چهارشنبه, 30 خرداد 1397 - 15:29

معیارهایی برای خلق استراتژی موفق کسب و کار

استراتژی هوشمندانه برگ برنده شرکت های موفق در بازار های به شدت رقابتی است. در تدوین استراتژی هوشمندانه چه معیار هایی باید لحاظ شود؟

شرکت هایی که می خواهند رشد سریعی داشته باشند، باید از استراتژی منسجم و جامعی برای تحکیم موقعیت خود و تقویت مزیت رقابتی در بازار برخوردار باشند. استراتژی در واقع عکس العمل به برنامه رقبا و اتفاقات بازار است. اگر حواس تان فقط به مدیریت داخلی شرکت باشد، چشم انداز خود را از دست می دهید و بسیاری از فرصت ها از بین خواهد رفت.

اما هر استراتژی نمی تواند موفق باشد. برای کسب اطمینان از صحت منطق فکری باید به معیار های زیر توجه داشته باشید.

مشتریان

آگاهی دقیق از نیاز واقعی و سلیقه مشتریان بسیار حیاتی است. نظر آنها را جویا شوید و از دغدغه های آنان بپرسید. آیا برای بهتر شدن خدمات ارائه شده پیشنهادی دارند؟ به جای طرد کردن مشتریان ناراضی آنها را عزیز بدارید و علت نارضایتی آنها را جویا شوید. به خاطر داشته باشید که اثر تبلیغاتی و جذب مشتریان راضی بسیار بیشتر از هر طرح تبلیغاتی است.

مطلب مرتبط: 10 استراتژی ضروری برای كسب و كار

چشم انداز

توجه خود را فقط به مشتریان فعلی معطوف نکنید. دلیل مراجعه و عدم مراجعه مردم به کسب و کار تان را کشف کنید. از معیار های تصمیم گیری و کانال های خرید آنها آگاه شوید. به ارزش هر یک از خدمات خود نزد آنها پی ببرید. هر چه در توان دارید برای رفع موانع جذب مشتریان تلاش کنید.

بازار

اطلاع از چم و خم بازار و تغییرات آن برای کارآفرینان بسیار ضروری است. اگر در بازار های مختلفی فعالیت می کنید، اهمیت این قضیه بسیار بیشتر می شود، زیرا با مشغله بیشتر، احتمال حواس پرتی و غفلت بسیار بیشتر می شود.

رقیبان مستقیم

پیشرفت در بازار بدون آگاهی از برنامه رقیبان امکان پذیر نیست. آیا آنها محصول جدیدی به بازار عرضه کرده اند؟ شعبه های جدیدی تأسیس می کنند؟ اطلاع از آگهی های استخدامی رقبا می تواند اطلاعات بسیاری در مورد برنامه های آتی آنها فاش کند.

برای کسب اطلاعات دقیق تر مصاحبه با نیروهای مستعفی نیز اطلاعات بسیاری در اختیارتان قرار خواهد داد.

رقیبان غیرمستقیم

متأسفانه بسیاری از کسب وکار ها فقط روی رقیبان مستقیم خود تمرکز می کنند. باید به همه گزینه هایی که مشتریان تان برای رفع نیاز های خود در اختیار دارند، توجه کنید. به خاطر داشته باشید که آمادگی احتمالی برای تغییر رویه مشتریان بالقوه باعث طرح برنامه مناسب و جلوگیری از غافلگیری خواهد بود.

صنعت

تغییرات تولید و ظهور فناوری های جدید که فعالیت شما را تحت تأثیر قرار می دهد، تحت نظر بگیرید. شاید صنعتی که در آن فعالیت می کنید، دوران آخر خود را طی می کند و لازم باشد هر چه سریع تر رویه خود را تغییر دهید.

فناوری

استفاده از فناوری های جدید و به روز رسانی تجهیزات اهمیت بسیاری در تقویت توان رقابتی دارد. بسیاری از شرکت های بزرگی که اکنون وجود ندارند، از همراهی با فناوری عقب مانده بودند. هر چه سریع تر برای تطبیق فعالیت خود با فناوری جدید اقدام کنید.

نیروی کار

در مراحل رشد شرکت احتیاج به نیروی متخصص بیش از پیش احساس می شود. شرکت های بزرگ دنیا همواره نیروی انسانی را سرمایه اصلی خود می دانند. از میانگین دستمزدها اطلاع کسب کنید و با پرداخت حقوق و پاداش های منصفانه مانع از جذب نیروهای متخصص خود توسط رقیبان شوید. به قول مارک زاکربرگ: با کارمندان تان درست رفتار کنید تا آنها از اینترنت شرکت شما برای یافتن کار استفاده نکنند.

اقتصاد

مسائلی مانند نرخ بهره و رشد اقتصادی بر فضای کسب وکار بسیار تأثیر گذار هستند. البته باید به تأثیر غیرمستقیم این مسائل بر حوزه فعالیت خود نیز آگاه باشید. برای مثال افزایش نرخ بهره بر بازار املاک و مستغلات تأثیر منفی می گذارد و باعث کاهش ساخت و ساز می شود. در نتیجه صنایع مرتبط با ساخت و ساز نیز با رکود مواجه می شوند.

سیاست

از تأثیر سیاست بر فضای کسب وکار نمی توان چشم پوشی کرد. هر گونه اصلاحات یا تنش های سیاسی می تواند حتی منجر به ورشکستگی شرکت های بزرگ و کوچک شود. علاوه بر توجه به سیاست های داخلی دولت سیاست خارجی کشور های تأثیر گذار را نیز دنبال کنید.

فرهنگ

تحولات فرهنگی باعث تغییر در انتظارات، سلیقه خرید و اولویت های مشتریان می شود. گاهی اوقات این تغییرات بسیار سریع تر از پیش بینی های انجام شده رخ می دهند. شرکت ها هر چه زودتر بتوانند این تغییرات را درک کنند و خود را با آن تطبیق دهند، از منافع تجاری بیشتری برخوردار خواهند شد.

مطلب مرتبط:استراتژی‏ های ورود به بازار برای کسب‏ و کارهای جدید

جمع بندی

معیار های دیگری نیز هستند که متناسب با کسب وکار خود باید به آنها توجه کنید، اما موارد اشاره شده عمومی تر هستند. باید از وضعیت و آگاهی خود در هر یک از این موارد به جمع بندی برسید. هرچه انتخاب های خردمندانه تری در تعیین استراتژی داشته باشید، بهتر می توانید از مزیت رقابتی آنها بهره ببرید و از بحران های پیش رو در امان باشید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی