شنبه, 22 ارديبهشت 1397 - 14:40

۵ قانون اساسی برای حفظ دوستی در محیط کار

پیش از این روان شناسان اثبات کرده اند که تعاملات اجتماعی زیاد می تواند تاثیرات بسیار مطلوبی بر نحوه زندگی، سلامت روان و عملکرد کاری بگذارد. البته نگرانی ها و سوءتفاهم های زیادی میان همکاران پیش می آید که می تواند ایجاد و حفظ دوستی در محیط کار را سخت کند.

ایجاد شدن صمیمیت و همدلی میان همکار ها کاری سخت و حتی در برخی مواقع ناراحت کننده است، چراکه بسیاری از شرکت ها باور دارند تنها بهره وری و موفقیت افراد باید بیشتر شود و نباید رفتار غیر مناسبی از برخی کارکنان سر بزند. برخی رؤسا حتی نمی گذارند ارتباط اجتماعی میان دو همکار شکل بگیرد تا از وقوع چنین مسائلی جلوگیری کنند.

گاهی اوقات می بینید که برخی سرپرستان از موقعیت کاری خود سوءاستفاده کرده و بعضی کارکنان را اذیت کرده یا لطف و تبعیض ویژه ای برای افراد به خصوص در نظر می گیرند. این مسئله موجب می شود که برخی شرکت های بزرگ دنیا مجبور شوند ایجاد ارتباط اجتماعی کارمندان را با یکدیگر ممنوع کنند.

با این حال در روزگاری که امنیت شغلی و حفظ تندرستی روانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، بسیار مهم است که بتوان تعادل سالمی میان روابط در کار ایجاد کرد. در واقع روان شناسان باور دارند که حفظ دوستی در محیط کار می تواند تاثیر شگرفی در نحوه فعالیت افراد، سلامتی و تندرستی شان بگذارد.

ایجاد و حفظ دوستی در محیط کار، محبث آسانی نیست و با ارتباط اجتماعی در فضاهای دیگر قدری تفاوت دارد، چراکه شما باید میان نیاز خود و باید و نباید های محل کارتان تعادل ایجاد کنید و نگذارید هیچکدام بر دیگری تاثیر بگذارند. کارشناسان پنج روش اساسی برای حفظ این تعادل عنوان کرده اند که می توان با استفاده از آنها، از ایجاد و حفظ دوستی در محیط کار مطمئن شد؛

مطلب مرتبط: برای افزایش کارایی در محیط کار دوست پیدا کنید

۱- حد و حدود را رعایت کنید

تحقیقات نشان داده که حتی صحبت های کوتاه با همکاران می تواند در بهره وری شما تاثیر بگذارد، اما نباید تمام وقت کاری خود را تلف کنید. باید در نظر داشته باشید که در برخی مواقع ایجاد ارتباط بیش از حد می تواند حواس پرتی بیافریند و نگذارد شما به اهداف روزانه خود دست پیدا کنید.

بهتر است زمان مناسبی نظیر زنگ تفریح یا وقت ناهار را برای ایجاد ارتباط اجتماعی انتخاب و سعی کنید در یک مدت محدود با دوستان تان مراوده ای مثبت برقرار کنید.

۲- سعی کنید با همکاران دیگر نیز وقت بگذرانید

مسلما شما علاقه دارید با دوستان تان کار کنید و از وقت گذراندن با آنها لذت می برید، اما باید توجه داشته باشید که همکاران دیگر نیز در این جمع حضور دارند و می توانید با افرادی که دوست تان نیستند هم فعالیت کرده و وقت بگذرانید. این مطلب موجب می شود که تعادل مطلوبی در روابط کاری تان به وجود آید.

۳- پشت سر کسی غیبت نکنید

یکی از بزرگ ترین نگرانی های موجود در زمینه حفظ دوستی در محیط کار، همین مسئله است. اگر در دام این بحث ها بیفتید مسلما روابط شما به خطر خواهد افتاد.

اگر فردی عادت داشته باشد که پشت سر دیگران سخن بگوید پس مطمئن باشید این روند را ادامه داده و حتی پشت سر شما نیز حرف خواهد زد. سعی کنید تا حد ممکن از به وجود آمدن چنین موقعیت هایی جلوگیری کرده و تا حد امکان نگذارید اطلاعات شخصی یک نفر لو برود.

حتی اگر می بینید شخصی بدی های یک همکار را حتی برای تفریح به میان میاورد، سعی کنید خصوصیات مثبتش را نیز بگویید تا در حق وی انصاف را رعایت کرده باشید. حتی الامکان تلاش کنید این صحبت ها را با دوستانی انجام بدهید که در محل کارتان حضور ندارند.

۴- با تک تک همکاران تان رفتار مشابهی در پیش بگیرید

بهترین راه برای از بین رفتن تعصب، این است که با تک تک همکاران تان رفتار مشابهی در پیش بگیرید. موقعیت ها و نیاز های شان را در نظر بگیرید و به آنها احترام بگذارید. سعی کنید حرف دوستان و همکاران تان را به طور کامل بشنوید و تبعیضی میان شان ایجاد نکنید. بسیار مهم است که بتوانید به تمامی آنها اهمیت داده و توجه خود را از آنها نگیرید.

۵- نیاز های خود را از این رابطه دوستی مشخص کنید

شاید این مسئله بی اهمیت یا حتی ناراحت کننده به نظر برسد، اما مشخص کردن نیاز های تان از ارتباط دوستی در کار مطلب مهمی است و می تواند از به وجود آمدن سوءتفاهمات جدی جلوگیری کند.

اگر تمامی نقاط تاریک در ارتباط روشن شود و افراد نیازها و اخلاق های متفاوت یکدیگر را درک کنند اتفاق خوبی خواهد افتاد. بدین شکل شما می توانید احساس امنیت کنید و بدانید برای حفظ دوستی در محیط کار چه مسئولیت هایی دارید. دوستان تان نیز درک می کنند که برای ایجاد یک ارتباط دو طرفه سالم چه وظایفی بر عهده دارند.

به طور کلی ارتباط متعادل و به دور از سوءتفاهم، روحیه همکاری را در یک تیم کاری بالا می برد و موجب می شود که همین تیم به دستاورد های شگرفی دست یابند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی