جمعه, 08 دی 1396 - 16:44

رهبرانی که آینده کسب و کار را شکل می دهند

موفقیت آتی سازمان ها، در دست رهبرانی است که از تغییرات سریع و ناملایمات دنیای کسب وکار ترسی ندارند و به استقبال چالش های جدید می روند.

آلن کی مربی و طراح کامپیوتر می گوید: «بهترین راه پیش بینی آینده، این است که خودتان آن را بسازید.» ولی چگونه می توان در این دنیای متلاطم و ناآرام، آینده را ساخت؟ سازمان های معروف چگونه می توانند تاریخ خود را شکل دهند برندهای فعلی چطور می توانند به وعده ها و اهداف اصلی خود پایبند بمانند، درحالی که با مشتریان جدیدی وارد تعامل می شوند که ارزش ها و ترجیحات متفاوتی دارند؟ مدیران اجرایی چگونه می توانند یقین داشته باشند که همه آنچه می دانند، همه دانش و تخصصی که به سختی کسب کرده اند، تفکرات و تصورات احتمالی آینده آنها را محدود نمی کند؟

به گزارش زومیت، اینها سؤالاتی است که سازمان ها و رهبران آینده نگر را از سازمان هایی که به گذشته خود دلخوشند، متمایز می کند. مشخصا آینده از آن رهبرانی است که از این پرسش ها انرژی می گیرند، نه مدیرانی که با وحشت به این موضوع نگاه می کنند. رهبرانی که آینده کسب وکار را رقم می زنند، عادت های ذهنی خاصی دارند و در یکی از این چهار گروه جای می گیرند:

رهبرانی که مشتاق یادگیری هستند

یکی از بزرگ ترین ویژگی های رضایت بخش رهبری، این است که می توانید یک معلم باشید و دانشی را که در دوران حرفه ای خود کسب کرده اید، با همکاران جوان و تازه کار به اشتراک بگذارید. ولی وقتی از افرادی حرف می زنیم که آینده را خلق می کنند، این رهبران، دانشجویانی هستند که تشنگی آنها به یادگیری پایانی ندارد. رهبران خلاق همیشه از خودشان می پرسند: «آیا من به همان سرعتی که دنیا در حال تغییر است، مشغول یادگیری و آموختن هستم؟»

گری ریج، مدیرعامل شرکت WD-40، یکی از مشتاق ترین مدیران عامل جهان به یادگیری است. او نوآوری های بزرگی در این شرکت به مرحله اجرا رسانده و رشد بی سابقه ای را مدیریت کرده است. راز موفقیت WD-40 چیست؟ ریج وظیفه خود را ساخت سازمانی می داند که شیدای یادگیری و دائماً با تکنولوژی ها و مدل های کسب و کار جدید در تعامل است. او گروهی از مدیران و مهندسان را دورهم جمع کرد و تیمی به نام «تیم فردا» تشکیل داد که موظف بود فرهنگ یادگیری را در سراسر شرکت رواج دهند. سؤال مورد علاقه او از کارمندانش این است: «آخرین باری که کاری را برای اولین بار امتحان می کردید، چه زمانی بود؟” رهبرانی برای ساخت فردا مناسب اند که همگام با تغییرات جهان، به آموزشمی پردازند.

رهبرانی که از تحولات شخصی استقبال می کنند

هرچه مدت زمان بیشتری در یک صنعت کار کرده باشید، موفقیت های بیشتری به دست خواهید آورد. از طرفی برای شما سخت تر خواهد بود که الگوها و احتمالات جدید را ببینید یا به مسیر جدیدی فکر کنید. اغلب اوقات رهبران باتجربه و قدیمی، دانش خود را به احتمالات جدید ترجیح می دهند و این یک معضل بزرگ است. اگر به ایده های قدیمی بچسبید (هرچند این ایده ها در گذشته کارایی داشته اند)، نمی توانید آینده ای رقم بزنید.

روزان هاگرتی، یکی از فعالان بزرگ اجتماعی، در مبارزه با مشکلات بی خانمان ها تأثیر قابل توجهی داشته است. اما بزرگ ترین و انقلابی ترین دستاورد او، کمپین ۱۰۰ هزار خانه بود که به نوعی همه تجربیات گذشته او را به چالش کشید. او بعد از این کمپین گفت: «من متوجه شدم که همه تلاش هایی که پیش ازاین کرده بودم، از اساس اشتباه بود. باید این موضوع را تصدیق می کردم.” این تجدید نظر شخصی، فوق العاده دشوار و البته ضروری بود. هاگارتی همچنین معتقد است که اغلب اوقات، افتخاراتی که از یک ایده به دست آوریم، مانع از این می شود که ایده بعدی را درست ببینیم.

رهبرانی می توانند در ساخت آینده نقش مؤثری به عهده داشته باشند که درک می کنند گاهی باید به تحولات عمیق شخصی دست بزنند.

رهبران خوش بین و سرسخت

حرفه رهبری، هم عقلانی است و هم احساسی. شیوه ای که ما خودمان را معرفی می کنیم، نگرش و رفتار ما، تعیین می کند که در دوران های سخت چگونه تغییرات عمیق را مدیریت می کنیم. جان گاردنر، محقق مشهور زندگی سازمانی، استدلال می کند که رهبران بزرگ، خوش بینی سخت گیرانه ای دارند.

او می گوید: آینده توسط افرادی خلق نمی شود که واقعا اعتقادی به فرداها ندارند، بلکه توسط زنان و مردانی بسیار باانگیزه ساخته می شود که چیزی را با تمام وجود می خواهند یا از صمیم قلب به موضوعی معتقدند.

ورنون هیل، مدیرعامل مترو بانک (شرکت جدیدی که در حال تغییر آینده خدمات مالی کشور انگلیس است)، انرژی و اعتمادبه نفس خودش را به دیگران هم منتقل می کند. مطمئنا تأثیر مدل کسب وکاری که بر پایه ارتباطات بالا با مشتریان استوار است، در پیشرفت مترو بانک کم نبوده، ولی طرز تفکر ورنون هیل رشد افزایشی این شرکت را تضمین کرده است. او می گوید: «اگر ما این سطح از انرژی را حفظ نکنیم، به پیامی که می خواهیم به مردم بدهیم پایبند نبوده ایم.» به همین دلیل مترو بانک در پی استخدام رهبرانی است که علاقه و اشتیاقی شخصی به اهداف و ارزش های این شرکت دارند. شما نمی توانید آینده موفقی برای شرکت تان بسازید، مگر اینکه نسبت به آنچه آینده به همراه می آورد، هیجان زده و مشتاق باشید.

رهبرانی که از آزمون و خطا ترسی ندارند

یکی از اسرار مهم دنیای کسب وکار که کمتر در مورد آن صحبتی می شود، این است که پشت پرده پیشرفت های بزرگ و هیجان انگیز، پروژه های شکست خورده بسیاری وجود دارد. محصولاتی که فروش فوق العاده ای دارند، بر پایه ابتکارات ناموفق اولیه ساخته شده اند. به همین دلیل رهبران آینده ساز از سیل ایده ها حمایت می کنند، باوجوداینکه می دانند بسیاری از ایده ها مطابق برنامه ها به نتیجه دلخواه نمی رسند. آنها واقفند که معدود ایده های ثمربخش، نتیجه ای شگفت انگیزتر از حد تصور ما دارند.

یکی از مدیران عاملی که به خوبی این روحیه آزمون و خطا را به نمایش گذاشته، جف بزوس است. مدیرعامل آمازون، ثروت و موفقیت خود را مدیون استقبال و تست ایده هایی است که بسیاری از آنها به نتیجه نرسیده اند. او می گوید: «اگر واقعا می خواهیم پیشرفت کنیم، باید به آزمایش و تجربه روی بیاوریم، ضمن اینکه به یاد داشته باشید نتیجه آزمایش هیچ گاه از قبل مشخص نیست.» رهبرانی در خلق آینده تأثیرگذارند که می دانند هیچ موفقیتی بدون رد شدن از موانع حاصل نمی شود و هیچ پیشرفتی بدون شکست های قبلی به دست نمی آید.

البته طبیعی است که ما نمی توانیم رهبران را به طور قطع، فقط در یکی از این گروه ها جای دهیم، اما هرچه رهبران بیشتر تلاش کنند که این ویژگی ها را در خود نهادینه کنند، سختکوشی شان برای تغییر آینده، مؤثرتر خواهد بود. هیچ تضمینی وجود ندارد که یک نگرش خاص به پیشبرد آینده شما و سازمان تان کمک کند، ولی اگر هر رهبر، تشخیص دهد که روحیاتش با کدام یک از این ویژگی های همخوانی بیشتری دارد، بهتر می تواند تیم و سازمان خود را هدایت کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی