شنبه, 19 خرداد 1397 - 15:54

6 اقدامی که می تواند کسب و کار شما را نابود سازد


    به قلم: جان رمپتون

    کارآفرین و فعال اقتصادی

این امر یک واقعیت غیرقابل انکار است که افراد در شرایط مختلف معمولا بهترین تصمیمات را اتخاذ نکرده و همین امر به سادگی باعث می شود تا بهترین نتایج حاصل نشود. درواقع تنها افراد کمی وجود دارند که از این قدرت برخوردار بوده و می توانند تحت هر شرایطی عاقلانه ترین واکنش ها را از خود نشان دهند. در این رابطه از جمله اقداماتی که می تواند کاملا نتیجه بخش و سودمند باشد، این است که تصمیمات نادرست را شناسایی کرده و به فکر جایگزین کردن آنها با سیاست های بهتری باشید.

در همین راستا و در ادامه به بررسی شش اقدامی که می تواند کسب و کار شما را نابود سازد، خواهیم پرداخت.

1-به دنبال نتایج کوتاه مدت هستید

بدون شک در زمینه کسب وکار برخی موارد نیاز به زمان کافی برای رشد و نتیجه بخشی دارند. تحت این شرایط برخی مدیران این دسته از موارد را با ریسک بالایی همراه دانسته و همین امر باعث می شود تا به فکر برنامه های کوچک تری باشند که بدون شک نتایج چندانی را به همراه نخواهد داشت. بدون شک همه ما داستان مالکان اولیه فیس بوک را شنیده ایم که چندتن همان ابتدا سهام خود را با قیمتی بسیار پایین فروختند. با این حال در صورتی که چند سال صبر کرده بودند، اکنون فردی میلیونر محسوب می شدند.

درواقع این امر اشاره به این دارد که نباید خود را تنها محدود به حال حاضر کرد و لازم است تا در راستای کسب موفقیت برنامه های بلندمدت را نیز در دستور کار خود قرار دهید. درواقع از جمله مهارت هایی که لازم است هر کارآفرین به آن دست پیدا کند، این است که در رابطه با مسائلی که اطمینان دارند به نتیجه خوبی خواهد رسید، صبر کافی را داشته باشند. در این رابطه توصیه می شود همواره در کنار خود مشاورانی حرفه ای داشته باشید و از خودمحور بودن به شدت خودداری کنید. ضرورت این امر به این خاطر است که شغل مدیریت یک شرکت به معنای حجم بالای کاری بوده و این امر باعث می شود تا تمرکز روی تمام مسائل کاری بسیار دشوار باشد. تحت این شرایط بسیار طبیعی است که شما از زوایای دیگر مسائل مختلف غافل بمانید که این امر بدون شک روی تصمیم شما تاثیرگذار خواهد بود. با این حال مشاوران می توانند به خوبی این ضعف را پوشش دهند.

مطلب مرتبط: اگر قصد شروع یک کسب وکار را دارید، از این اشتباهات پرهیز کنید

2-ریسک بیش از حد

اگرچه در مورد گذشته بیان شد که مدیران باید ریسک پذیر باشند، با این حال این امر در رابطه با مسائلی است که نسبت به درستی آن اطمینان داشته باشید، با این حال اطمینان کافی نسبت به نتیجه مورد انتظار را ندارید. همواره مشاهده شده است که برخی مدیران به بهانه این امر که باید برای موفقیت ریسک کنند، دست به اقداماتی می زنند که شرکت را در شرایط بسیار خطرناکی قرار می دهد. بدون شک این امر باعث خواهد شد تا شایستگی شما به شدت زیرسوال رفته و تلاش های چندساله برای جایگاه فعلی شرکت به طور کامل از دست برود.

به همین خاطر همواره لازم است موقعیت ها را بررسی کرده و بدترین حالت ممکن را نیز متصور شوید. تحت این شرایط شما قادر خواهید بود تا برای خود برنامه ای را برای چنین شرایطی داشته باشید. همچینن در این رابطه توصیه می شود از انجام چند کار با ریسک بالا خودداری کرده و تمام انرژی خود را روی به نتیجه رساندن یک مورد متمرکز نگه دارید.

3-تصمیمات احساسی

اگرچه احساسات بخش طبیعی هر انسانی محسوب می شوند و لازم است در تصمیمات به آنها بها داد، با این حال نباید تنها مرجع شما باشند. درواقع لازم است همواره از عقل خود نیز استفاده کنید. با این حال برخی مدیران خصوصا مدیران جوان در مواجهه با مسائل مختلف به این بخش اهمیت بیشتری نشان داده و این امر جو آرام مورد نیاز شرکت را به شدت مسموم خواهد ساخت. بدون شک در این رابطه مهارت کنترل خشم و احساسات می تواند راهکار مناسبی محسوب شود.

4-نیاز به تایید دیگران

یک مدیر مقتدر باید از چنان روحیه بالایی برخوردار باشد که نظرات دیگران تاثیری بر وی نگذارد. با این حال بسیاری از مدیران در این رابطه با ضعف های جدی مواجه بوده و همین امر باعث می شود تا نتوانند شرکت را در جایگاه مطلوبی قرار دهند. از دیگر مضرات این امر این است که باعث می شود دیدگاه های مخالف خود را سرکوب کرده و تنها توجه خود را معطوف افرادی کنید که حتی بدون دلیل موافق شما می باشند. درواقع لازم است این باور را در خود شکل دهید که انتقادات باعث رشد و ترقی شما خواهند شد و به همین خاطر نباید خود را در موضع ضعف و وابستگی قرار دهید.

5-تخریب ایده ها

هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که شما تنها فرد تصمیم گیرنده در شرکت باشید. اگرچه لازم است تصمیم نهایی با یک نفر باشد، با این حال این امر نباید به سرکوب دیگران منجر شود. بدون شک هر فردی در زمینه تخصصی خود نظراتی را خواهد داشت که عدم وجود فضای مناسب باعث هدررفت آن خواهد شد. به همین خاطر ضروری است همواره مشوق ایده های سایرین بوده و شرایطی را فراهم آورید که بتوانند آن را بیان کنند.

6-عدم توجه به اثر مثبت

افراد معمولا واکنش به مراتب بهتری نسبت به افرادی دارند که در نزد آنها از تصور خوبی برخوردار هستند. این امر نکته بسیار مهمی است و توصیه می شود در حوزه کاری خود نیز به همین شکل عمل کنید. درواقع این امر که در ذهن کارمندان، متشریان و همکاران تجاری خود تصویری شایسته را داشته باشید، در انجام بهتر کارها شما را یاری خواهد کرد. به همین خاطر لازم است همواره بدانید که در نظر اطرافیان خود چگونه هستید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی