دوشنبه, 23 بهمن 1396 - 15:10

با غلبه بر ذهنیت محدودگرا، کنترل کار و زندگی خود را در دست بگیرید

چه در زندگی شخصی و چه زندگی کاری، بزرگ ترین عاملی که مانع از رشد و پیشرفت شما می شود ترس از تغییر و ذهن ایستا است.

اگر همیشه کارها را به یک روال انجام بدهید، به یک نتیجه مشابه می رسید.

پیتزا خوردن آسان تر از راه رفتن روی تردمیل است، اما کمکی به سلامتی شما نمی کند. به طور مشابه، هیچ یک از ما نمی خواهیم از اهداف مان دست بکشیم، اما گاهی نیاز داریم که دستی ما را تکان دهد و از روتین های تکراری بیرون بکشد.

ما باید بتوانیم ذهنیت مان را تغییر دهیم و به جای متمرکز شدن بر عواقب، به احتمالات ممکن فکر کنیم. وقتی باور می کنید که می توانید به خواسته های تان دست پیدا کنید، مصمم تر به سمت رؤیاهای تان قدم برمی دارید.

بله! اگر می خواهید کنترل زندگی و حرفه خود را به دست بگیرید، باید ذهنیت تان را عوض کنید.

مطلب مرتبط: راهکارهایی برای پرورش ذهن خلاق

از سؤال های دشوار شروع کنید

تغییر ذهنیت، ازآنجا شروع می شود که سؤالات سختی برای خودتان مطرح و ذهن تان را به روی احتمالات و فرصت های جدید بازکنید. این بدان معنی است که هر چه می خواهید، قابل دستیابی است: یعنی شما می توانید به موفقیت دست پیدا کنید.

از خودتان بپرسید که آیا به وضوح می دانید چه می خواهید؟ اهداف تان کاملا روشن است؟ آیا شما واقعا زندگی می کنید، یا اجازه می دهید زندگی شما را به هر سویی ببرد؟ آیا فعالانه تلاش می کنید نتایج خاصی کسب کنید؟ ساده نیست که صادقانه به این پرسش ها جواب بدهید. با خودتان صادق باشید و ببینید چگونه زندگی می کنید و چطور به سمت هدف های تان قدم برمی دارید.

هنگامی که می دانید چه می خواهید و روی آن متمرکز می شوید، در مورد آن صحبت می کنید و انرژی می گذارید، احتمال دستیابی به خواسته های تان را افزایش می دهید.

مطلب مرتبط: 14 عادت روزانه افراد موفق چیست؟

اهداف تان را واضح و با جزییات مشخص کنید

وضوح اهداف باعث می شود شما به سمت مسائل بی اهمیت کشیده نشوید، چراکه دقیقا می دانید باید در چه مسیری پیش بروید.

وضوح و تمرکز، همه فعالیت ها و حرکات شما را به درستی نقش می زند. یک طرح بزرگ تر در نظر بگیرید و آن را به زیرمجموعه های کوچک تری که قابل مدیریت هستند، تقسیم کنید. با این روش راه رسیدن به اهداف تان را هموارتر می کنید.

وضوح به شما کمک می کند از تله های رایج، که سد راه اهداف بلندمدت می شوند اجتناب کنید. شما برای این حواشی وقت ندارید، زیرا آنها درهرصورت کمکی به پیشرفت تان نمی کنند.

بنابراین، سه یا چهار مقصدی را که در زندگی تان بیش از همه اهمیت دارند پیدا کنید و در راه آنها پیش بروید. در پایان هر هفته، بررسی کنید که هرروز چه کارهایی برای نزدیک شدن به مقصدتان انجام داده اید. آیا کاری کرده اید که شما را به مرحله بعدی ببرد؟

مطلب مرتبط: افراد با اعتماد به نفس چه عاداتی دارند؟

رؤیاهای بزرگ

ذهن تان را به روی هرچه که امکان پذیر است باز کنید. کافی نیست که فقط فکر کنید، بلکه رؤیاهای بزرگی داشته باشید. مشکلی نیست اگر نمی دانید دقیقا چه می خواهید، البته درصورتی که مسیرتان را می شناسید. هرچه گام های بیشتری بردارید و جلوتر بروید، وضوح مسائل نیز بیشتر می شود. نیازی نیست منتظر بمانید تا همه اطلاعات را به دست آورید و بعد شروع کنید.

همانطور که ماریا ماتارلی، بنیان گذار و رئیس Formula Ink و هم بنیانگذار آکادمی بازاریابی Agile می نویسد، زمانی که او قدم به دنیای حرفه ای گذاشته بود، به تازگی دوره کارشناسی خود را به پایان رسانده بود. پس از مدتی رشته خود را از کامپیوتر به تجارت و سپس به بازاریابی تغییر داد. او در مراحل اولیه، به عنوان مدیر پروژه کار می کرد. به مرور زمان مهارت بیشتری در زمینه سخنرانی در جمع به دست آورد و همکاری اش را با شرکت های مختلفی در سراسر جهان شروع کرد. ماتارلی اذعان می کند که زمانی که در رشته کامپیوتر مشغول به تحصیل و کار بود؛ هرگز چنین آینده ای را پیش بینی نمی کرد.

نکته اینجا است که او دقیقا نمی دانست چه می خواهد، ولی از همه فرصت ها استفاده کرد و به رشد و توسعه مهارت هایش ادامه داد، زیرا هیچ پیشرفتی یک شبه اتفاق نمی افتد.

دانش و مهارت های تان را ارتقا دهید

همیشه به دنبال فرصت هایی باشید که شما را به انسان بهتر و حرفه ای تری تبدیل می کنند. در هر زمینه ای که فعالیت می کنید، سعی کنید چیزهای جدیدی یاد بگیرید، در دوره های آموزشی مکمل شرکت کنید و بهتر عمل کنید. همیشه راهی هست که بتوانید فرصت های بیشتر و جدیدی برای خودتان به وجود آورید.

مطلب مرتبط: برنامه ریزی به سبک افراد موفق

درعین حال به یاد داشته باشید که مردم فقط نتایج کار شما را می بینند. آنها فکر می کنند که همه راه را یک شبه طی کرده اید. مردم، شب های بی خوابی و تلاش های بی وقفه شما را نمی بینند. آنها هیچ اطلاعی از همه تعطیلات و آخر هفته هایی که در خانه، به سختی روی کسب و کار تان کار کرده اید و برای ساخت برندتان زحمت کشیده اید، ندارند، ولی مهم این است که شما، آنچه از زندگی می خواستید، به دست آورده اید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی