پنج شنبه, 27 ارديبهشت 1397 - 13:01

روی آوری شرکت های بزرگ به جذب نیروهای پروژه ای


    به قلم: جو رینزل

    مدیر اجرایی شرکت اقتصاد نوین آمریکاییان 

فراخوان جدید اوبر (Uber) به رهبران تجاری ایالت واشنگتن برای ارائه خدمات سلامت همگانی به کارمندان پروژه ای حاکی از این است که رواج جذب نیروی پروژه ای در حال ایجاد تحولی بزرگ در زمینه کسب و کار است. سیاست گذاران باید به این فراخوان پاسخ مثبت داده و در زمینه ارائه خدمات بهتر به نسل های آینده نیروی کار، گفتمان جدیدی ایجاد کنند؛ همچنین رهبران تجاری باید خط مشی هایی اتخاذ کنند که صاحبان کسب و کارهای کوچک و کارآفرینان صنایع کلاسیک را قادر سازد که فرصت های اقتصادی بهتری برای کارکنان شان فراهم کنند.

ظاهراً جذب نیروی کار پروژه ای روشی است که در حال تثبیت است. شرکت های فعال در عرصه فناوری نظیر اوبر، هندی (Handy) و تسک ربیت (TaskRabbit) - که سال قبل توسط کمپانی سوئدی ایکیا (Ikea) خریداری شد - به نحو فزاینده ای در حال رشد هستند و با ایجاد فرصت های شغلی متنوع و منعطف، به افراد زیادی این امکان را می دهند که در ساعات منعطفی به کار مشغول شوند یا شغل دومی در کنار کار اصلی شان داشته باشند.

طبق تحقیقی که در سال 2016 توسط مؤسسه مکنزی و شرکا (McKinsey & Co.) صورت گرفته، 30درصد جمعیت فعال اقتصادی آمریکا در حال حاضر با قراردادهای پروژه ای و دورکاری مشغول کار هستند و برخی از متخصصان نیروی کار پیش بینی می کنند که در عرض یک دهه، اکثر نیروی کار آمریکا از طریق دورکاری مشغول به کار خواهند بود.

مطلب مرتبط: نقاط قوت و ضعف شرکت ها در جذب نیروهای ماهر

پیشنهاد اوبر به ایالت واشنگتن

از آنجا که ورود سیستم های خودکارسازی (اتوماسیون) و هوش مصنوعی به دنیای کسب وکار، به همراه روش های نوین استخدامی در حال تغییر مفاهیم بنیادین کار در قرن 21 هستند، سیاست های مدیریتی نیروی کار هم نیازمند تحول می باشند. نامه مدیرعامل اوبر - دارا خسروشاهی - به مدیران اتحادیه بین المللی شاغلین بخش خدمات (SEIU) در تشویق ایالت واشنگتن به ایجاد یک «نظام خدماتی منعطف» گامی در همین راستاست.

یک نظام خدماتی منعطف می تواند امکان دسترسی شاغلین پروژه ای، پاره وقت و دورکار را به خدمات درمانی و بازنشستگی فراهم کند.

اغلب مردم به اشتباه تصور می کنند که «شیوه های استخدامی نوین» و کارمندان پروژه ای تنها در حوزه های فناوری و رایانه فعالیت می کنند، اما سایر شرکت ها نیز از طرق مختلف به دنبال استفاده از روش های جدید استخدامی هستند و حتی به کارمندان شان این امکان را می دهند که به صورت داوطلبانه وارد کارهای پروژه ای شده و در کنار فعالیت های هر روزه شان، درآمدی اضافی نیز کسب کنند.

1- افزایش نیروی کار در ساعات اوج کار

شرکت های فعال در صنایع مختلف - از خرده فروشی گرفته تا انبارداری - در حال روی آوردن به روش هایی برای افزایش نیروی کار در فصول اوج کار هستند. برای مثال فست فود پاپا جان (Papa John) به جای استخدام پیک های اضافی، در تعطیلات و روزهای پرمشتری از طریق اپلیکیشن وونولو (Wonolo) اعلان های فوری برای درخواست پیک لحظه ای منتشر می کند.

2- برون سپاری حمل کالا

خرده فروشی ها هم از طریق برون سپاری درخواست های حمل کالا در حال کاهش هزینه ها و از طرفی ایجاد درآمد برای سایرین هستند. برنامه هایی مانند آمازون فلکس (AmazonFlex) به افراد امکان می دهد که سفارشات سایرین را به درب منزل شان حمل، و از این طریق کسب درآمد کنند. فروشگاه زنجیره ای والمارت (Walmart) نیز در حال راه اندازی برنامه ای است که به کارکنانش امکان می دهد در صورت تمایل، در مسیر رفتن به خانه سفارشات مشتری ها را هم تحویل دهند.

3- استفاده از روش های منعطف استخدامی

بسیاری از شرکت های بزرگ در حال روی آوردن به سرویس های استخدام نیروی دورکار در فصل های شلوغ هستند. برای مثال، شرکت سامسونگ با استفاده از یک بستر دورکاری به نام آپ وورک (Upwork) سعی دارد سرعت انجام پروژه های را بالا برده و از این طریق، ضمن جذب نیروی کار جوان و پویا، هزینه های اداری و اجرایی را نیز کاهش دهد.

تمام این نکات جالب به نظر می رسند اما کلیت این مسئله ما را به طرح این سؤال می رساند: در عین حال که شرکت های بیشتر در حال استفاده از روش های استخدامی نوین و ارائه فرصت های درآمدزایی جدید هستند، آیا قوانین موجود در زمینه دستمزد، اضافه کار و مزایا و بازنشستگی شامل این نوع کارمندان نیز خواهد شد؟

مطلب مرتبط:استراتژی‌های استخدام برای جذب بهترین‌ها

در حال حاضر سالانه حدود 800 میلیارد دلار در آمریکا صرف پرداخت دستمزد به نیروی کار پروژه ای و دورکار می شود، و با رواج روزافزون این شیوه های استخدامی، سیاست گذاران باید روش های مناسبی برای تطبیق قوانین موجود با نیازها و اقتضائات این نوع کارها پیدا کنند.

در نهایت، شکی نیست که اقتصاد و نیروی کار امروز جهان در حال تجربه یک دوره تحول هستند که فرصت های اقتصادی جدیدی را برای میلیون ها نفر ایجاد خواهد کرد، اما برای اکثر افراد سود بردن از این فرصت ها، نیازمند انطباق قوانین سازمانی، ملی و بین المللی کار با سرعت این تحولات است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی