چهارشنبه, 25 بهمن 1396 - 14:53

آیا استارتاپ ها باید مدیرعامل حرفه ای استخدام کنند؟

برخلاف تصور بسیاری از کارآفرینان، استخدام یک مدیر باسابقه و مجرب نه تنها تهدیدی برای گستره کنترل آنها محسوب نمی شود، بلکه رشد کسب و کار را تسریع می کند.

یکی از اشتباهات اغلب کارآفرینان این است که افراد قابل کنترل، مطیع و غیرمنتقد را در تیم مدیریتی خود جمع می کنند؛ بدین معنی که هرگز یک مدیرعامل قدیمی و باسابقه، نگاهی به عملکرد یک کارآفرین جوان یا مدیر جدید نخواهد داشت. اما آیا این ترس منطقی است؟

چرا کارآفرینان از استخدام مدیرعامل قدیمی اجتناب می کنند؟

اول اینکه با اجتناب از استخدام افراد حرفه ای، پیچیدگی روابط کاهش پیدا می کند. کارآفرین ها نمی خواهند یک مدیر اجرایی مجرب وارد کسب وکارش شود، تمام کاستی های آنها را تشخیص دهد و بگوید باید چه کاری را چگونه انجام دهند. دوم اینکه آنها فکر می کنند احتمالا کاندیدای مورد نظرشان مشکلی دارد. چرا اصولا یک مدیر اجرایی حرفه ای باید متمایل باشد در یک استارتاپ کار کند؟ سوم اینکه کارآفرینان فکر می کنند مدیران حرفه ای، صرفا می خواهند دیگران را کنترل کنند و خودشان در عمل، اجرای هیچ وظیفه ای را به عهده نمی گیرند. درنهایت، کارآفرینان تصور می کنند انرژی مدیران باسابقه، برای کار در یک کسب وکار نوپا کافی نیست.

مطلب مرتبط: مفیدترین کمک هایی که در راه اندازی استارت آپ باید جذب کنید

چرا این دیدگاه نادرست است؟

ممکن است برخی از کاندیداهای شما چنین ویژگی هایی داشته باشند، ولی در فرآیند استخدام هرگز نمی توان همه گزینه ها را به یک چشم نگاه کرد. همه گزینه های احتمالی شما، با یکدیگر متفاوتند و باید به صورت فردی و مجرا ارزیابی شوند. بنابراین افرادی که برای استخدام مد نظر دارید، بررسی کنید. شاید یک مدیر، فقط ترجیح بدهد وظایف بازاریابی را به عهده بگیرد و هیچ مشکلی با متمرکز ماندن روی یک دپارتمان نداشته باشد. شاید یک کاندیدا، علاقه مند باشد کسب و کارهای نوپا را در مراحل اولیه کارشان یاری دهد و از ساعات طولانی کار ابایی نداشته باشد. فراموش نکنید که هر شرکت، فقط به یک مدیرعامل نیاز دارد و زمانی که یک مدیرعامل تصمیم می گیرد شرکت خود را عوض کند، اگر فرصت مناسب و مشابهی برای شغل مدیرعاملی پیش رو نداشته باشد، مجبور است به مشاغل اجرایی دیگری روی بیاورد.

چرا مدیرعاملان قدیمی گزینه های خوبی برای استخدام هستند؟

اول اینکه فقط یک مدیرعامل می تواند تمام حوزه ها و جوانب کسب وکار شما را درک کند و متوجه شود که بخش های مختلف، چگونه کنار یکدیگر کار می کنند. به عنوان مثال اگر یک مدیرعامل سابق برای سمت مدیریت تکنولوژی شرکت استخدام شود، نه تنها نیازهای بخش فناوری را درک می کند، بلکه می داند این نیازها چه تأثیری روی بودجه، استخدام، بازاریابی محصول و نظیر آن خواهد داشت. به علاوه یک مدیرعامل سابق، نسبت به مدیری که همه دوران حرفه ای خود را در یک دپارتمان ثابت گذرانده است، افق دید وسیع تری دارد و می تواند تصمیمات بهتری اتخاذ کند.

مطلب مرتبط: سرمایه گذاران در استارت آپ به دنبال چه چیزی هستند؟

از طرف دیگر، مدیران عامل قدیمی نه تنها خطری برای شما محسوب نمی شوند، بلکه واقعا می توانند مفید واقع شوند. شرکت شما تا زمانی که به مرحله رشد برسد، با چالش های زیادی روبه رو خواهد شد و چه کسی بهتر از مدیرعاملی که شخصا این چالش ها را تجربه کرده است، می تواند به شما کمک کند؟ با همکاری چنین فردی، به جای اینکه وقت تان را صرف آزمون وخطای راه های مختلف کنید (که به معنای صرف هزینه های بسیار بالاتری است) می توانید سریع تر و با اعتماد بیشتری به جلو حرکت کنید.

یک دلیل خوب دیگر برای استخدام مدیران باسابقه، تجربه آنها در اداره کردن جوانب مختلف کسب وکار است، حتی اگر از ابتدا با این هدف استخدام نشده باشند. فرض کنید مدیر عملیاتی شما ناگهان استعفا دهد و شرکت تان را ترک کند. تا زمانی که فرد جدیدی جایگزین او کنید، یک مدیرعامل به خوبی می تواند نقش او را به عهده بگیرد و وظایفش را اجرا کند. ممکن است سرپرست منابع انسانی، در اجرای فرهنگ استارت آپی یا حفظ کارمندان خوب با مشکل مواجه شود. بازهم یک مدیرعامل سابق می تواند تجربیات خود را در اختیار او قرار دهد و توصیه های مفیدی برای رفع این چالش ها پیشنهاد دهد.

چرا نباید از استخدام مدیرعامل قدیمی بترسید؟

چرا استخدام یک مدیر حرفه ای کارآفرینان را نگران می کند؟ چنین استخدامی قدرت کنترل شما را کاهش نمی دهد. شما هنوز رئیس هستید و کافی است درست مثل قبل در مورد تصمیم گیری های تان اعتمادبه نفس داشته باشید. اگر یک مدیر باسابقه در کنارتان حضور داشته باشد، سد راه تلاش های شما نمی شود و به کسب وکارتان آسیبی وارد نمی کند، بلکه به شما در کشف و اجرای ایده های جدید کمک می کند.

مطلب مرتبط: ۷روش برای حرفه ای نشان دادن استارتاپ شما

تصور نکنید مدیری که از خودتان مجرب تر است، موقعیت شما را به خطر می اندازد. وظیفه او کمک کردن به شماست و اگر در این امر موفق نبود، بازهم می توانید به گزینه های دیگری فکر کنید. به یاد داشته باشید که همیشه افرادی را استخدام کنید که از خودتان باهوش تر و باتجربه ترند. اگر زمانی متوجه شدید که باهوش ترین فرد دفتر کارتان هستید، باید بدانید که با مشکلی مواجهید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی