سه شنبه, 21 فروردين 1397 - 17:38

ایریس اپفل از تجربیات خود می گوید / 10 توصیه از مادربزرگ دنیای مد

بدون تردید هر فردی که در زمینه مد اطلاعاتی داشته باشد با نام خانم ایریس آپفل آشنایی دارد. در رابطه با زندگینامه وی می توان گفت که وی در شهر کوئینز نیویورک در ۲۹ آگوست سال ۱۹۲۱ در خانواده ای یهودی به دنیا آمده است، پدر او ساموئل برل تاجر معروف شیشه و آینه و مادر وی زنی روسی و صاحب یک بوتیک بوده است.وی در رشته تاریخ هنر در دانشگاه نیویورک تحصیل کرد و در مجله Women’s Wear Daily مشغول به کار شد.

همچنین او دستیار رابرت گودمن تصویرساز معروف هم بود و در سال ۱۹۴۸ با کارل آپفل ازدواج کرد و آن دو با هم کارخانه پارچه بافی Old World Weavers را بنیانگذاری کردند که تا سال ۱۹۹۲ و بازنشستگی آنها پابرجا بود. جالب است بدانید که او طراحی داخلی کاخ سفید را در دوره ریاست جمهوری ترومن، آیزنهاور، کندی، جانسون، نیکسون، فورد، کارتر، ریگان و کلینتون به عهده داشته است. وی در آستانه 100 سالگی قرار دارد، با این حال همچنان در عرصه خود فعال بوده و به همین خاطر بدون شک راز ماندگاری وی در صنعتی که همواره در حال تغییر و تحول است، خود حاوی نکاتی ارزشمند خواهد بود.

در ادامه به بررسی 10 توصیه از این کارآفرین و طراح خلاق خواهیم پرداخت.

1- توجه داشته باشید که سن تنها یک عدد است

خانم ایریس همواره این جمله را در مصاحبه های خود عنوان کرده است که هیچ گاه به سن خود فکر نمی کند. درواقع ریشه بسیاری از عدم موفقیت افراد این است که به نظر عموم در رابطه با سن افراد و نقش های تعیین شده برای سنین مختلف توجه نشان داده و به همین خاطر پس از سپری شدن بخشی از عمر خود دیگر زمان را برای شروعی دوباره و با پیشرفت مناسب نمی دانند. همین امر هم باعث می شود که تا پایان عمر خود در وضعیت فعلی خود باقی بمانند. در واقع تا هنگامی که از فکر و بدن خود استفاده می کنید، روند تحلیل رفتن آنها با کندی محسوسی مواجه خواهد بود. به همین دلیل برای شاداب بودن در سنین بالا ضروری است تا فعالیت خود را حفظ کنید. همچنین ضروری است تا به فعالیتی که انجام می هید تمایل کافی داشته باشید. در غیر این صورت حتی ممکن است با نتایجی معکوس مواجه شوید.

2- شریکی برای خود بیابید که حامی اهداف شما باشد

از دیگر دلایل موفقیت خانم ایریس را می توان ازدواج موفق وی دانست. او همواره بیان کرده است که همسرش بزرگ ترین حامی کارهایش محسوب می شود و هیمن امر باعث شده تا وی بتواند با انگیزه ای به مراتب بیشتر و به دور از دغدغه روی کار خود تمرکز داشته باشد. وی عقیده دارد که لباس های زنانه باید همراه با رنگ های شاداب و به اصطلاح خود وی حاوی طنز باشند. بدون تردید همسر وی در حفظ این روحیه و دیدگاه نقشی اساسی داشته است و خانم ایریس در مستند خود نیز به این مورد اشاره کرده است. به همین خاطر ضرورت ازدواج با فردی مناسب برای موفقیت در زمینه کاری امری مهم محسوب می شود.

3- وقتی چیزی نظر شما را به خود جلب کرد حتماً سراغ آن بروید

ترس از جمله عواملی است که باعث مرگ خلاقیت خواهد شد. به همین خاطر در زندگی خود از امتحان کردن چیزهای جدید واهمه ای نداشته باشید. با این حال، این امر به معنای هرکاری که دوست دارید انجام دهید نیست و لازم است ملاحظاتی را با توجه به موقعبت و شرایط جامعه خود مدنظر قرار داده و طرح تان را ابتدا مورد آزمایش قرار دهید. خانم ایریس در ابتدای سنین جوانی هرگز تصور نمی کرد که روزی به یکی از نمادهای دنیای مد تبدیل شود. با این حال تمایل وی به این عرصه در نهایت به محرکی برای حضور تبدیل شد. با این حال در صورتی که وی خود را در حصار ترس های خود نگه می داشت، بدون شک امروز در جایگاه فعلی قرار نداشت و زندگی خود را در راهی سپری می کرد که عملا مورد علاقه وی نبود و همواره با حسرت یک کار نکرده زندگی خود را به پایان می برد.

4- برای جوان ماندن باید مانند یک جوان فکر کنید

هیچ چیز قوی تر از اندیشه آدمی وجود ندارد. همواره آزمایشاتی صورت گرفته است که افراد تنها صرفا با تلقین توانسته اند بسیاری از بیماری ها را مداوا کنند. به همین خاطر نباید از کنار ذهن خود به سادگی گذر کنید. در صورتی که می خواهید کاری بزرگ را انجام دهید ابتدا لازم است ذهن خود را برای چینن شرایطی آماده سازید، در غیر این صورت در مدت زمانی کوتاه با شکست و ناامیدی مواجه خواهید شد. خانم ایریس علت این امر را که در آستانه 100 سالگی همچنان به مانند فردی جوان رفتار می کند در ذهنیت خود مبنی بر اینکه باید مانند یک جوان فکر کند می داند و توصیه می کند که برای دستیابی به این مهارت از همین امروز تلاش کنید. در واقع او بر این باور است که دنیای مد را نمی توان با اندیشه های کهنه نگه داشت و لازم است خود را با شرایط جدید به خوبی هماهنگ سازید و به روز زندگی کنید.

5- مراقب قضاوت های خود نسبت به سایرین باشید

در طول زندگی خود باید به نحوی عمل کنید که شما را با صفاتی مثبت بشناسند. بدون تردید هنگامی که به فردی ایرادگیر و منتقد سفت و سخت سایرین تبدیل شوید، نمی توانید محبوبیت را برای خود به ارمغان آورید و نام خود را به برندی محبوب تبدیل کنید. با توجه به اینکه در هر عرصه ای از کسب و کار افراد با مردم در ارتباط هستند، لازم است موارد مورد پسند جامعه را به لیست سیاست رفتاری خود اضافه کنید. بدون تردید یکی از بدترین کارهایی که یک کارآفرین می تواند انجام دهد، تخریب همکار یا حتی رقیب خود است. برای موفقیت تنها کافی است کاری را که به آن ایمان دارید با سعی و تلاشی مناسب و به خوبی انجام دهید. با این نگرش دیگر نیازی به بدگویی از فرد دیگر وجود ندارد.

خانم ایریس خود را در صنعت مد قردی متفاوت می داند. با این حال این امر نباید زمینه ساز قضاوت هایی در رابطه با وی شود. همچینن او نیز تا کنون به واسطه سبک خاص خود فرد دیگری را مورد قضاوت قرار نداده و خود را برتر از هیچ فرد دیگری نمی داند.

6- نگذارید شهرت شما را به چیزی که نیستید تبدیل کند

بسیاری از افراد به محض کسب اندکی شهرت اقدام به اعمال تغییرات بسیاری در زندگی خود می کنند. با این حال خانم ایریس عقیده دارد که اصالت افراد از جمله عواملی است که تفاوتی جذاب را به وجود خواهد آورد. بدون تردید اگر شما به پیاده روی علاقه دارید و از این کار آرامش خاصی دریافت می کنید دلیلی ندارد که با کسب شهرت این عادت خود را ترک کرده و به ورزشی گران قیمت روی آورید. توجه داشته باشید که شما باید دو جنبه کاملا متفاوت در زندگی خود داشته باشید و زندگی شخصی تان را با آن چیزی که در محل کار هستید ادغام نکنید.

7- با پول نمی توانید موفقیت را خریداری نکنید

خانم ایریس جمله ای معروف دارد که می گوید هیچ پولی ارزش سبکی را که شما طراحی می کنید نخواهد داشت. به همین دلیل نباید صرفا برای کسب ثروت کاری را انجام دهید. پول تنها عاملی است که رفاه را در زندگی برای ما به ارمغان خواهد آورد و نباید به هدفی در زندگی تبدیل شود. به همین خاطر همواره کاری را که دوست دارید در اولویت قرار دهید و صرفا روی آن چیزی که می خواهید به جهان معرفی کنید تمرکز کرده و موراد دیگر را کنار بگذارید. با این سیاست ثروت نیز خود به دنبال شما خواهد آمد.

8- همواره بهترین به معنای گران قیمت ترین گزینه نیست

همواره مشاهده شده است که یک تیم کوچک موفق به انجام کاری می شود که غول های آن عرصه از انجام آن عاجز هستند و این امر خود گواه این است که صرفا ثروتمندها موفق نخواهند بود. در دنیای حاضر این خلاقیت است که حرف اول را می رند به همین خاطر به خود ایمان داشته باشید و از ایجاد مانع های گوناگون پیش پای خود جلوگیری کنید. در زمینه مد نیز به نظر خانم ایریس اینکه چه چیزی را می پوشید چندان اهمیت ندارد، بلکه عامل مهم چگونه لباس پوشیدن است. به همین خاطر نگاه خود را نسبت به مسائل مختلف تغییر دهید و همواره به دنبال راهکارهایی خلاقانه باشید.

9- شروعی کوچک داشته باشید

همواره مشاهده شده که برخی از افراد از همان ابتدای کار خود در تلاش برای ایجاد شرکتی لوکس و با امکانات کامل هستند. این امر بدون شک هزینه بسیاری را به همراه خواهد داشت و به عاملی تبدیل خواهد شد که زمان را از افراد خواهد گرفت. برای ایجاد قصر خود زمان کافی خواهید داشت با این حال ابتدا لازم است امپراتوری خود را شکل دهید. به همین خاطر در ابتدای کار خود تنها به در اختیار داشتن مکانی برای شروع بسنده نکنید و این نکته را فراموش نکنید که فرصت ها منتظر شما نمی مانند و ممکن است ایده امروز شما فردا توسط فردی دیگر به اجرا گذاشته شود.

10- تظاهر را کنار بگذارید

گذر عمر امری بدون توقف است و هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که در تلاش برای پنهان کردن سن خود داشته باشید. بدون شک انجام کاری مصنوعی منجر به این خواهد شد تا درک لازم صورت نگرفته و متهم به تظاهر کردن به چیزی که نیستید، شده که خود امری ناپسند محسوب می شود. درواقع بهتر است به جای پنهان کردن چین و چروک های خود در فکر جوان نگه داشتن مواردی نظیر فکر و لباس خود باشید تا مانند خانم ایریس به زنی 100 ساله ولی با روحیه یک آدم جوان تبدیل شوید که هر فردی را به تحسین وادار خواهد کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی