جمعه, 18 خرداد 1397 - 15:27

چگونه ایده های خود را در داخل شرکت ارائه دهیم

هر کدام از ما ممکن است تعدادی ایده تجاری و کاربردی در سر داشته باشیم. اما چگونه می توان این ایده ها را پشتیبانی کرد؟

ژوان میچلسون از تأمین کنندگان محتوای مجله اقتصادی و معروف فوربس است. او در مطلب اخیر خود به خوانندگان توضیح می دهد که چطور ایده های به ظاهر معمولی و شاید احمقانه! خود را مطرح کنند. وی می گوید وقتی که به اتاق مدیر خود در شرکت الکتریک موتور کرایسلر می رود تا ایده ای را مطرح کند، با این پاسخ مواجه می شود: «ای وای. دوباره این خانم از راه رسید! می دانم که باز آمده ای تا منطقه امن من را مختل کنی.»

او می گوید که مدیرش از بعضی ایده های او حمایت می کند. گاهی اوقات او بررسی ایده را به زمانی دیگر موکول می کند و بعضی وقت ها صراحتا پاسخ نه می گوید. با این حال همیشه شنونده ایده هاست. چنین روندی باعث رشد نمایی نوآوری در سازمان ها می شود.

در واقع یک کارآفرین به طور پیوسته از تغییر و تحول استقبال می کند. اکثر رهبران خود را به ایده های نو متمایل نشان می دهند. اما وقتی با ایده جدیدی مواجه می شوند اولین پاسخ پیش فرض آنها نه است. در واقع تمایل اصلی آنها این است: «من تغییر را دوست دارم، اما تصمیمی که قبلا گرفته ام را عوض نمی کنم». یا «حاضر نیستم بر آنچه سرمایه گذاری کردم تغییری ایجاد کنم. پس ساکت شو لطفا!»

با این حال چطور می توانیم در سازمان یا شغلی که مشغول به کار هستیم، ایده خود را معرفی کرده و در مرحله بعد اجرایی کنیم؟ در ادامه به معرفی راهکارهایی در این خصوص می پردازیم:

۱- تخصص

اساسا، شما باید در کار اصلی خود بسیار خوب ظاهر شوید. به این معنا که حداقل در یک حوزه کاری متخصص باشید. بخش کاری شما می تواند مربوط به امور مالی، فناوری اطلاعات، فروش، بازاریابی یا هر چیز دیگری باشد. همچنین لازم است که درک کلی از فرهنگ حاکم بر تجارت خود داشته باشید. ببینید در صنعتی که مشغول به کار هستید، حمایت های مالی چگونه جذب می شوند؟ (نوآوری ها، کمپین ها، اسپانسر، حق مالکیت) این موارد می توانند ارزش های شرکت را مشخص کنند.

مطلب مرتبط:۱۰ ایده کسب و کار برای علاقه مندان به کارآفرینی

کتی کالوین، سوپروایزر سابق شرکت AOL در این خصوص می گوید:

رشته ای از موفقیت ها، هر چند کوچک و معمولی می تواند برای شما اعتمادآفرینی کند. این پیروزی ها به شما اجازه می دهد تا راهبردهای جسورانه تر را در پیش بگیرید.

۲- اعتبار

تخصص و دستاوردهای تان پایه های اعتبار شما را شکل می دهند، اما در این میان به موارد بیشتری نیاز دارید. فراتر از شغل و وظایف کاری خود پیش بروید. برای مثال، کارمندی در کنار شغل خود شروع به گذراندن دوره های آنلاین می کند و با آن توانمندی جدید می تواند مدیر خود را تحت تأثیر قرار دهد.

۳- روابط

البته که در مسیر خود به پشتیبانی هم نیاز دارید. لازم است وارد دنیای سرمایه گذاران و مدیران شوید و چالش ها و فشارهای آنها را بشناسید. به بیانی دیگر، پای خود را در کفش آنها کنید! در واقع قبل از اینکه توانمندی های خود را به آنها بفروشید باید اقدام به خرید نیازهای آنها کنید.

حرف های آنها را به دقت گوش کنید. کلمات کلیدی شان را بشناسید و قسمت های الهام بخش آنها را پیدا کنید. در این صورت می توانید هر جا که باشند با آنها قرار ملاقات بگذارید. مثال این مورد کالوتن بث است. او مدیر یک شرکت سرمایه داری است و وقت زیادی را صرف گفت وگو با مدیران مالی کرد. به این ترتیب او توانست بودجه و درآمد زیادی را به خود جذب کند.

عملی کردن ایده ها

وقتی موفق شدید تا برای خود تخصص، اعتبار و ارتباط سازی کنید و به دنبال آن زبان سرمایه گذاران و مدیران را درک کنید، وقت مطرح کردن ایده های تان فرا می رسد. سعی کنید ایده خود را با یک داستان بیان کنید؛ برای مثال بگویید که ایده شما چگونه می توان مسئله به خصوصی را حل کند. داستان ها پل مناسبی برای برقراری اتصال بین افراد هستند.

ممکن است ایده خود را مطرح کنید و بعد با این پاسخ مواجه شوید: قبلا یک بار امتحان کرد ه اند و نتیجه نگرفته اند. حتی در این حالت هم تجربه ناموفق آنها به شما کمک خواهد کرد تا ایده خود را اجرایی کنید. در اینجا انعطاف پذیری کمک قابل توجهی به شما خواهد کرد. با این حال به دانستن نکته دیگری نیاز دارید:

۴- اندازه گیری

ایده شما باید بتواند با معیارهای سرمایه گذاران یا مدیران قابل اندازه گیری باشد. در واقع باید مشخص کند که، چرا چنین ایده ای مورد نیاز است؟ چه نقشه ای برای نتیجه دادن آن دارید و نتایج آن چگونه ارزیابی می شود؟

۵- زبان گفت وگو

کالوتن در این مورد پیشنهاد می دهد:

از زبان طرف مقابل استفاده کنید. واژگانی مانند بازدهی، صرفه جویی در هزینه، انعطاف پذیری و دیگر الفاظ می تواند مؤثر باشد. در واقع هدف ها و افکارتان را به زبان سرمایه گذار ترجمه کنید.

۶- هزینه ها

برای اینکه سریع تر پاسخ مثبت را دریافت کنید، ایده خود را به کم هزینه ترین شکل ممکن طراحی کنید. از این رو به دارایی های موجود اکتفا کنید.

به هر حال، کارآفرینی مانند یک سفر ماجراجویانه است. با این حال، این سفر در حین مخاطره آمیز بودن و پیچیدگی های مسیر، لذت بخش خواهد بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی