پنج شنبه, 21 تیر 1397 - 12:36

10 عادت مؤثر افراد نوآور

چیزی که به عنوان نوآوری می شناسیم راهی برای نگریستن به جهان و یافتن جایگاهی است که در آن ایجاد ارتقا ممکن باشد.

همواره داستان موفقیت های بزرگ در رابطه با نوآوری و ایجاد راهکاری است که کس دیگری از پس آن برنیامده باشد. افرادی که پشت این هنجاری شکنی ها هستند، در واقع اشخاصی انقلابی هستند؛ آنها به اندازه ای شجاعت دارند که می توانند پای خود را از اصول و روش های ثبت شده فراتر گذاشته و راه خود را به سوی موفقیت باز کنند.

افراد نوآور با ایده های شان تمام صنایع را به هم می ریزند. ابداعات ایشان حیات یافته و در طول نسل های بعد هم تأثیرگذاری خود را حفظ می کنند. چه چیزی این قدرت فراطبیعی را در افراد خلاق و نوآور ایجاد می کند؟ چگونه به این توانایی ها دست پیدا می کنند؟ گفتنی است که این افراد عادات و رفتارهایی در خود نهادینه می کنند که محرک و تقویت کننده خلاقیت شان است.

در اینجا 10 عادت مؤثری که افراد نوآور در زندگی روزمره خود به کار می بندند، ارائه شده است:

1- اشتیاق و علایق خود را دنبال کنید

افراد خلاق برای خود انگیزه های درونی ایجاد می کنند، این بدین معناست که محرک های درونی دارند. شوق درونی آنها را وادار به دنبال کردن رویاهای شان می کند.

افراد نوآور مسحور شوق درونی شان هستند. آنها با فعالیت های چالش برانگیز انرژی می گیرند. افراد خلاق و موفق لزوما با استعدادترین افراد نیستند، اما معمولا و عموما اهداف خود را دنبال می کنند.

مطلب مرتبط:5 عادت عالی موفق ترین افراد جهان

دیگران به دلیل داشتن محرک های خارجی یا پاداش های بیرونی از قبیل پول، شهرت، اعتبار یا تشویق، از قبول مسئولیت ها شانی خالی می کنند. انگیزه های درونی به خاطر اینکه اشتیاق فرد را به کار می اندازند، بیشترین تأثیر را دارند. نکته شایان توجه اینکه افراد با انجام دادن کاری که عمیقا از آن لذت می برند، خلاقیت خود را بیش از پیش تحریک می کنند.

2- کتابچه ای از ایده های خود بسازید

اغلب اوقات موفق ترین افراد کسانی هستند که به شکلی وسواسی هرچیزی را یادداشت می کنند. آنها هرگاه با مفهوم جالب توجهی روبه رو می شوند، یا الهام شدن ایده ای را تجربه می کنند، هر آنچه را در ذهن دارند یادداشت می کنند. هرگاه ایده نابی به ذهن تان خطور کرد، هرچقدر هم که حافظه خوبی داشته باشید، بهتر است که آن را یادداشت کرده تا بعدا بتوانید دوباره آنها را مرور کنید و به ارزیابی درستی برسید.

افزون بر این، افراد خلاق پیوسته در حال نگارش فهرست های مختلفی هستند. آنها قرارهای ملاقات و کتاب هایی که قصد خواندن شان را دارند، فهرست می کنند تا بعدا بتوانند برنامه ریزی درستی ترتیب دهند.

3- ذهن خود را با تجربیات و دانش وسعت دهید

گاه ایده هایی ناب در ذهن مان نقش می بندند، اما همیشه این ایده ها ارزش سرمایه گذاری ندارند. افراد خلاق می دانند که صرفا الهام ایده ها کارکردی نیست. خلاقیت نیازمند سوخت رسانی است و این سوخت چیزی نیست جز کسب دانش و آگاهی از طریق خواندن و مطالعه منابع جدید و پذیرفتن تجربیات تازه.

افراد نوآور در سفر پیشرفت می کنند. آنها عاشق دانستن در مورد سایر فرهنگ ها، دیدن موزه های هنری، قدم زدن در طبیعت و نواختن ساز هستند تا از این طریق بتوانند پیوسته ذهن خود را بسط و گسترش دهند. هنگامی که آگاهی و تجربه باهم ترکیب شوند، توانایی ذهن شما در درک ایده های پیچیده و قابلیت انعطاف آن افزایش می یابد.

4- همه چیز را مورد سؤال قرار دهید

افراد نوآور به طور ذاتی کنجکاو هستند و تمام فرضیاتی را که سایر افراد به سادگی می پذیرند، زیر سؤال می برند. هرچه بیشتر سؤال بپرسید، قدرت خلاقه ذهن تان برای تصور راهکارهای دیگر افزایش می یابد. دقیقا به همین دلیل است که افراد خلاق دائما همه چیز را اعم از کالاها و خدمات خودشان، مورد آزمون و بررسی قرار می دهند. آنها از پرسیدن «چرا» و «چرا نه» ترسی ندارند. آنها در مورد نیازها، انگیزه ها و علایق مشتریان خود کنجکاو هستند. آنها پیوسته خود را به چالش افکنده تا مسائل را از نظرات مختلفی ببینند، زیرا پرسیدن سؤال، آغازگر رسیدن به امکانات و احتمالات جدید است.

5- محیطی خلاقانه ایجاد کنید

اتمسفر پیرامون ما تأثیر مستقیمی بر ایجاد خلاقیت درونی مان دارد. افراد خلاق می دانند که دقیقا چه المان هایی قدرت خلاقه شان را تحریک می کند.

آنها اهمیت نور محیط را درک می کنند و می دانند که این مسئله تا چه حد در تحریک خلاقیت و به جریان انداختن ایده ها تأثیرگذار است. آنها محیط کاری و زندگی خود را به گونه ای طراحی می کنند که راحت و آسوده باشد. آنها به دنبال جایی هستند که ذهن شان آرام بگیرد و آزادانه به همه جا پر بکشد.

آنها در ساعت هایی کار می کنند که با درونیات شان تناسب داشته باشد. برخی افراد صبح ها خلاقند و برخی دیگر در شب. افراد نوآور روز خود را از قبل برنامه ریزی می کنند. آنها کارهای روزمره خود و محیط اطراف شان را طوری تنظیم می کنند که موجب افزایش خلاقیت شان شود.

6- خود را از محدودیت ها برهانید

عقاید ما می توانند زندگی مان را شکل دهند. این عقاید می توانند محصورمان کنند یا اینکه ما را به قله های رفیع رهنمون سازند. برای اینکه عمیقا نوآور باشیم، باید خود را از بند قیود و محدودیت ها خلاص کنیم. باید محدودیت هایی که دستمان را می بندند، فرضیات کهنه و عقاید ی را که منحصرمان می کنند از بنیان حذف کنیم.

اغلب عقاید محدودکننده از ترس های مان ناشی می شوند و شکل منفی بافی و بهانه به خود می گیرند. هربار که بگوییم «نمی توانم»، «این کار را نمی کنم» یا «من آدم این کار نیستم» خود را محدود کرده و می خواهیم با بهانه تراشی در مدار امن مان بمانیم. افرادی که به واقع نوآور باشند، به طور غریزی به دنبال راه چاره هستند. آنها به خود اجازه نمی دهند که اسیر راه و روش های کهنه شوند. آنها شجاعت و اعتماد به نفس لازم را برای به چالش کشیدن خود و دنیای اطراف شان دارند.

7- از رویه های خلاقانه مراقبت کنید

افراد نوآور می دانند که باید به رویه های خلاقانه اجازه دهند مسیر خود را طی کنند. آنها می دانند که باید ایده ها دوره کمون خود را طی کنند. غالبا ایده ها از ضمیر ناخودآگاه تراوش می شوند و قبل از شکل گیری کلی شان باید مدت زمانی بگذرد. افراد نوآور هر هفته زمانی را به توفان های فکری و مراقبه اختصاص می دهند. آنها می دانند که شکوفایی خلاقیت نیازمند فضا و زمان است. این مرحله در روندهای خلاقیت بسیار مهم بوده و به تسویه مفاهیم و ایده ها کمک شایانی می کند.

8- بشدت در پی الگوها و ارتباطات باشید

جهان پر از الگوها و ارتباطات جالب است. افراد نوآور متوجه چنین ارتباطاتی هستند. آنها نقاط مشترک میان افراد، مکان ها و نقاط داده را مدنظر قرار می دهند. آنها در ترتیب و نظم چیزها به دنبال معنا می گردند تا از این طریق چرایی رویه ها را درک کرده و راهی برای بهبود آنها پیدا کنند. آنها به کوچک ترین چیزها توجه می کنند: افراد چگونه رفتار می کنند، چه چیزی آنها را به جلو می راند، چه چیزی آنها را هیجان زده، خوشحال یا ناراحت می کند.

آنها به نحوه ارتباط افراد با همدیگر و با محیط اطراف شان دقت می کنند. تمامی اینها به ایده ها سوخت رسانی می کنند.

9- آنها با علایق مختلف دست و پنجه نرم می کنند

افرادی که واقعا نوآور هستند، تمرکز و توجه خود را به یک پروژه محدود نمی کنند. آنها خود را به دنبال کردن زمینه ها و فرصت های مختلف وادار می کنند. آنها پتانسیل های چندگانه ای دارند، یا به بیان دیگر می توانند در زمینه های مختلفی فعالیت کنند.

در ابتدا این طور به نظر می رسد که افراد خلاق به سادگی پریشان شده و پیوسته از یک چیز به سراغ چیز دیگری می روند. در حقیقت، آنها به زمینه های گوناگونی علاقه مند هستند. عاملی که آنها را به انجام چندگانه کارها فرامی خواند، حوزه گسترده علایق خلاقانه شان است.

آنها با دنبال کردن یک ندای درونی راضی نمی شوند و اگر مجبور به انجام یک کار شوند احساس کشمکش درونی دارند.

مطلب مرتبط:10 عادت ساده صبحگاهی در افراد موفق

10- آنها اشیا را تکه تکه کرده و دوباره سرهم می کنند

نوآوران دوست دارند بدانند که هر وسیله ای چگونه کار می کند. آنها اصطلاحا خرابکار هستند، اشیا را تکه تکه کرده و دوباره به شکلی که خودشان دوست دارند از نو سرهم می کنند. این رویه بازسازی و نوسازی تنها در مورد چیزهای فیزیکی ضروری است. به هنرمند جزی فکر کنید که المان های یک آهنگ را از هم جدا کرده و با کنارهم قراردادن آنها با ابتکارات خاص خود، سعی در خلق چیز تازه ای دارد.

افراد خلاق به دنبال درک چرایی و چگونگی کارکرد اشیای مختلف هستند. با قطعه قطعه کردن چیزهای مختلف می توانند متوجه نحوه ارتباط و ارتقای چیزهای مختلف شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی