پنج شنبه, 27 ارديبهشت 1397 - 11:00

چگونه در عرض 5 دقیقه به پیشرفت در زمینه کسب و کار نائل شویم


     به قلم: زک اوبرونت

     مؤسس شرکت Book in a Box

من معمولا با نویسنده های کتاب های غیرداستانی صحبت می کنم تا بدانم آموزه های کتاب شان را چگونه در زندگی شخصی به کار می برند. برای نگارش این مقاله، من با آدام گرنت، نویسنده کتاب «بدهید و بگیرید» صحبت کردم.

تصویر کلیشه ای که مردم از افراد فعال در حوزه کسب و کار دارند این است که آنها بی رحم و قاطع هستند. اما آدام گرنت، جوان ترین استادیار دانشکده تجارت دانشگاه پنسیلوانیا عقیده دیگری دارد.

طی بررسی هایی که نتایج آنها در کتابش منتشر شده، گرنت نشان می دهد که موفقیت در دنیای تجارت امروز به نحو فزاینده ای با کیفیت تعامل با دیگران عجین شده است. آدام به این نتیجه رسیده افرادی که بخشنده هستند - یعنی افرادی که بدون انتظار کسب سود به دیگران کمک می کنند - به موفقیت های بیشتر در زمینه های مختلف کاری نائل می شوند.

اما بخشنده بودن همیشه آسان نیست. روح بخشنده داشتن با رفتار سخاوتمندانه متفاوت است. چطور می توانیم اطمینان حاصل کنیم که حتی در مواقع سخت و پرمشغله به افراد پیرامون مان کمک می کنیم؟

لطف پنج دقیقه ای

در فرصتی که با آدام به گفت وگو در مورد کتابش پرداختم، از او پرسیدم خودش از چه راهکارهایی برای حفظ روحیه بخشندگی استفاده می کند؟

او پاسخ داد: «روش مورد علاقه من برای این کار، چیزی است که من آن را لطف پنج دقیقه ای می نامم». لطف پنج دقیقه ای به معنای گامی هرچند کوچک است که در جهت کمک به دیگری برمی داریم. کاری که شاید کمتر از پنج دقیقه زمان ببرد.
بسیاری از خواننده های کتاب آدام فکر می کنند که برای بخشنده بودن باید تمام زندگی شان را حول محور کمک به دیگران بنا کنند. گرنت با این عقیده مخالف است. از نظر او، بخشنده بودن به معنی پیدا کردن راه های کوچک و ساده ای برای زیباتر کردن زندگی سایرین است.

گرنت می گوید: «لطف پنج دقیقه ای روش بسیار خوبی است. چون وقتی که به جست وجوی راه های کوچکی برای شاد کردن دیگران بپردازید، متوجه می شوید که از راه های بی شمار و بدون صرف زمان زیاد می توانید تأثیر مثبتی بر زندگی اطرافیان تان داشته باشید. مثلا در در عرصه کسب وکار، معرفی یک دوست در جست وجوی شغل به یک همکار، ارائه چند راهنمایی خوب و صحیح، یا صرف زمان برای نظر دادن در مورد ایده تجاری یک دوست تنها برخی از این راه ها هستند.»

نصب العین قرار دادن بخشندگی

مشکلی که وجود دارد این است که تلاش برای انجام الطاف کوچک و پنج دقیقه ای در تمام طول هفته می تواند باعث سردرگمی شده و تأثیر آن محسوس نباشد.

مطلب مرتبط: چگونه در در دوران سخت پیشرفت کنیم

راه حل این است که هر هفته یک روز را برای انجام چند کار تأثیرگذار انتخاب کنیم. به این طریق، بخشندگی با جریان کارهای روزمره فرد تداخل پیدا نمی کند و انجام چند کار خوب می تواند باعث افزایش تأثیرگذاری این روش شود.

یکی از حوزه هایی که گرنت این روش را به کار می برد در رابطه با دانشجویان است. گرنت آموزگاران بسیار مؤثری داشته که الهام بخش او بوده اند و او می داند که ملاقات با دانشجویان یکی از بخش های اصلی نقش او به عنوان یک استاد دانشگاه است. اما قابل دسترس بودن برای دانشجویان تنها وظیفه یک مدرس نیست. اگر او می خواست مرزهای بین خود و دانشجویانش را کمرنگ کرده و در هر زمانی که آنها نیاز دارند به کمک آنها بشتابد، کارهای دیگر وی نظیر تحقیق، تألیف، تدریس و سپری کردن وقت با خانواده دچار اختلال می شدند.

با اختصاص دادن اوقاتی معین به انجام کارهای کوچک مثبت در قبال دیگران یا ملاقات با دانشجویان، گرنت توانست بدون حذف امور دیگر، تأثیرش را بر اطرافیان به حداکثر برساند.

بخشندگی به روش خودتان

گرنت به جای بخشندگی واکنشی، به بخشدگی فعال اعتقاد دارد.

او به من گفت: «افراد بخشنده زیادی را دیده ام که در دام کمک کردن به هر کسی که درخواست کمک می کند گرفتار شده اند و خودشان را طی این روند فراموش کرده اند. اگر شما در مسیر بخشندگی فعال باشید و خودتان اهداف تان را تعیین کنید، خواهید توانست به نحوی به دیگران خیر برسانید که باعث تأثیر مثبت در زندگی خودتان نیز باشد و زندگی شما را مختل نکند.»

به عبارت دیگر، بخشنده بودن به معنای در خدمت دیگران بودن نیست. بلکه بخشنده بودن به معنی بخشش به روش خودتان و مطابق میل خودتان است.

همانطور که گرنت و هزاران نفر از خوانندگان کتاب وی تجربه کرده اند، لطف پنج دقیقه ای راه بسیار خوبی برای حفظ تعادل بین بخشندگی بیش از حد و عدم بخشندگی است.

به گفته گرنت: «اگر شما ذاتا بخشنده باشید، روش لطف پنج دقیقه ای به شما کمک می کند که تمام زمان تان را صرف کمک به بقیه نکنید. بالعکس اگر شما چندان بخشنده نیستید، این روش می تواند به شما در تقویت روحیه بخشندگی کمک کند.»

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی