یکشنبه, 22 بهمن 1396 - 16:55

راهکارهایی برای بهبود ارتباط مدیران با متخصصان فنی

ارتباط با متخصصان فنی و خصوصا برنامه نویسان در شرکت ها دشواری های خاص خود را دارد و شبیه صحبت کردن به زبان های مختلف است.

افرادی که اطلاعات فنی و برنامه نویسی ندارند، در زمان صحبت کردن با متخصصان این حوزه با مشکلات متنوعی روبه رو هستند. آنها به روشنی منظور متخصصان را نمی فهمند و در مقابل نمی توانند انتظارات خود را به خوبی بیان کنند.

حل کردن این چالش یکی از سؤا ل های وب سایت Quora بوده و استن هنکس، مدیر فناوری کلمبیا ونچرز، به آن پاسخ داده است. این مقاله را از زبان او بازگو می کنیم.

برای افرادی که با توسعه نرم افزار آشنا نیستند، درک دشواری های آن آسان نیست. آنها به عنوان مدیر، تنها درخواست خود را مطرح می کنند و ایده ای در مورد دشواری ها و زمان مورد نیاز ندارند.

صحبت کردن به زبان کامپیوتر اصلا به آسانی آنچه تصور می کنید، نیست. به عنوان مثال برای یک کار ساده تنها دستور العمل های ساده را به مخاطب می دهید و او جزییات قابل حذف را به صورت خودکار نادیده می گیرد، اما در مورد صحبت کردن با کامپیوتر، نمی توان این مسیر را پیش گرفت. برای توسعه نرم افزار، باید تمام جزییات و مراحل را برای سیستم توضیح دهید. اگر هریک از جزییات را نادیده بگیرید، نرم افزار در اجرا با مشکل مواجه می شود.

مطلب مرتبط: چرا بیشتر افراد موفق نمی شوند؟

از طرفی افرادی که با شما در ارتباط هستند و خصوصا مدیران، تنها اهداف نهایی را به شما می گویند. به عنوان مثال آنها می گویند «فرم ثبت نام را طراحی کن» یا «طراحی هدر وب سایت را تغییر بده». در این مواقع آنها تصور می کنند که کار ساده ای در پیش است و به سرعت به اهداف شان خواهند رسید، اما مشکل توسعه دهندگان چیست که نمی توانند کار را به سرعت تحویل دهند؟

همانطور که گفته شد، صحبت کردن با کامپیوتر دشواری های خاص خود را دارد. علاوه بر آن، برنامه نویسان کنونی عموما از کتابخانه های آماده که توسط دیگران نوشته شده اند استفاده می کنند و تغییرات مورد نظر را در آن لحاظ می کنند. به هر حال دشواری های برنامه نویسی متعدد هستند و این افراد باید برای هر چالشی، پاسخی درخور پروژه پیدا کنند.

حال این که پاسخ آنها در مورد وظایف و پروژه های مختلف چیست و چه برداشتی باید از آنها شود، نکته قابل بررسی است. وقتی یک برنامه نویس با وظیفه ای روبه رو می شود، به دنبال نمونه های آماده و کتابخانه های حرفه ای است تا کد خود را با استفاده از آنها پیاده سازی کند. اگر انتظار شما نیاز به ویرایش زیاد این کتابخانه ها را ایجاد کند، زمان پروژه طولانی تر خواهد شد. برخی اوقات منابع و زمان مورد نیاز برای اجرای پروژه کافی نیست و در این زمان شما پاسخ «انجام شدنی نیست» را دریافت می کنید. البته این پاسخ کوتاه از زبان یک برنامه نویس حرفه ای که زمان زیادی روی بررسی مسئله گذاشته است، معنی طولانی تری دارد.

مطلب مرتبط: سلاح مخفی کارآفرینان برای رسیدن به موفقیت

در عموم موارد، منظور برنامه نویس حرفه ای شما از عبارت «انجام شدنی نیست»، این است:

با توجه به آنچه من از شرایط موجود و پیش فرض های اولیه مسئله دریافت کردم، نمی توان وظیفه مورد نظر را با این روش و در این زمان مشخص به اتمام رساند. من نمی توانم تمام جزییات را برای شما توضیح دهم؛ چون فشار زیادی برای پیدا کردن راه حل بهینه صرف کردم. سرم درد می کند. لطفا من را تنها بگذارید!

بله، عبارت فوق، پاسخی است که در ذهن برنامه نویس شما شکل بسته و خروجی آن تنها همان عبارت ساده است. در این مواقع بهتر است به جای ادامه دادن بحث، به فکر راه حل از طرف خودتان باشید. به احتمال زیاد زمان پروژه بیش از اندازه کم است یا تعداد اعضای تیم برنامه نویسی؛ یا آنها به منابع مورد نیازشان دسترسی کامل ندارند. احتمال دیگر این است که فشار بیش از اندازه ای روی تیم برنامه نویسی وجود دارد. به هر حال باید روشی مناسب برای حل این چالش ها پیدا کنید.

مطلب مرتبط: چرا فرسودگی کارآفرین، یک مشکل واقعی است؟

فراموش نکنید که بهترین راهنمایی ها برای حل چالش های گفته شده، صحبت کردن مستقیم با خود برنامه نویسان و دریافت پیشنهاد آنها برای ایجاد تغییرات در صورت مسئله یا شرایط پروژه است. در پایان پاسخی شبیه به عبارت «بسیار خوب؛ راه حل شما برای این که این کار شدنی باشد، چیست؟» می تواند باب گفت وگو و پیدا کردن راه حل نهایی را باز کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی