دوشنبه, 27 آذر 1396 - 15:30

«فردافکنی» چیست و چه راه هایی برای مقابله با آن وجود دارد؟

آیا تا به حال سعی کرد ه اید فعالیت مهمی را انجام دهید اما متوجه شدید که با به تعویق انداختن آن می توانید استرس کمتری تجربه کنید و کم کم کارهای مهم خود را فرمواش کرده اید؟

به گزارش دیجیاتو، جالب است بدانید ۸۰درصد دانشجویان و ۲۰درصد بزرگسالان دنیا به این پدیده دچارند. روان شناسان این مشکل را تعلل خوانده و افرادی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند «فردافکن» نامیده می شوند.

حقیقت این است که بسیاری از مردم در انجام فعالیت های خود تعلل می کنند و این پدیده به طور کلی زیان آور است، اما جایی برای ناامیدی نیست، چرا که فردافکنان هم با به کار بستن راهکارهایی ساده می توانند به اهداف شان رسیده و فعالیت های مهم خود را به سرانجام برسانند.

کما اینکه «هرمان ملوین» نویسنده کتاب موبی دیک (یکی از شاهکارهای ادبیات انگلیسی کلاسیک) مجبور بود برای تمام کردن این شاهکار، هر روز خود را به صندلی غل و زنجیر کند. در ادامه راهکارهایی را با شما در میان خواهیم گذاشت که تاحدودی عادت تعلل را کمرنگ می کنند.

۱- روز خود را با سخت ترین کار آغاز کنید

همانطور که «مارک تواین» نویسنده معروف، پیشنهاد می کند: «اول صبح یک قورباغه قورت بدهید و مطمئن باشید تا پایان روز، اتفاق بدتری برای تان نخواهد افتاد.»

بر اساس این گفته، بهتر است قبل از انجام هر کاری، چالش برانگیزترین و سخت ترین مورد در لیست کارهای روزانه را انتخاب کرده و سعی کنید آن را هرچه سریع تر انجام دهید. این مطلب می تواند پیشنهادی بسیاری خوبی باشد اما نه برای همه!

اما بسیاری از فردافکنان، اول صبح حتی حال بیدارشدن را هم ندارند چه برسد به انجام دادن مشکل ترین کار روزانه در اول صبح. در واقع بهتر است این ضرب المثل در زمان جدید این گونه تغییر کند: «قورباغه خود را وقتی بخورید که در بیشترین حد بازدهی به سر می برید.»

۲- سریعا کارهای کوچک را انجام دهید

بهتر است قبل از انجام هر کاری مقدار زمان آن را تخمین زده و فعالیت ها را تا آنجا که ممکن است بلافاصله انجام دهید. برای مثال می توان با استفاده از این روش بسیاری از ایمیل های کوتاه خود را پاسخ داده و صندوق پیام کم حجم تری داشت.

۳- اهداف تان را اعلام کنید و مسئولیت انجام شان را بپذیرید

اگر دوست ندارید کارهای تان را عقب بیندازید اهداف تان را بلند اعلام کرده تا مجبور شوید به تعهد خود عمل کنید. لازم نیست تعهدتان را برای کل دنیا بازگو کنید اما فرد حمایتگری پیدا کنید که احترامی دوطرفه بین تان برقرار باشد. در این صورت شما مسئولیت انجام تعهدات تان را برعهده گرفته و خود را وادار خواهید کرد که آنها را انجام دهید.

۴- برد های کوچک را جشن گرفته و به خودتان جایزه بدهید

اصولا تعلل و کمال گرایی افراطی همزمان با یکدیگر رخ می دهد. افرادی که کمالگرا هستند، دلیلی نمی بینند که دستاورد های کوچکی همچون انجام فعالیت های سخت روزانه را جشن بگیرند اما آنها اشتباه می کنند.

آسان نیست که روند همیشگی خود را شکسته و فعالیت هایی متفاوت را انجام دهید. این مهم فارغ از پیش پا افتاده بودن فعالیت انجام شده، ارزش شادی کردن دارد و باید برای آن به خود جایزه دهید.

۵- به یاد داشته باشید که تعلل همیشه بد نیست

«آدام گرنت» روان شناس و برنده کتاب سال نیویورک تایمز، معتقد است که فرد می تواند از تعلل خود استفاده بهینه ببرد.بدین شکل که با فاصله گرفتن از انجام بی درنگ کارها، ایده ها و راه حل های خلاقانه تری خواهند یافت. البته نکته مهم این است که شخص فردافکن بتواند پس از یافتن راه حل های خلاقانه، در وقت مشخص کار خود را به اتمام برساند.

در پایان باید به یاد داشت که مقابله کردن با تعلل و فردافکنی بسیار چالش برانگیز خواهد بود. درعین حال این مبارزه، برنامه ریزی و شجاعت بسیاری می طلبد. اگر شخص فردافکن بتواند با مشکلش کنار بیاید و فعالیت های مهمش را به سرانجام برساند قادر خواهد بود به علت شخصیت کمال گرایی که دارد به یکی از موفق ترین افراد جامعه تبدیل شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی