درآمد قابل اغماض نیست، اما نباید از سایر مزایای شغلی مانند تعطیلات، بیمه بازنشستگی، تسهیلات سفر، همچنین مهارت ها و تجربه هایی که به دست خواهید آورد چشم پوشی کنید.

مطلب مرتبط:خلق فرصت های شغلی ساده نیست

تناسب کار با روح و جسم مهم است

یافتن شغل منطبق بر شخصیت روحی و ویژگی های جسمی، مستلزم شناخت صحیح از اهداف و انگیزه های شخصی است. موفقیت شغلی به دنبال پیروی از علایق و استعداد ها به دست می آید. با فعالیت در شغلی که منطبق بر علاقه و استعدادتان است، توانایی های تان رشد کرده و با آگاهی بیشتری نسبت به دیگران کار خواهید کرد. نتیجه این امر پیشرفت شغلی سریع تر و بهتر است که علاوه بر رضایت شغلی منجر به دریافت دستمزد و پاداش بیشتر نیز خواهد شد.

پتانسیل رشد شغلی

یکی از معیار های مهم فرصت شغلی، پتانسیل رشد است. برای هر شغل به مهارت هایی که یاد خواهید گرفت، فرصت هایی که وجود خواهند داشت، تجربه هایی که کسب خواهید کرد، همچنین موقعیت شبکه سازی آن اهمیت بدهید. آیا شرکت مربوطه فرصت رشد قابل قبولی دارد؟ آیا امکان پیشرفت بدون دردسر فراهم است؟ آیا مهارت هایی که یاد می گیرید، رشد بلند مدت و ارزشمندی به ارمغان می آورد؟ همه این معیار ها باید در تصمیم گیری دخالت داده شوند.

با چه کسانی سروکار خواهید داشت

مدیران و کارمندان ارشد نقش مهمی در موفقیت شغلی کارمندان ایفا می کنند. در بررسی فرصت های شغلی از خودتان بپرسید که آیا به کار کردن زیر دست مدیران آنجا راضی هستید؟ در ارزیابی های موسسه نظرسنجی گالوپ مشخص شد که حدود ۷۵ درصد از ترک شغل ها به دلیل نارضایتی از رفتار مافوق بوده است. در ارزیابی مافوق خودتان به ویژگی هایی مانند سبک مدیریت، فرآیند تصمیم گیری، کیفیت روابط کارمند و کارفرما و کیفیت کار مورد انتظار وی دقت کنید.

خروج از سازمان

توجه به اهداف بلند مدت راهنمای خوبی برای تصمیم گیری در امور کوتاه مدت هستند. در دوران کنونی کمتر کسی را می توان یافت که کل دوران شغلی خود را در یک شرکت کار کرده باشد. از خودتان بپرسیدکه در ۵، ۱۰ و حتی ۱۵ سال آینده می خواهید در چه موقعیتی باشید و برای رسیدن به آن چه مسیری را باید طی کنید. چه تجربه ها و مهارت هایی را باید یاد بگیرید؟ به کمک چه کسانی نیاز دارید؟ سپس با این معیار ها شرایط هر یک از پیشنهاد ها را ارزیابی کنید.

مطلب مرتبط:فرصت های شغلی در شبکه های اجتماعی

تصمیم خود را بگیرید

اغلب افراد پس از ارسال تقاضای استخدام به موارد دیگر فکر می کنند. پس از بررسی دقیق و ارزیابی هر یک از پیشنهاد ها، تصمیم خود را بگیرید و شک و تردید به خودتان راه ندهید. در نهایت قدم گذاشتن در مسیر جدید برای رسیدن به هدف خودتان را جشن بگیرید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی