سه شنبه, 29 خرداد 1397 - 17:44

آسیب های روحی و روانی کارآفرینی و نحوه مبارزه با آنها

کارآفرینی شاید به ظاهر یک شغل بسیار فاخر باشد؛ این تصور تا حد زیادی صحیح است. با این حال، این مسیر دارای دست اندازهای بسیاری است. کار انفرادی یا ارائه برند یک وظیفه بزرگ است و اکثر کارآفرینان با مشکلات روحی، از احساس تنهایی تا ترس، دست و پنجه نرم می کنند.

انزوا

کارآفرینی یک شغل انفرادی است. گاهی این برای افرادی که به داشتن رئیس علاقه ای ندارند بسیار ایده آل به نظر می رسد، زیرا به این ترتیب با سرعت دلخواه خود کار خواهند کرد. با این حال، تمام مدتی که شما به تنهایی به ساخت برند خود مشغول هستید یا به گفت وگو با مشتری و انجام امور اداری می پردازید، باعث دوری شما از دنیای بیرون خواهد شد.

به گفته سامانتا سیفرینگ (Samantha Siffring)، مشاور و متخصص روان شناسی، «شاید برخی روزها 18 ساعت یا بیشتر کار کنید و اصلا متوجه نشوید. شاید حتی بیرون و در جامعه باشید، ولی احساس کنید که در دنیای خود هستید. ارتباطات آنلاین به اندازه ارتباطات رودررو مؤثر نیستند. این احساس دیده و درک نشدن در نهایت باعث ایجاد حس انزوا خواهد شد.»

سائول آتانتای (Saule Atantay)، مربی رهبری بانوان کارآفرین، اضافه می کند که دوستان و نزدیکان معمولا شرایط شما را درک نخواهند کرد که این پدیده خود باعث تقویت احساس تنهایی خواهد شد.

آنها معمولا در مواقع حساس و در زمان اتخاذ تصمیمات حیاتی تجاری کمکی به شما نخواهند کرد. ما همه این احساس را تجربه کرده ایم و می دانیم که مسئولیت تا چه اندازه بزرگ است، به خصوص زمانی که این تصمیم باعث تعیین سرنوشت شرکت و کارمندان شود.

ولی شما هرگز تنها نیستید. افراد بسیار این احساس را تجربه می کنند. گاهی کافی است که در جامعه و میان مردم حضور داشته باشید.

مطلب مرتبط:تأثیر مثبت اختلالات روانی در پتانسیل های کارآفرینی

اکثر کارآفرینان موفق با رویی باز و با خنده با مردم صحبت و تعامل می کنند. آنها از بازگویی داستان تجارت و موفقیت خود لذت می برند.

شما در میان آشوب زندگی حرفه ای، باید سلامتی و شادی خود را همواره در اولویت قرار دهید. چنانچه با احساس غم و اندوه خود مبارزه می کنید، به تدریج انرژی و روحیه خود را از دست خواهید داد و در نتیجه نه تنها کسب وکار و تجارت، بلکه حتی شاید دوستان و نزدیکان خود را نیز از دست بدهید. ارزش این ارتباطات از یک چک سنگین یا یک حساب بانکی پرپول بسیار بیشتر است.

تمام کارآفرینان باید حتما حداقل هفته ای یکبار با شخص یا دوستی مورد اعتماد گفت وگو و تعامل کنند و احساسات خود را به صورت کامل با آنها در میان بگذارند.

لازم نیست که هر هفته به یک شخص مراجعه کنید؛ شما می توانید با دوست صمیمی، همسر یا خانواده خود حرف بزنید و حداقل هر ماه یکبار آنها را از نزدیک ببینید.

این ملاقات های هفتگی و ماهانه روحیه شما را دگرگون خواهند ساخت.

اضطراب

اضطراب همواره در بدترین شرایط به سراغ ما خواهد آمد. این حس از روح ما تغذیه می کند و در نهایت به حرفه و شغل نیز آسیب خواهد رساند. این اتفاق در هر مرحله ای از تجارت رخ خواهد داد، ولی شدیدترین حالت آن در مراحل ابتدایی و پیش از کسب درآمد و در زمان پرداخت حق و حقوق کارمندان شرکت تجربه می شود.

چنانچه افکار خود را به صورت منظم مدیریت نکنید، به تدریج نابود خواهید شد. احساسی که با سؤالاتی نظیر «این کار عملی نخواهد بود» یا «چطور این کار را انجام دهم؟» به وجود می آید، وقت، انرژی و زمان شما را به هدر خواهد داد.

ولی نادیده گرفتن این احساس و ادامه کار با روحیه ای مثبت نیز چندان ساده نیست، به خصوص زمانی که با امور مالی سروکار دارید. گرچه پول نباید به مهم ترین پدیده در زندگی شما تبدیل شود، ولی در نهایت پول یکی از بخش های اصلی هر تجارت است.

چنانچه پیش از شروع کار، دائما به ورشکستگی و کمبود پول و سرمایه فکر می کردید، با شروع کار اوضاع بدتر خواهد شد. به خصوص در مراحل ابتدایی و زمانی که درآمد ثابتی ندارید باید به هزینه ها و قبض های خود به شدت دقت کنید. معمولا صاحبان کسب وکارهای کوچک این ترس را نادیده می گیرند و از رویارویی با مسائل مالی اجتناب می کنند. این کار تنها باعث افزایش اضطراب شما خواهد شد.

ولی می توانید با ایجاد یک سیستم مدیریت مالی از ابتدای کار، این احساس را تا حد زیادی از بین ببرید. همواره پیش از اتخاذ تصمیمات مالی به خوبی فکر کنید، برای هر بخش بودجه در نظر بگیرید و با درآمد خود نیز انعطاف پذیر باشید.

همچنین باید با شناسایی ریشه و دلیل استرس خود، برای نابودی و یا کاهش آن تلاش کنید.

شما می توانید با زیر سؤال بردن این حس و دلیل اضطراب خود، راهی جدید برای تولید حسی سازنده بیابید. حتی یک حس جدید و ساده مانند «من این کار را می کنم» یا «من به کارم متعهد هستم» نیز باعث تقویت روحیه شما خواهد شد.

ترس

گرچه ترس و اضطراب تا حد زیادی شبیه یکدیگر هستند، ولی دو احساس کاملا متفاوت به شمار می روند. ترس، یک واکنش کوتاه و شدید به یک محرک خاص است، درحالی که استرس یک حس طولانی و ادامه دار محسوب می شود.

ترس انواع مختلفی دارد، ولی یکی از بزرگ ترین ترس های کارآفرینان، ترس از شکست است. این ترس هم خودآگاه و هم ناخودآگاه در نظر گرفته می شود و حتی شاید به مقایسه وسواسی خود با دیگران منتهی شود.

گاهی کارآفرینان در نتیجه این ترس به شدت کار و تلاش می کنند و زندگی شخصی خود را کاملا از یاد می برند.

علاوه بر این، کارآفرینان به سایر افراد اعتماد ندارند و این کار باعث توقف رشد تیم و برند خواهد شد.

گرچه حس پیچ خوردن دل و سنگینی سینه حسی ناخوشایند است، ولی ترس تنها با اجازه شما کنترل امور را در دست خواهد گرفت. در واقع می توانید از ترس به عنوان یک محرک عالی نیز استفاده کنید.

ترس معمولا به معنای قدم گذاشتن در مسیر صحیح است و پذیرش آن و ادامه حرکت یکی از بهترین راه ها برای دستیابی به موفقیت خواهد بود. پس دلیل ترس خود را شناسایی کنید، از آن برای زنده نگه داشتن شما متشکر باشید، ولی به حرکت خود نیز ادامه دهید و تسلیم نشوید.

فرسودگی

فرسودگی در شرکت های استرس زا و یا جایگاه های فاقد پیشرفت بسیار رایج است. ولی شما برای فرار از این حس به کارآفرینی روی آورده اید. این شغل شماست و شما قدرت مبارزه با این احساس را دارید.

ما همواره در حال کار و تلاش هستیم. موفقیت بدون تلاش امکان پذیر نیست، ولی برخی افراد در نقاط اشتباه و به شکلی ناسالم تلاش می کنند و این در نهایت باعث ایجاد حس خستگی و فرسودگی خواهد شد.

تلاش شما باید مانند یک جریان و شامل فعالیت های مورد علاقه شما باشد.

مطلب مرتبط: چرا فرسودگی کارآفرین، یک مشکل واقعی است؟

البته، برخی موارد مانند یک «جریان» نیستند، مثلا قراردادها یا حسابداری، ولی ما مطمئنا به آنها احتیاج داریم. ولی وظایفی مانند عملیات روزانه بازاریابی و انتشار پیام یا تعامل با مشتری، همگی یک جریان هستند.

فراتر از هر مسئله ای، شما باید ظرفیت خود را بشناسید و این ظرفیت برای هر شخص متفاوت است. بهترین کار و کاری را که انجام آن موجب شادی و نشاط شما می شود شناسایی کنید. البته کار همواره احساس کار را به شما منتقل خواهد کرد؛ ولی هرگز شادی و سلامتی خود را فدای کار و درآمد نکنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی