شنبه, 05 خرداد 1397 - 14:45

8 ویژگی انسان های موفق


    به قلم: شری کمپل

ما حضور افراد برتر در اطراف مان را به خوبی حس می کنیم. آنها ویژگی درونی خاصی دارند که ما هم آرزو می کنیم چنین خصوصیتی درونی را داشته باشیم. مژده اینکه همه ما قابلیت ممتاز بودن را داریم. خوب است که برای یادگیری درمورد افراد برتر وقت صرف کنیم و از نزدیک شاهد باشیم که افراد برتر چگونه کارهای شان را انجام می دهند تا بتوانیم شبیه آنان رفتار کنیم.

برای یادگیری درمورد این افراد کافی است ویژگی های شخصیتی ایشان را تقلید کنیم و خودمان را جای آنها بگذاریم. برتری چیزی نیست که فرد مالک آن باشد، بلکه چگونگی رفتار فرد است.

برای برتری به چه چیزهایی نیاز داریم؟

1- هدف

افراد برتر به کمک حس هدفمندی قدرتمندی هدایت می شوند، چه در زندگی فردی شان و چه در سطح بالاتر در ارتباط با دنیا. ایشان تأثیری که می خواهند بر اطرافیان بگذارند به روشنی تعیین کرده اند و به طرز تفکر و بینش خود با تمام توجه پایبند هستند. هدف زندگی برای افراد برتر همیشه در ارتباط با خدمت رسانی است. ایشان قصد دارند به شیوه هایی متصل شوند تا از هر فرصتی برای محبت های دلسوزانه به دیگران بهره ببرند و به ارتقا و پیشرفت دیگران کمک کنند. برای دستیابی به برتری باید آنچه را برایمان عزیز است پیدا کنیم و دو دستی بدان بچسبیم. با به هدفی نیاز داریم تا بتوانیم روی آن سرمایه گذاری کنیم، هدفی که انگیزه و الهام کافی در دسترس ما بگذارد. ما باید بدانیم که هستیم و چگونه می خواهیم در این دنیا خدمت رسانی کنیم.

مطلب مرتبط: ویژگی های افراد چابک و فوق سریع

2- اشتیاق

افراد برتر هدف شان را با انرژی سرشاری پشتیبانی می کنند که از اشتیاق می آید. آنان رویاهای شان را دنبال می کنند، سخت کار می کنند، آماده اند تا آنچه را لازم است قربانی کنند و اجازه نمی دهند که آدم های منفی باف بر سر راه رویاهای شان قرار بگیرند. رسالت ایشان در زندگی هیچ ارتباطی به بقا و زنده ماندن ندارد. افراد برتر به زندگی طولانی اهمیتی نمی دهند، آنها از زندگی خود نهایت بهره را می برند. این افراد بسیار شوخ طبع هستند، برای رشد و پیشرفت شخصی خود وقت صرف می کنند، مهرورزی به خویشتن را سرلوحه خود قرار داده اند و تلاش می کنند با انرژی تمام از زندگی بهره کافی ببرند. حس شور اشتیاق این افراد نسبت به کاری که انجام می دهند وصف نشدنی است. برای رسیدن به برتری، باید آنچه بدان مشتاقیم را دنبال کنیم. باید برای سختکوشی و از خودگذشتگی آماده باشیم. باید از منفی بافان و آنان که مدام نه می آورند دوری و آنان را از ذهن مان پاک کنیم، روزهای مان را با آرامش و نشاط و با عشق به کاری که انجام می دهیم بگذرانیم.

3- ثبات قدم

هیچ چیز در زندگی آسان به دست نمی آید. انسان های برتر افسوس این حقیقت را نمی خورند، بلکه بدان احترام می گذارند. ایشان آنچه را از زندگی می خواهند به قیمت سختکوشی به دست می آورند. آماده اند تا برای آنچه بدان باور دارند مبارزه کنند. ایشان برای روبه رو شدن با موانع آماده اند و می پذیرند که در زمان روبه رویی با موانع باید شکیبایی و شجاعت را با هم ادغام کنند. آماده اند تا از کار زیاد خسته شوند، از پا در آیند و گاه ناامید و مستاصل شوند. ایشان پیش بینی تمام این موارد را می کنند و با تدبیر خود را برای چنین مواردی آماده می کنند. خوب می دانند که با هر سختی و مشکلی مواجه شوند، در پایان شب تیره صبح سپید سر می زند و می دانند که تنها کاری که باید برای به پایان رسیدن مبارزه انجام دهند، زحمت کشیدن است. اگر می خواهیم برتر باشیم باید در دستیابی به مقاصدمان، سختکوش باشیم. باید واقع بینی و اخلاق کاری برای خود تدوین کنیم تا از دیگران برتری یابیم.

4- انتخاب

افراد برتر هرروز برمی خیزند و زندگی را انتخاب می کنند. آنها شادمانی را انتخاب می کنند، بخشندگی را انتخاب می کنند و نعمت های شان را به خوبی می بینند. آنها از آزادی عمل خود استفاده می کنند تا از اشتباهات خود و از انتخاب های ضروری خود بیاموزند تا بهتر رشد کنند. آنها خوب می دانند که در مسیر رسیدن به قله بودن یک چیز است و در قله بودن خود چیز دیگری است. افراد برتر انتخاب می کنند که رودررو با ترس های شان بایستند و در این مسیر، به قدرت، آگاهی و تجربه ای دست می یابند که با آن دقیقا همان کسی می شوند که می خواهند.

اگر می خواهیم انسان برتری باشیم باید به عقب نگاهی بیندازیم و ترس ها و سختی هایی را که تجربه کردیم مرور کنیم و دریابیم که با وجود تمام مشکلات ثابت قدم ماندیم. باید بدانیم که زمان ما در این کره خاکی محدود است. تا زمانی که زنده هستیم نمی توانیم و نباید هیچ فرصتی را از دست بدهیم. ما باید منابعی vh که برای بهترین انتخاب های ممکن نیاز داریم جمع آوری کنیم تا راهمان را از دیگران جدا کنیم و سفر خود به سوی سعادت و خوشبختی را آغاز کنیم. باید برخیزیم و موفقیت را انتخاب کنیم.

5- تعهد

تعهد سنگ بنای موفقیت است. افراد برتر به خوبی درک می کنند که تعهد چیزی نیست که به طور طبیعی و فطری آن را به دست آورند، بنابرین تمامی خواسته های شان را با نظم و انضباط دنبال می کنند تا بدان ها دست می یابند. ایشان نسبت به برتری خود متعهد هستند و مدام تلاش می کنند شخصی باشند که مورد محبت و احترام قرار گیرد. اگر می خواهیم انسان برتری باشیم، نباید تعهد را دست کم بگیریم، باید صددرصد به آنچه دنبال می کنیم متعهد باشیم. اگر تعهد کامل نداشته باشیم نمی توانیم به رویاهای مان تحقق کامل ببخشیم. انسان های برتر هرگز کاری را نیمه رها نمی کنند، ما نیز نباید.

6- شکست

انسان های برتر به مفهوم شکست و تجربه آن احترام می گذارند و به راحتی آن را می پذیرند. هیچ چیزی بهتر از شکست به پیشبرد یادگیری ایشان کمک نمی کند و هیچ چیزی سریع تر و جامع تر از شکست تلاش های ایشان را هدایت و جهت دهی نمی کند. نبوغ نمی تواند، استعداد نمی تواند اما سختکوشی و میل به یادگیری ویژگی هایی هستند که افراد برتر را به هرکجا بخواهند، می برند. اگر می خواهیم انسان برتری باشیم باید بیاموزیم که از شکست خوردن نهراسیم، بلکه باید یاد بگیریم که با توجه به شکست های مان موفقیت خود را گسترش دهیم. باید شکست را پله ترقی به سمت موفقیت و بزرگی درنظر بگیریم. بزرگترین نقطه ضعف ما تسلیم شدن و رها کردن است. هرگز نباید تسلیم شویم. باید بیاموزیم از همانجایی که هستیم، با همان منابعی که در دست داریم شروع کنیم و هرکاری که می توانیم انجام دهیم.

7- حمایت

انسان های برتر به درستی از این نکته باخبرند که موفقیت مسئله ای انفرادی نیست. انسان های برتر تیمی از افراد با اعتماد به نفس همراه خود دارند و از کسانی که در مسیر سفر زندگی همراه شان هستند حمایت و پشتیبانی می کنند. این حمایت ها از ویژگی های بنیادین انسان های برتر است. انسان های برتر تنها برتر نیستند، آنها هم بارها و بارها امیدشان را از دست داده اند، مسیرشان را گم کرده اند، شکست خورده اند و دوباره سر پا ایستاده اند. همین افرادی که مورد حمایت و پشتیبانی انسان های برتر بوده اند در سختی ها به کمک شان شتافته اند. برای رسیدن به برتری، باید حامیان خود را پیدا کنیم. به حرف دل آنان گوش دهیم، به ایشان محبت کنیم و قدردان آنان باشیم. همه ما برای مقابله با غارتگران بدسیمایی چون اضطراب، ترس، افسردگی و ناامیدی به درک و پشتیبانی دیگران نیاز داریم.

مطلب مرتبط: ویژگی کارآفرینان موفق

8- خوش بینی

انسان های برتر ارزش انکارناپذیر خوش بین بودن را دریافته اند. خوش بینی به ایشان ایمانی می بخشد که برای دستیابی به تمامی اهداف شان بدان نیاز دارند. آنان می دانند که بدون امید و اعتماد به هیچ یک از خواسته های شان نخواهند رسید. به همین خاطر انسان های برتر همیشه لبخند بر لب دارند، نیمه پر لیوان را می بینند و با مثبت اندیشی از حامیان خود قدردانی می کنند. اگر می خواهیم انسان برتری باشیم باید مثبت اندیش باشیم. باید آنقدرعاشق کاری که انجام می دهیم باشیم تا این عشق همه اطرافیان ما را لبریز کند. در این دنیا چیزی قدرتمند تر از انگیزه بخشیدن و تشویق دیگران نیست. خوش بینی فرهنگی است که می خواهیم ایجاد کنیم تا هدفی که دنبال می کنیم شانس بیشتری برای تحقق و تداوم داشته باشد. اگر دیگران ما را تحقیر و سرزنش کردند یا از ما انتقاد کردند، باید به خودمان ایمان داشته باشیم و منفی بافی ها را به برداشتی مثبت بدل کنیم. ما زاده شده ایم تا موفق شویم، اما برای موفقیت باید برنامه ریزی کنیم، برای موفقیت آماده شویم و انتظار موفقیت داشته باشیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی