یکشنبه, 24 دی 1396 - 16:09

اعزام هیأت فناوری متشکل از شرکت های دانش بنیان ایرانی به کشور اتیوپی

مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف توسعه صادرات محصولات دانش بنیان، در نظر دارند هیأتی متشکل از شرکت های دانش بنیان ایرانی را یکم تا پنجم اسفندماه سال جاری به شهر آدیس آبابا کشور اتیوپی اعزام کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، اعزام هیأت فناوری متشکل از شرکت های دانش بنیان ایرانی به کشور اتیوپی پیرو سفر دو هیأت از مقامات بازرگانی و فناوری این کشور به ایران صورت می گیرد که منجر به انعقاد دو تفاهم نامه صادرات محصولات و فناوری با شرکت های دانش بنیان ایرانی حوزه سلامت و کشاورزی شد.

«دیدار با مقامات دولتی و وزارت بهداشت اتیوپی»، «برگزاری جلسات با کمیسیون سرمایه گذاری اتیوپی»، «هلدینگ افورت موسسات سرمایه گذاری در اتیوپی»، «دیدار با مسئولین وزارت صنایع اتیوپی» و همچنین «برگزاری نشست های رو در رو با شرکت های متناظر اتیوپی»، «بازدید از نمایشگاه بازرگانی آدیس آبابا (بزرگ ترین نمایشگاه تجاری اتیوپی)» و «بازدید از نمایشگاه تخصصی سلامت آدیس آبابا» از برنامه های این سفر است.

کشور اتیوپی با بیش از 104 میلیون نفر جمعیت، پتانسیل مناسبی برای صادرات محصولات و فناوری های حوزه دارویی، تجهیزات پزشکی و کشاورزی دارد. هرچند اتیوپی در سال های اخیر دارای نرخ رشد اقتصادی حدود 6درصد بوده است، ولی حجم تجارت ایران با کشور اتیوپی بسیار پایین و در حدود 2.5 میلیون دلار است.

تحقیقات بازار صورت گرفته حکایت از آن دارد که در حوزه های فناورانه «تولید تجهیزات برق و آب»، «فرآوری محصولات غذایی به ویژه روغن خوراکی»، «تجهیزات نوین حوزه دامپروری و مرغداری»، «تولید ماشین آلات صنعتی، کشاورزی، راهسازی و حمل و نقل، لوازم خانگی و. . . به روش SKD/CKD»»، «تولید منسوجات و پوشاک (با توجه به تولید محلی پنبه و امتیازات دولت اتیوپی برای صنایع مزبور)»، «صادرات و تولید قطعات یدکی» و «صدور لوازم خانگی (یخچال، اجاق برقی، آبگرمکن های برقی، مبلمان و تجهیزات اداری و. . .)» از جمله زمینه هایی است که در این کشور پتانسیل بالایی برای سرمایه گذاری دارد.

همچنین از دیگر حوزه های دارای پتانسیل بالای سرمایه گذاری کشور اتیوپی می توان به مواردی چون «احداث پالایشگاه کوچک فرآورده های نفتی»، «صدور و یا تولید مشترک داروی های انسانی و دام»، «صدور یا تولید تجهیزات پزشکی و بیمارستانی»، «حوزه مخابرات و نرم افزار»، «سرمایه گذاری در حوزه سلامت (احداث کلینیک های درمانی و بیمارستان های تخصصی)» و نیز حوزه «فرآوری زباله و پسماند صنعتی (به ویژه آب)» اشاره کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی