یکشنبه, 27 خرداد 1397 - 15:25

6 صفت انسان های بزرگ


    به قلم: شری کمبل

    روان شناس، مؤلف، سخنران

همه ما استعداد عالی بودن را داریم. ما برای رشد و ابراز عالی بودن خود، باید اشتیاق شدید و پشتکار برای زندگی کردن همراه با خطرات محاسبه شده و ایمان را داشته باشیم. زمانی که برای عالی بودن تلاش و سعی می کنیم هرچه را داریم، برای تحقق رؤیاهای مان بدهیم، آن گاه «موفقیت» در درجه دوم اهمیت قرار می گیرد.

انسانی عالی بودن در مسیر سفر نهفته است، نه در نتیجه کار. اگر موفقیت تنها انگیزه ما باشد، می توانیم به ثروت مالی برسیم، اما نمی توانیم انسان بزرگی بشویم. عالی بودن بسیار عمیق تر از ثروت و گویای شخصیت ماست.

1. رهبری

رهبران، عالی بودن خود را با یک نگرش مثبت ابراز می کنند. به همین دلیل است که باید درمورد هرکاری که انجام می دهیم، نگرشی مثبت داشته باشیم. این کار سبب می شود یک واکنش زنجیره ای از افکار، اتفاقات و پیامدهای مثبت در سر راه مان قرار گیرد. نگرش مثبت باید آن قدر قدرتمند باشد که به تک تک اعضای گروه مان سرایت کند. این نگرش ماست که به اعضای گروه انگیزه می دهد تا به اهداف پیش روی خود برسند.

چگونگی واکنش ما به اعضای گروهمان، در زمانی که ریسک بالایی وجود دارد و پیامدهای کار واقعا مهم هستند، همان چیزی ا ست که به بی باکی آنها کمک می کند. ما به عنوان رهبر، باید زمینه موفقیت آنها را مهیا کنیم و سپس از فروتنی و اعتماد به نفس برخوردار باشیم تا بتوانیم عقب بنشینیم و درخشش آنها را تماشا کنیم. یک رهبر بزرگ، در زمانی که کارها اشتباه از آب در می آیند، بیش از سهم منصفانه خود احساس تقصیر و در زمان موفقیت نیز کمتر از سهم منصفانه خود احساس رضایت می کند.

2. خدمات

ما برای ارائه خدمات واقعی در این دنیا، باید عاملی را به زندگی افراد اضافه کنیم که قابل خریداری نیست. ما برای انسان عالی بودن، همواره باید به هرچیز و هر فردی که برای مان عزیز است، انرژی بدهیم و از بالاترین سطح صمیمیت و درستکاری بهره بگیریم.

باید آماده باشیم تا وقت و قلب مان را در کاری که ارائه می دهیم، سرمایه گذاری کنیم. زمانی که کار خود را به خوبی انجام می دهیم و متوجه می شویم تغییر مهمی در زندگی دیگران ایجاد شده است، می توانیم مطمئن شویم که تلاش های خود را در تمام روش های درست سرمایه گذاری کرده ایم. ما هرکدام در وجود خود دارای بزرگی و استعداد بخشیدن چیزی منحصربه فرد و خاص به این دنیا هستیم. زمانی که استعدادهای فردی خود را با میل به خدمت به دیگران ترکیب می کنیم، به نوعی زیبایی در زندگی می رسیم که روح و روان مان را تعالی می دهد.

3. نتایج

نتایج دلخواه، از میزان سختی کار و خوشبین بودن مان به دست می آیند. انسان عالی بودن از این درک حاصل می شود که عمر ما در این دنیا محدود است، بنابراین باید مراقب باشیم که با تلاش برای شبیه ساختن زندگی خود به دیگری، وقت مان را هدر ندهیم.

مطلب مرتبط: ۹ صفت شخصیتی افراد تأثیرگذار

ما مجبوریم اشتیاق شدید و پشتکار خود را با هم ترکیب کنیم تا بتوانیم رؤیاهای مان را دنبال کنیم. به طور جدی باید از افتادن در دام باورهای محدودکننده -که از سمت افراد کوته بین در زندگی به وجود می آیند- اجتناب کنیم. باید شجاعت این را داشته باشیم که غریزه مان را دنبال کنیم، خود را با تمام وجود وقف آن چیزی کنیم که می خواهیم به آن برسیم و همواره نتایجی را ارائه دهیم که منتظرش هستیم. رسیدن به نتایج بزرگ، به آرزوهای بزرگ نیاز دارد. ما برای عالی بودن، باید اجازه دهیم تا آرزوی رسیدن به نتایجی که طالبش هستیم، جرقه اتفاقات خارق العاده ای را در درون مان بزند.

4. کارایی

انسان عالی بودن، کاری انفرادی نیست، بلکه توانایی وجودی ما جهت برانگیختن گفتمان مؤثر، هماهنگ و همدلی است. جلساتی که برپا می کنیم، باید سنجیده و عمدی، سازمان یافته و دارای نظم باشند و هدف را مشخص کنند تا همه اعضایی گروه مان در طول این فرآیند احساس کنند به حساب آورده شده اند و درگیر کار هستند.

سودآوری، بدون گفتمان مؤثر و مفید میسر نمی شود. سودآوری نتیجه بهره وری، کارایی، مدیریت، دقت و روش اداره زمان و کسب و کارمان است. اگر بخواهیم نقش معناداری در این دنیا داشته باشیم، باید برای وقت خود، وقت دیگران و انرژی مورد نیاز برای رسیدن به هدف مان ارزش قائل شویم. نمی توانیم اجازه دهیم گفتمان ضعیف و تلخکامی ها، مانع بهره وری و سودآوری ما شوند.

5. کیفیت

ما برای انسان عالی بودن، باید عمیقا مراقب کیفیت خدماتی باشیم که ارائه می دهیم. کیفیت محصولات هرگز یک اتفاق تصادفی نیست، بلکه نتیجه تلاش آگاهانه است. ما با ارائه کالاها و خدمات مرغوب، کیفیت زندگی خود، ظرفیت مان برای خودباوری و سطح شادمانی مان را افزایش می دهیم.

کار باکیفیتی که تولید می کنیم، به ما اجازه می دهد به آنچه هستیم، آنچه انجام می دهیم و چگونگی تأثیرمان بر زندگی افراد دیگر افتخار کنیم. با تولید خدمات یا کالاهایی باکیفیت بالا، می توانیم با آرامش ذهنی زندگی کنیم. ارائه محصولات باکیفیت، استرس را کاهش می دهد. به همین دلیل باید افکار، احساسات و اقدامات باکیفیت را انتخاب و اطمینان حاصل کنیم عالی بودن مان ابراز و پذیرفته و از آن قدردانی می شود.

6. قابلیت اطمینان

عالی بودن، بازتابی است از قابلیت اطمینان به آنچه ما انسان ها هستیم و کالاها و خدماتی که ارائه می دهیم. شخصیت ما و آنچه می فروشیم یا تولید می کنیم، باید تاحدودی قابل پیش بینی باشند. باید تاحدودی در شخصیت مان و آنچه می فروشیم یا تولید می کنیم، قابلیت پیش بینی پذیری داشته باشیم. در این شرایط می توانیم اطمینان حاصل کنیم آنچه تولید می کنیم، دقیقا همان چیزی است که قولش را داده ایم.

به منظور عالی بودن، باید برای انضباط شخصی و نظام هایی ارزش قائل شویم که اشتباه کردن را غیرممکن می سازند. هرچه قابل اطمینان تر باشیم، دیگران بیشتر مشتاق خواهند بود به ما اعتماد کنند و به خدمات باکیفیتی وابسته شوند که انتظار ارائه اش را از ما دارند. ما باید منظم، مطمئن، باهوش و آرام باشیم. زمانی که این صفات را دارا هستیم، انسانی عالی خواهیم بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی