سه شنبه, 22 اسفند 1396 - 14:30

چرا کارآفرینان زن سرمایه کمتری دریافت می کنند

با اینکه نقش زنان در پست های مهم و مدیریتی شرکت ها در حال افزایش است، اما کارآفرینان زن از حمایت کمتری نسبت به کارآفرینان مرد برخوردار هستند. علت این موضوع چیست و چه راه حلی دارد؟

این روزها زنان نقش بسیار پررنگی در محیط کار پیدا کرده اند و مدیریت بسیاری از پست های کلیدی به آنها سپرده می شود، به طوری که مجله The Economist توانمندسازی زنان در اقتصاد را به عنوان یکی از بزرگ ترین انقلاب ها در ۵۰ سال گذشته معرفی کرده است. زنان بیش از 3تریلیون دلار به اقتصاد کمک کرده اند و مالکیت ۳۶درصد تمامی کسب وکارها را بر عهده دارند.

شرکت هایی که توسط بنیان گذاران زن راه اندازی شده اند ۶۳درصد عملکرد بهتری نسبت به تیم های مردانه داشته و همچنین ارزیابی بهتری نسبت به آنها داشته اند. اما با وجود تمام این اعداد و ارقام دلگرم کننده، استارت آپ هایی که توسط بنیان گذاران زن راه اندازی شده اند تنها 2درصد کل سرمایه گذاری سال گذشته را به خود اختصاص داده اند. جذب سرمایه یکی از سخت ترین مراحل هر استارت آپی است، اما آمار نشان می دهد این موضوع برای کارآفرینان زن سخت تر است.

در ادامه این مقاله به بررسی دلایل این موضوع می پردازیم.

۱- سؤالاتی که از زنان پرسیده می شود متفاوت است

تیم بازاریابی کسب و کار دانشگاه هاروارد تصمیم گرفت برای پیدا کردن علت سرمایه گذاری نشدن استارت آپ هایی با بنیان گذاران زن وارد عمل شود و تحقیقاتی را در این رابطه آغاز کرد. آنها بعد از بررسی ۱۲۵ درخواست جذب سرمایه و ۳۶ ساعت تحقیق روی آنها نتیجه گیری کردند تعصب ناخودآگاه میان مردان و زنان باعث شده است موضوع سؤالاتی که از کارآفرینان مرد و زن پرسیده می شود متفاوت باشد.«پتانسیل رشد» و «احتمالات آینده» موضوع اصلی سؤالاتی را که از کارآفرینان مرد پرسیده می شود تشکیل می دهند. درحالی که «احتیاط در مورد پول» و «خطرات مرتبط» محوریت سؤالاتی هستند که از کارآفرینان زن پرسیده می شود.

تمایز در موضوع سؤالات منجر به درک متفاوتی از شخصیت طرف مقابل می شود و درنتیجه شانس کارآفرینان زن برای جذب سرمایه را کاهش می دهد.

۲- تصمیم گیرندگان شرکت های سرمایه گذاری مرد هستند

همانطور که می دانید بخش عمده ای از فعالیت های سرمایه گذاری با شبکه سازی در ارتباط است. شبکه ای از افرادی که به یکدیگر اعتماد دارند و از یکدیگر حمایت می کنند. از طرفی این را هم می دانیم که زنان بیشتر از مردان درگیر برقراری تعادل میان کار و زندگی هستند و مسئولیت های سنگینی مانند نگهداری از بچه ها را برعهده دارند. در نتیجه نمی توانند مانند مردان به دنبال شبکه سازی و تقویت ارتباطات باشند.

همچنین بخش عمده ای از جامعه سرمایه گذاران از مردان تشکیل شده است و این افراد به طور طبیعی همکاری با کارآفرینان مرد را نسبت به کارآفرینان زن ترجیح می دهند.

۳-کارآفرینان مرد شناخته شده تر از زنان هستند

کندیدا براش (Candida Brush)، استاد کارآفرینی دانشگاه بابسون (Babson) معتقد است یکی از دلایلی که زنان سرمایه کمتری نسبت به مردان دریافت می کنند این است که مردان در امور مربوط به کارآفرینی شناخته شده تر از زنان هستند. این پروفسور می گوید زمانی که از دانشجویانش می خواهد چند کارآفرین شناخته شده را نام ببرند اغلب آنها بعد از نام بردن ۶ تا ۱۰ کارآفرین مرد یک کارآفرین زن را نام می برند. این یک واقعیت است که همیشه نام استیو جابز و مارک زاکربرگ قبل از آریانا هافینگتون و سارا بلیکلی به عنوان کارآفرینان موفق برده می شود. شاید همین موضوع است که به طور ناخودآگاه باعث بی اعتمادی سرمایه گذاران روی کارآفرینان زن می شود. براش معتقد است زنان موفق باید بیشتر از گذشته به جامعه معرفی شوند تا ذهنیت مردم نسبت به این موضوع عوض شود.

آلیسون وود بروکز (Alison Wood Brooks)، استاد دانشگاه هاروارد تحقیق دیگری را در این زمینه انجام داده و اعلام کرده است سخنرانی هایی که توسط کارآفرینان مرد انجام می شود پرطرفدارتر از سخنرانی زنان است. حتی زمانی که محتوای سخنرانی دقیقا یکسان باشد.

۴- زنان نسبت به مردان محتاط تر هستند

آماندا براون (Amanda Brown)، مدیر اجرایی سابق شورای کسب وکار ملی زنان معتقد است مشکل جذب سرمایه کارآفرینان زن مانند مشکل مرغ و تخم مرغ است. زنان تمایل بیشتری به راه اندازی فرآیندهای مستقل دارند و این موضوع روی اعتبار آنها تأثیر می گذارد. از آنجایی که جذب سرمایه برای کسب وکارهایی با اعتبار پایین سخت است پس کمک نگرفتن از منابع خارجی یا همان بوت استرپ باعث می شود پول کمتری وارد شرکت شود و در نتیجه رشد کسب وکار کاهش پیدا کند. بنابراین این تصور در ذهن دیگران ایجاد می شود که کارآفرینان زن در مقایسه با مردان افرادی از خود راضی یا ناموفق هستند.

۵- زنان باید در برابر اختلاف ها قوی باشند

کمپین هایی که به تازگی راه اندازی شده اند ثابت کرده اند که زنان نسبت به مردان با مشکلات بیشتری روبه رو هستند. همانطور که می دانید امروزه اکثر سرمایه گذاران خطرپذیر مرد هستند و این موضوع بسیاری از دغدغه های مردان را کاهش داده است. درنتیجه این افراد هیچ تلاشی برای کمک به کارآفرینان زن نمی کنند. از آنجایی که این موضوع هیچ صدمه ای به شهرت و کسب وکار آنها وارد نمی کند باعث می شود هیچ اقدام اساسی در این مورد صورت نگیرد و درنتیجه زنان را در یک موقعیت فوق العاده آسیب پذیر قرار می دهد.

۶- زنان هیچ پشتیبانی ندارند

شرکت های سرمایه گذاری کمی وجود دارند که تصمیم گیرندگان اصلی آن را زنان تشکیل بدهند و درنتیجه بتوانند حمایت بیشتری از همنوعان خود داشته باشند. اغلب سرمایه گذاران مرد روی کارآفرینان زنی سرمایه گذاری می کنند که موضوع کارشان به نوعی با حمایت زنان در ارتباط باشد. مانند شرکت هایی که در تهیه لباس های زنانه و بچه گانه فعالیت می کنند. درنتیجه زمانی که صحبت از ایده های مرتبط با تکنولوژی به میان می آید کار زنان بسیار سخت تر می شود. هرقدر به تعداد زنان تصمیم گیرنده در مورد سرمایه گذاری استارت آپ ها افزوده شود، سرمایه گذاری روی کارآفرینان زن نیز افزایش پیدا می کند. درنتیجه برای حل این مشکل باید به دنبال استخدام بیشتر زنان در شرکت های سرمایه گذاری و دادن نقش های کلیدی به آنها باشیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی