یکشنبه, 24 دی 1396 - 16:24

توان بالای اقتصاد فضایی در سودآوری اقتصادی

با افزایش جمعیت زمین، ما نیازمند یافتن منابع پایدار طبیعی هستیم تا بتوانیم ضمن کاوش در فضا، رفاه را روی زمین و برای همگان فراهم کنیم بر همین اساس، برخی محققان معتقدند استخراج منابع سیارک ها، یک اقتصاد تریلیون دلاری ایجاد خواهد کرد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آمارها نشان می دهند که سرمایه گذاری در فضا، توانایی سودآوری بسیار بالایی را در درازمدت و کوتاه مدت برای کشورها به دنبال دارد و به همین دلیل است که نه تنها کشورهای ثروتمند و توسعه یافته، بلکه کشورهای درحال توسعه نیز با هدف بهبود اوضاع اقتصادی خود، در فضا سرمایه گذاری کرده و نتایج بسیار مطلوبی نیز گرفته اند.

از آنجایی که فناوری فضایی امروزه به عنوان عامل بهبود وضع اقتصادی، رشد و افزایش توانمندی بسیاری از بخش ها از جمله حمل ونقل، بانکداری، ارتباطات و خدمات اینترنت، سلامت، کشاورزی و انرژی شناخته می شود، کشورهای در حال توسعه برای پیشرفت های اجتماعی و اقتصادی به طور قابل ملاحظه ای از ابزارهای این فناوری بهره می گیرند.

هر روز سیارک های بیشتری در نزدیکی زمین کشف می شوند، این سیارک ها به دو دسته تقسیم می شوند؛ یکی سیارک های غنی از پلاتین که می تواند حاوی فلزات گروه پلاتین باشد. سیارک های دارای آب نیز دسته دوم سیارک های کشف شده هستند که سیارک های دارای آب می توانند سوخت لازم برای تمام موشک های پرتاب شده در طول تاریخ را تامین کنند.

براساس این گزارش، یک سیارک غنی از آب با قطر ۵۰۰ متر می تواند آبی به ارزش ۵ تریلیون دلار برای استفاده در فضا تولید کند. امروزه ارسال یک لیتر آب به اعماق فضا ۲۰هزار دلار هزینه دربر دارد و یک سیارک غنی از پلاتین با قطر ۵۰۰ متر نیز ارزشی معادل ۲.۹ تریلیون دلار دارد که ۱۷۴ برابر بیشتر از استخراج سالانه پلاتین در جهان است. امروزه یک اونس پلاتین بیش از ۱۵۰۰ دلار ارزش دارد.

استخراج منابع سیارک ها، یک صنعت تریلیون دلاری را راه اندازی کرده و منابع تقریبا نامحدود آب و فلزات گروه پلاتین را برای پشتیبانی از رشد انسان ها در زمین و فضا برای ما فراهم می کند. از کاربرد فلزهای گروه پلاتین در زمین نیز می توان به هزینه پایین تر قطعات الکترونیک، حمل و نقل برقی، به پیش راندن نوآوری و ایجاد زمینی سبزتر اشاره کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی