شنبه, 18 فروردين 1397 - 13:29

10 نکته مدیریتی فیلم بندباز


   به قلم: Harsh Pamnani

    بازاریاب و نویسنده

فیلم بندباز محصول سال 2015 میلادی به کارگردانی رابرت زمکیس است که با ساخت فیلم فارست گامپ (1994) موفق به دریافت اسکار شد. این فیلم روایتگر داستان واقعی راه رفتن غیرقانونی فلیپ پتی روی طناب متصل بین برج های «مرکز تجارت جهانی» در سال ۱۹۷۴ را به تصویر می کشد.

وی موفق شد این باور را در افراد شکل دهد که برای کسب شهرت تنها کافی است کاری را در موقعیتی مناسب انجام دهید که تاکنون کسی به فکر آن نیفتاده است. اگرچه این فیلم در گیشه نتوانست موفقیت چشمگیری به دست آورد، با این حال حاوی نکات ارزشمندی است که باعث شد نظر بسیاری از منتقدان را به خود جلب کند که در ادامه به بررسی برخی از نکات مدیریتی آن خواهیم پرداخت. 

1- اهمیت وجود دیدگاه منطقی نسبت به مسئله

در واقع یک کارآفرین لازم است دیدگاهش را نسبت به مسیر خود به صورتی کاملا حرفه ای واضح سازد. تا زمانی که دقیقا ندانید چه می خواهید، قادر نخواهید بود کارهای خارق العاده ای را انجام دهید. هنگامی که چشم انداز شما نسبت به اقدامات و آینده پیش رو شکل گیرد، شما قدرت برنامه ریزی صحیح را پیدا خواهید کرد. درست مانند فلیپ که از همان ابتدای کار خود هدف را مشخص کرد و همواره اقداماتش را حول محور مسیری که مشخص کرده بود شکل داد. در کل فیلم، شخصیت اصلی همواره سعی در تحلیل اوضاع و یافتن راهکاری برای بهبود کار خود دارد که این انگیزه و تلاش ناشی از دیدگاه منطقی وی نسبت به خواسته خود است که باعث می شود از مسیرش خارج نشده و با ناملایمات و سختی های پیش رو به خوبی مبارزه کند.

2- اهمیت درس گرفتن از شکست و همواره رو به جلو حرکت کردن

همه ما در طول زندگی خود با شکست هایی مواجه می شویم، با این حال اشتباهی که باعث می شود شکست را به معنای عدم توانایی خود تصور کنیم این است که سایرین را تنها در زمان های موفقیت مورد بررسی و تحسین قرار می دهیم. درواقع این امر باعث می شود تا تصوری غلط در ما شکل گیرد که افراد موفق از همان بدو تولد به مهارت کافی دست پیدا کرده و به همین خاطر انگیزه های خود را به مرور زمان از دست خواهیم داد.

با این حال این فیلم به خوبی نشان می دهد که شخصیت داستان که امروزه به عنوان یک قهرمان و اسطوره شجاعت یاد می شود، به چه میزان با شکست مواجه شده است. با این حال او این امر را تنها هشداری مبنی بر آماده نبودن خود تلقی کرده و با حفظ روحیه خود در نهایت توانست کار خارق العاده خود را انجام دهد. به همین خاطر ضروری است تا در مسیر موفقیت همواره واکنشی مثبت در قبال شکست های خود داشته باشید و گام های خود را رو به جلو حفظ کنید.

3- اهمیت ایجاد تیمی قدرتمند

جهان امروز به نحوی است که دیگر نمی توانید تنها با تکیه بر خود به موفقیت دست پیدا کنید. این امر در تمامی زمینه ها مشهود است. حتی یک قهرمان تنیس که به تصور عموم به تنهایی کار می کند، در پشت صحنه با یک تیم همکاری دارد که بسیاری از شرایط آمادگی وی را مهیا می سازند.

در همین راستا توصیه می شود تا از همان ابتدای مسیر به فکر ایجاد تیمی مناسب برای خود باشید. در این رابطه الزامی وجود ندارد که حتما افراد تیم خود را در زمانی مشخص شکل داده و همه افراد را یکجا به عضویت درآورید، بسیاری از آشنایی ها در طول مسیر شکل خواهد گرفت. با این حال همواره دغدغه تشکیل تیم باید در شما وجود داشته باشد. در این مسیر هر فرد سیاست رفتاری خاص خود را دارد.

برای مثال فلیپ صداقت را به عنوان برگ برنده خود انتخاب کرده و با اشتیاق با افرادی که می توانند کمکی برای او باشند رویای خود را در میان می گذاشت. در طول فیلم اهمیت افرادی که به تیم وی ملحق شده اند و اهمیت هریک به خوبی به نمایش درآمده است.

4- اهمیت شناخت نقاط قوت و ضعف خود

هر کارآفرین برای کسب موفقیت لازم است نقاط قوت و ضعف خود را به خوبی شناسایی کند. این امر که شما در چه وضعیتی قرار دارید به نحوه عملکرد شما شکلی مطلوب خواهد بخشید. بدون شک هنگامی که بدانید چه مزیت هایی نسبت به سایرین دارید، قادر خواهید بود تا با تکیه بر آنها موفقیت را برای خود به ارمغان آورید. با این حال این اقدام پایان راه نیست و لازم است تا به نقاط ضعف خود نیز توجه ویژه نشان دهید. درست مانند شخصیت اصلی داستان که با توجه به تفاوت طناب میان دو برج تجاری با طناب معمول بندبازی نسبت به نقاط ضعف خود برای این کار آگاهی پیدا کرد و با تکیه بر نقاط قوت خود سعی در پوشش آنها داشت.

5- اهمیت توجه به فرصت ها

همواره در زندگی هر فردی فرصت هایی شکل خواهد گرفت که نباید از پرداختن به آنها غافل شد. با این حال این امر به معنای نشستن و صبر کردن برای آنها نیست و به این اشاره دارد که این فرصت ها که به مانند سکوی پرتابی برای شما خواهند بود، تنها زمانی خود را نشان خواهند داد که در مسیری مشخص گام بردارید. فلیپ نیز از همان ابتدا بدون اینکه زمان خود را با پرداختن به سختی های کار یا حتی غیرممکن بودن آن صرف کند، به این امر توجه داشت که چگونه می تواند خواسته خود را عملی سازد. همین امر باعث شد تا وی زمان خود را از دست ندهد و در نهایت به عملی کردن رویای خود دست یابد.

6- توجه به تمامی جنبه ها

یک کارآفرین به عنوان مدیر شرکت خود نیاز دارد تا مسائل را از جنبه هایی مورد بررسی قرار دهد که از نظر سایرین دور مانده است. به همین خاطر این مهارت را باید در خود تقویت کنید که همه چیز را صرفا آنگونه که نشان می دهد مورد توجه قرار نداده و تفکری عمیق در برابر مسئله پیش روی خود داشته باشید. فلیپ نیز قبل از پای گذاشتن در برج ها شروع به بررسی نقشه های هر یک و کسب اطلاعات از طریق مختلف کرد. درواقع این امر که صرفا به یک منبع داده منحصر نباشید نیز خود از جمله عوامل تعیین کننده خواهد بود.

مطلب مرتبط :10 فیلم در سال 2017 با بیشترین میزان فروش

7- مسئولیت ها را به خوبی میان تیم خود تقسیم کنید

کارهای روزانه و همچنین اهدافی را که باید در پایان روز به آنها دست یابید لازم است در جایی مکتوب کنید. با این حال نحوه انتقال هریک به تیم نیز از دیگر موارد تعیین کننده خواهد بود. در همین راستا توصیه می شود تا حجم کارها را به خوبی میان تیم خود تقسیم و در این مسیر از اعمال تبعیض یا فشار بیش از حد بر یک عضو خاص، جلوگیری کنید. در سراسر فیلم این امر که فلیپ چگونه مسئولیت افراد را به خوبی مشخص می کرد و همچنین تکرار مسئولیت های روزانه به صورت مکرر، به خوبی به نمایش درآمده است.

8- با موقعیت های غیرمنتظره و جدید به خوبی همگام شوید

این امر یک واقعیت غیرقابل انکار است که همه چیز طبق برنامه ریزی افراد پیش نخواهد رفت. به همین دلیل ضروری است تا صرفا بر پایه یک نقشه کلی اقدامات خود را به جلو نبرده و احتمالات را نیز مدنظر قرار دهید. با این حال این امر نیز یک واقعیت است که همواره این احتمال وجود دراد که چیزی کاملا خارج از برنامه و تصور شما رخ دهد. به همین خاطر چگونگی ارتباط برقرار کردن با شرایط جدید را نیز باید به عنوان یک مهارت در خود تقویت کنید. فلیپ نیز در طول داستان با موقعیت هایی مواجه شد که کاملا برای او غیرمنتظره بود و باعث شد تا با چالش مواجه شود. با این حال وی به خوبی در تمامی این شرایط کنترل خود را حفظ کرد.

9- احترام به مشتری

همواره در رابطه با اهمیت زمان برای کارآفرینان مقالات متعددی منتشر شده است. با این حال در مسیر موفقیت تنها نباید به زمان خود اهمیت دهید. در واقع در هر کسب وکاری شما با مردم در ارتباط خواهید بود و در راستای ارتقای رضایت مشتری لازم است تا به وقت آنها نیز توجه ای ویژه نشان دهید. با این حال احترام به مشتری تنها شامل اقدام مذکور نیست و لازم است هرکاری را که در توان شما است، انجام دهید. برای مثال فلیپ هنگام بند بازی در طناب میان برج های تجاری با حرکتی جذاب توجه و احترام خود را به افرادی که مشغول به دیدن وی بودند نشان داد که با واکنش فوق العاده ای از سوی مردم مواجه شد.

10- قدردانی از افرادی که در کسب موفقیت به شما کمک کرده اند

همواره کارآفرینان فشارهایی را روی تیم خود برای رسیدن به موفقیت اعمال می کنند. این امر بدون شک یک ضرورت محسوب می شود، با این حال نحوه رفتار و واکنش شما پس از رسیدن به موفقیت نیز عاملی تعیین کننده خواهد بود. در همین راستا توصیه می شود حتی در صورت عدم موفقیت نیز مراتب قدردانی از تیم خود را به عمل آورید. درواقع تیم شما نیاز دارد تا شما تنها فردی نباشید که در پایان راه دیده می شوید. به همین خاطر باید برنامه ای ویژه برای این موضوع در ذهن خود داشته باشید و آن را به عنوان یک ضرورت مدنظر خود قرار دهید. فلیپ نیز قبل از شروع بندبازی مشهور خود تمامی تیم خود را معرفی کرد و از آنها قدردانی خود را به عمل آورد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی