شنبه, 25 فروردين 1397 - 15:08

تشکیل جامعه کاری، مهارتی مهم تر از شبکه سازی

وقتی شبکه سازی در رویدادهای کاری یک مرحله پیشرفت داشته باشد، به تشکیل جامعه کاری منجر می شود که نتایجی بسیار کاربردتری تر خواهد داشت.

همه ما از روزهای ابتدایی شروع فعالیت کاری یا حتی قبل از آن با توصیه های متعددی برای افزایش ارتباط با دیگران وشبکه سازی روبرو بوده ایم. توصیه هایی که به حضور هرچه بیشتر و فعال تر در رویدادهای کاری اشاره داشته و آنها را پیش نیازی برای خلق فرصت های آتی می دانند.

قطعا به کارگیری مهارت شبکه سازی و تلاش برای افزایش خروجی های آن، نیاز به برنامه ریزی منظم دارد. عموم افراد شبکه سازی را به طور صحیح انجام نداده و به همین خاطر، خروجی های لازم را از آن دریافت نمی کنند. نکته ی مهم این که اگر تنها برای کسب سود وارد یک رویداد شبکه سازی شوید، ارزش افزوده ی زیادی کسب نخواهید کرد و تنها خودتان و مهارت هایتان را خواهید فروخت.

اسکات گربر و رایان پو، موسسان شرکت Community Company و مولف کتابی با عنوان Superconnector هستند که با تکیه بر مهارت های افزایش ارتباطات موثر نگاشته شده است. در این مطلب به بیان ایده ها و نظرات آنها در مورد چگونگی افزایش سوددهی شبکه سازی و تبدیل شبکه به جامعه کاری می پردازیم.

با خودآگاهی شروع کنید

برای ساختن جامعه کاری، قدم اول این است که از خودتان شروع کنید. ابتدا باید خودتان را به خوبی بشناسید. پیش از رجوع به افراد دیگر و تلاش برای شروع ارتباط باید خودتان را به خوبی درک کرده و نوع شخصیت خود را بشناسید. با این کار، نوع ارتباطاتی که برای پیشرفت شخصی و کاری شما مفید خواهند بود، مشخص می شوند.

یکی از خصوصیت های اخلاقی که تاثیر مستقیمی روی نحوه ی شبکه سازی دارد، برونگرا یا درونگرا بودن افراد است. با درک این حصوصیت، در انتخاب رویدادهای شبکه سازی و نحوه حضور و برقراری ارتباط در آنها با مشکل کمتری مواجه خواهید بود.

ذهنیت خود را تغییر دهید

آموزش های متنوعی که در چند سال اخیر، با تلاش برای معرفی سریع مهارت های شبکه سازی منتشر شده اند، ماهیت جلسات را تغییر داده و به رویدادهای هک ارتباط تبدیل کرده اند. در قدم اول شما باید ذهنیت خود نسبت به شبکه سازی را تغییر داده و از شخصیت شبکه ساز که توسط آموزه های اشتباه دریافت کرده اید، رها شوید. فراموش نکنید که مهارت های ارتباطی یک شبه و با مطالعه ی چند آموزش ساده به دست نمی آیند. شما باید تمرین کنید، خود را در شرایط قرار دهید و همیشه برای بهبود مهارت ها، موارد مختلف را امتحان کنید.

تمرکز اصلی در برقراری ارتباط کاری، باید تامین ارزش افزوده برای اطرافیان باشد. این ارزش نباید موقت باشد و قطعا باید به ارتباطی طولانی منجر شود. جامعه ای که در اطرافتان تشکیل می دهید، علاوه بر تامین ارزش افزوده برای شما، باید توانایی ارائه ی ارزش از طرف شما برای دیگران را نیز تامین کنید. همین تفاوت ساده، شبکه های کاری معمولی را به جامعه کاری تبدیل می کند.

کمی از فناوری فاصله بگیرید

در دنیای امروز ما خواسته یا ناخواسته، بیش از پیش به یکدیگر متصل هستیم. در نگاه اول شاید این فناوری ها برای شبکه سازی مفید باشند؛ اما قطعا استفاده ی نادرست از آنها باعث کاهش نتایج مفید این تمرین خواهد شد. این که شما دائم در حال چک کردن شبکه ها ی اجتماعی و دنبال کنندگان حرفه ای خود باشید، تنها در ظاهر شما را فردی با شبکه ی قوی نشان می دهد. این در حالی است که این رفتار قطعا تشکیل جامعه را با خطر مواجه می کند.

نکته مهم این که لایک ها و فالورهای شبکه های اجتماعی، شما را با این توهّم که شبکه ای قوی ساخته اید، روبرو می کنند. این در حالی است که شبکه های اجتماعی و فناوری آنها باید ابزاری برای کمک به ساخت جامعه کاری باشند نه این که خودشان به اشتباه به عنوان جامعه شناخته شوند. قطعا با ارتباطات آنلاین می توان اشخاص مناسبی را وارد شبکه ی کاری کرد اما برای تبدیل آن به جامعه، باید به دنبال ارزش افزوده باشید.

منفعت بردن را فراموش نکنید

برخی افراد از کسب منفعت در شبکه های کاری احساس خوبی نداشته و آن را حرکتی اشتباه می دانند. اگرچه منفعت بردن صرف، ذهنیتی اشتباه در شبکه سازی است، اما نباید فراموش کنید که شما برای این کارها زمان و هزینه صرف کرده اید و قطعا باید از آن خروجی دریافت کنید. منفعت های دوسویه بهترین نوع دریافت خروجی از شبکه سازی و تشکیل جامعه است. این منفعت ها می تواند به صورت شروع یک همکاری یا عقد قرارداد پروژه ای تامین شود. به هر حال هدف، کسب خروجی مناسب از زمان و هزینه ی هر دو طرف است.

نکته کلیدی اینجا است که تلاش برای کسب منفعت نباید تمام حرکت های شما را تحت تاثیر قرار دهد. شبکه سازهای معمولی تنها به دنبال کسب سود هستند و این در حالی است که افراد حرفه ای این حوزه به دنبال راهی برای تبادل ارزش ها هستند. وقتی هدف شما از شبکه سازی به تشکیل جامعه کاری تغییر کند، سود بلند مدت خواهید داشت. جامعه کاری شما به منبعی تبدیل خواهد شد که در مواقع نیاز می توانید به راحتی به آن رجوع کنید.

ارتباطاتی که در شبکه سازی و تشکیل جوامع کاری ایجاد می شوند، باید پایه های قوی داشته باشند. همیشه این سوال را بپرسید که آیا فرد مقابل، در زمان نیاز به کمک من خواهد آمد؟ همین نکته ی ریز، قدرت شبکه و جامعه ی ایجاد شده را تعیین می کند. در نهایت در تشکیل جامعه کاری از تعریف کلی جامعه غافل نشود. جامعه، مجموعه ای از افراد با خصوصیات تقریبا مشترک است که برای رسیدن به هدفی واحد تلاش می کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی