پنج شنبه, 16 آذر 1396 - 10:40

ستاری در نشست صندوق های سرمایه گذاری مخاطره پذیر / وام دادن به استارت آپ ها خیانت به آنهاست

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در نشست صندوق های سرمایه گذاری مخاطره پذیر گفت یکی از بحث های مهمی که اکوسیستم کارآفرینی ایران در آن ضعف دارد،  نبود سرمایه گذاری جسورانه  (VC)  است. ما باید به این برسیم که وام دادن به استارت آپ ها خیانت به آنهاست.

به گزارش ایسنا،  دکتر سورنا ستاری در نشست صندوق های سرمایه گذاری مخاطره پذیر که با حضور اعضا و نمایندگان شبکه انتقال و تبادل فناوری D8 در پارک فناوری پردیس برگزار شد، اظهار کرد:  روزهای اولی که در نظر داشتیم استارت آپ ها را آغاز کنیم، مطالعه ای را به جوانان فعال در سیلیکون ولی سفارش دادیم، این مطالعه نتیجه نسبتاً منسجمی داشت که چرا سیلیکون ولی تنها در کالیفرنیا است؟ چرا در اروپا نیست؟  حتی چرا دوبی با وجودی که 30 سال قبل بنا داشت سیلیکون ولی راه اندازی کند، هنوز این اتفاق نیفتاده است؟

وی بیان کرد:  پاسخ تنها این بود که ما احتیاج به یک زیست بوم داریم و البته این به معنای سیستم دولتی داشتن نیست. همه باید در این بازی حضور داشته باشند. نیروی انسانی، جوان بودن، زیرساخت های سرمایه گذاری،  زیرساخت های علمی، خلاقیت، پارک ها، مراکز رشد، شتاب دهنده ها و غیره هرکدام یک فاکتور مهم هستند.

ستاری با بیان این که یکی از بحث های مهمی که اکوسیستم کارآفرینی ایران در آن ضعف دارد،  نبود سرمایه گذاری جسورانه  (VC) است، تصریح کرد:  ما باید به این برسیم که وام دادن به استارت آپ ها خیانت به آنهاست. ستاری پیش  از این از طریق صندوق های وابسته به بیش از دو هزار شرکت وام داده است اما امروز اثرات آن را می بینیم.  بسیاری از این شرکت ها شکست  خورده اند و امروز باید پول هایی را که به عنوان وام دریافت  کرده اند، پس بدهند.

وی ادامه داد:  وام برای شرکتی است که از آب و گل درآمده و می تواند بازار، قیمت رقبا و ریسک ها را پیش بینی کند، اما این در اختیار یک استارت آپ نیست. هیچ کس نمی داند یک ماه بعد چه اتفاقی برای یک استارت آپ و شرکت نوپا می افتد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور رشد حوزه ICT را زمینه ای برای رشد قابل قبول استارت آپ های این حوزه در ایران دانست و گفت: این شرکت ها هفته ای 10 تا 15 درصد رشد دارند. قطعاً سرمایه گذاران هم خوشحال خواهند شد در این زمینه سرمایه گذاری کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی