چهارشنبه, 22 فروردين 1397 - 14:57

اعتماد به نفس کلید غلبه بر تبعیض جنسیتی در محیط کار


  به قلم: شانون گسپول

  بیزینس نیوز

زنان در محیط کار با چالش های بسیاری روبه رو هستند. یکی از رایج ترین مشکلات، مسائل متعدد مرتبط با عدم اعتماد به نفس است که هم دیدگاه ها و تبعیض های داخل محیط کار و هم خارج از کار موجب آن شده است. تبعیض جنسیتی در محیط های کاری ادامه دارد و تأثیر مستقیمی بر فرهنگ کسب و کار می گذارد. 

بر اساس مقاله ای که در مجله فست کمپانی به چاپ رسیده است، شواهد رفتاری گردآوری شده طی دو دهه گذشته حاکی از آن است که تبعیض جنسیتی همچنان در محیط های کاری وجود دارد، به ویژه درمورد زنان در مشاغل مرد محور، آن هم به شیوه هایی که بسیاری از افراد متوجه آن نمی شوند. کلیشه های جنسیتی چنان در فرهنگ ما رسوخ کرده است که گاه افراد بی آنکه خود متوجه باشند بر آن صحه می گذارند. کلیشه هایی مانند اینکه زنان به طور طبیعی احساساتی، مهربان و با ملاطفت هستند درحالی که مردان مصمم، منطقی و فارغ از احساسات شخصی هستند.

اریک جف، نویسنده مقاله مذکور عنوان می کند که زنانی که با گذر از موانع به پیشرفت های عظیمی دست پیدا می کنند و به جایگاهی می رسند که طبق نگاه سنتی جایگاهی مردانه است، در نگاه عامه هنجارهای مجاز را شکسته و نقض کرده اند. در چنین مواردی زنانی که باید با ملاحظه و ملاطفت رفتار کنند با قدرت و جدیت رفتار می کنند و به جای آنکه مصمم خوانده شوند برچسب خشن یا سنگدل می خورند.

در ادامه این مقاله نویسنده به بررسی پژوهش هایی می پردازد که به این تبعیض جنسیتی نامحسوس دامن می زنند: زنانی که در حوزه های مردمحور به موفقیت می رسند مورد تنفر واقع می شوند، زنانی که پیشرفت و ترقی می کنند کمتر استخدام شده و به کار گماشته می شوند، زنانی که برای دستمزد بالاتر مذاکره می کنند جریمه می شوند و زنانی که خشم خود را بروز می دهند در رتبه های پایین تر به کار گرفته می شوند.

ایجاد اعتماد به نفس

شلی زالیس موسس و مدیرعامل شرکت «بهره زنانه» و خالق سازمان جهانی انجمن دختران که به دنبال تساوی در محیط های کاری است، معتقد است زمانی که تعداد زنان در محیط کار بیشتر می شود ایشان از اعتماد به نفس کافی برای ابراز عقاید برخوردار نیستند، چون گمان می کنند نظرات شان شنیده نخواهد شد یا اهمیتی نخواهد داشت. وی می افزاید اما همین اعتماد به نفس است که به زنان کمک می کند تا در حرفه خود موفق شوند.

زالیس می گوید «بهترین ویژگی برای موفقیت شخصی اعتماد به نفس است و من زنان را در دستیابی به اعتماد به نفس ترغیب می کنم، چرا که زنان تفکر ارزشمندی را بر سر میز مذاکره می آورند».

خب زنان چطور می توانند قوی باشند و روی پای خود بایستند؟ جیل فلین، شریک مؤسسه فلین هیث هولت معتقد است زنان باید حق مالکیت نظرات شان را در اختیار داشته باشند و به ویژه در جلسات تجاری مراقب باشند که همکاران شان چه درکی از این نظرات دارند.

فلین می گوید :«جلسات از اهمیت بالایی برخوردارند، زیرا جلسات صحنه نمایش شرکت هستند و افراد می توانند در جلسات خودی نشان دهند و نام و نشانی از خود بگذارند».

فلین خاطرنشان می کند که استفاده از زبان با اقتدار و مردانه می تواند به زنان در افزایش اعتماد به نفس کمک کند. به جای آنکه بگویید «چطور است به انجام این کار فکر کنیم» بگویید «پیشنهاد می کنم این کار انجام شود.»

فلین می افزاید که دیگر زمان آن رسیده از عذرخواهی دست برداریم «خودمان هم نمی دانیم وقتی از چیزی متاسف نیستیم، چرا عذرخواهی می کنیم».

مطلب مرتبط :چگونه تبعیض جنسیتی را در محیط کار از بین ببریم

ایستادگی در برابر تبعیض جنسیتی

فلین می گوید اگر کسی متوجه رفتارهای تبعیض آمیز خود نیست، آگاهش کنید.

وی پیشنهاد می کند که «نخست، در خلوت با ایشان حرف بزنید و بگویید که رفتارهای شان بر فرهنگ سازمان تأثیر می گذارد». « سپس تغییراتی ساختاری را پیشنهاد کنید، چرا که واضح است قوانین حاضر خوب عمل نمی کنند. گاهی این قوانین در جایی نوشته نشده اند و یک موقعیت واقعی لازم است تا چالش های نهفته در آنها پدیدار شود».

زالیس می گوید بهترین راه برای نشان دادن اعتماد به نفس این است که آنچه از شما انسانی منحصربه فرد ساخته را کشف کنید و سپس نقاط قوت خود را با اطرافیان تان از جمله مردان محیط کارتان هماهنگ کنید.

وی اضافه می کند که «نه تنها زنان باید به یکدیگر کمک کنند، بلکه ما به همکاری مردان نیز نیاز داریم. تنها زمانی تغییر رخ خواهد داد که زنان و مردان با هم دست به کار شوند».

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی