دوشنبه, 27 آذر 1396 - 15:12

منظور از بیانیه رسالت شرکت چیست؟

به منظور تعیین بیانیه رسالت شرکت باید به پرسش های قدیمی پیتر دراکر رجوع کنید: فعالیت تجاری ما چیست؟ مشتری کیست؟ از نظر مشتری چه چیز دارای ارزش است؟ فعالیت تجاری ما چه خواهد بود؟ فعالیت تجاری ما چه باید باشد؟ این پرسش های در ظاهر ساده در زمره سخت ترین پرسش هایی هستند که شرکت باید به آنها پاسخ می دهند. 

به گزارش هورموند، سازمان ها بیانیه های رسالت ایجاد می کنند تا آنها را با مدیران، کارمندان و در بسیاری از موارد مشتریان، به اشتراک بگذارند. یک بیانیه رسالت واضح و فکر شده، حسی مشترک نسبت به هدف، مسیر و فرصت ایجاد می کند.

بیانیه رسالت شرکت زمانی بهترین نتیجه را می دهد که بازتاب دهنده یک پیش بینی -یک رویای تقریبا غیرممکن که مسیر را برای ۱۰ تا ۲۰ سال آینده مشخص می کند- باشد. رئیس پیشین شرکت سونی، آکیو موریتا می خواست تمامی افراد به صدای شخصی و قابل حمل دسترسی داشته باشند، بنابراین شرکتش دستگاه واکمن و سی دی خوان قابل حمل را تولید کرد. فرد اسمیت می خواست تمامی بسته های پستی تا قبل از ساعت ۱۰:۳۰ صبح روز بعد در تمامی نقاط ایالات متحده به مقصد برسند، بنابراین شرکت فدکس را تأسیس کرد.

یک بیانیه رسالت شرکت خوب پنج مشخصه مهم دارد:

1-تمرکز آنها بر تعداد محدودی هدف است. بیانیه «ما می خواهیم محصولاتی با بهترین کیفیت را تولید کنیم، بیشترین میزان خدمات را ارائه دهیم، به گسترده ترین کانال های توزیع دست یابیم و پایین ترین قیمت های فروش را داشته باشیم» بیش ازاندازه ادعا می کند.

2- تأکید آنها بر سیاست ها و ارزش های اصلی شرکت است. آنها گستره آرای فردی را کاهش می دهند تا کارمندان عملکردی پایدار روی مباحث مهم داشته باشند.

3- آنها محیط های رقابتی مهم را که شرکت در آنها وارد عمل خواهد شد، تعریف می کنند.

4- آنها اثرگذاری بلندمدت محصول را مدنظر قرار می دهند. مدیریت تنها زمانی باید رسالت را تغییر دهد که دیگر متناسب شرایط نباشد.

5- آنها تا جای ممکن کوتاه، قابل یادآوری، بامعنا هستند. مشاور مارکتینگ، گای کاوازاکی، به جای بیانیه های رسالت، طرفدار ایجاد یک عبارت سه یا چهار کلمه ای، مانند عبارت «غنی سازی زندگی زنان» ماری کی، برای شرکت است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی