پنج شنبه, 16 آذر 1396 - 08:30

ریشه ها و راه حل های مشکل عدم تمرکز

اختلال یا ناتوانی در تمرکز، علل و ریشه های مختلفی دارد، ولی خوشبختانه برای همه آنها، راه حل هایی مؤثر و علمی وجود دارد.

به گزارش زومیت، برای کارآفرینانی که برنامه کاری آنها از انواع وظایف و مسئولیت های مختلف و مهم پرشده، هیچ چیز سخت تر از این نیست که حتی در همان فرصت و زمانی که در اختیار دارند، نتوانند روی کارشان تمرکز کنند. البته این مشکل فقط منحصر به کارآفرینان نیست، همه ما گاهی از مشکلات ناشی از عدم تمرکز رنج می بریم. جاناتان اسکولر محقق کانادایی می گوید ذهن انسان حتی هنگام کارهای ساده تری مثل مطالعه کردن، ۲۰ تا ۳۰ درصد اوقات متمرکز نیست و به موضوعات متفرقه سرگرم است.

اما تصدیق این موضوع که اغلب کارآفرینان، کارشناسان و متخصصان با عوارض جانبی عدم تمرکز مواجهند، مشکلی را از ما حل نمی کند. اگر می خواهیم تمرکزمان را بهبود دهیم و تا حد ممکن از حواس پرتی های مختلف اجتناب کنیم، باید پیش از هر کاری ریشه های مشکل مان را پیدا کنیم.

به گفته متخصصان و روان شناسان، ریشه عدم تمرکز در اغلب مردم به یکی از این موارد برمی  گردد.

کمبود خواب

جای تعجب نیست که بی خوابی یا اختلالات خواب باعث کاهش تمرکز در طول روز می شود. شما باید هر شب بین هفت تا ۹ ساعت خواب خوب داشته باشید که البته تحقق چنین نیازی برای کارآفرینان و بسیاری از مشاغل دیگر، کار آسانی نیست. نتیجه این روال هم مشخص است: ناتوانی در تمرکز کردن حین وظایف.

مطالعات دقیق تر انجمن مرکزی روان شناسی و عصب شناسی آمریکا نشان می دهد که تأثیرات بی خوابی (یا بدخوابی) به عدم تمرکز انتخابی منجر می شود. به این معنی که وقتی شما می خواهید روی یک موضوع متمرکز شوید، تمرکزتان را روی موضوع دوم از دست می دهید. یا بازهم به بیانی دیگر، قادر نیستید دو منبع اطلاعاتی را از یکدیگر متمایز کنید. آیا این مشکل به نظرتان آشنا است؟ پس بهتر است برنامه خواب خودتان را دوباره اولویت بندی کنید و سعی کنید در طول شب کاملاً بخوابید!

عوامل حواس پرتی

ممکن است ریشه مشکل شما این باشد که انواع منابع حواس پرتی را در اطراف خود جمع می کنید. حتی مستعدترین متخصصان هم با مشکلات حواس پرتی دست به گریبان اند. ۸۹درصد از کارمندان حاضر در نظرسنجی مؤسسه Salary. com تصدیق کرده اند که هرروز هفته، به حواس پرتی دچار می شوند. منابع اصلی این مشکل هم عبارت اند از صحبت های تلفنی، ارسال و دریافت پیام های متنی، چک کردن اینترنت و البته پلتفرم های شبکه های اجتماعی.

شما می توانید با استفاده از یک مرورگر اینترنتی، که سایت های متفرقه را غیرفعال می کند یا درنهایت با خاموش کردن گوشی تان، به این مشکل پایان بدهید.

عدم اولویت بندی

یکی از دلایلی که باعث می شود با مشکل عدم تمرکز مواجه شوید این است که نمی دانید باید به کدام یک از کارهای تان بپردازید. بیشتر کارآفرینان معمولا در یک بازه زمانی مشخص، وظایف مهم و مختلف زیادی را به عهده  دارند. اگر مطمئن نباشید که کار بعدی تان چیست، مدادم از یک شاخه به شاخه دیگر می پرید، وظایف تان را نیمه کاره رها می کنید و نمی توانید روی یک موضوع تمرکز کنید.

اگر با چنین مشکلی مواجهید، باید سیستم اولویت بندی قوی تری برای خودتان تنظیم کنید.

استرس

دکتر جان کابات زین، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه ماساچوست معتقد است که استرس و تمرکز، روی  هم اثر مستقیم و متقابلی دارند. هنگامی که ما چندین کار را هم زمان انجام می دهیم یا می خواهیم روی مسائل زیادی تمرکز کنیم، مضطرب می شویم. از طرفی هرچه استرس و اضطراب بیشتری داشته باشیم، تمرکز کردن دشوارتر می شود. برای افزایش تمرکز باید زمانی را به آرام کردن ذهنمان اختصاص دهیم و از ذهن آگاهی و مدیتیشن کمک بگیریم.

سبک زندگی

برخی از فاکتورهای سبک زندگی روزانه، روی تمرکز تأثیر می گذارند. سعی کنید غذاهای سالم بخورید و رژیم غذایی متعادلی را در پیش بگیرید که به میزان کافی حاوی کربوهیدرات های پیچیده، پروتئین و چربی های سالم باشد. همچنین تمرین های ورزشی ساده ای را در برنامه روزانه خود بگنجانید. این اصول سطح تمرکز و بهره وری شما را افزایش می دهد.

اگر ورزش را جدی نگیرید و رژیم غذایی تان مبتنی بر غذاهای آماده کارخانه ای و فست فودها باشد، انرژی لازم را برای تمرکز روی کارهای روزانه، به دست نمی آورید.

محیط بی نظم و شلوغ

محیط کار یا زندگی شلوغ و به هم ریخته هم یکی از علل عدم تمرکز به شمار می رود. مثلا اگر هر بار که پشت میزتان می نشینید یکی از همکاران تان سراغ شما می آید و شروع به حرف زدن یا سؤال پرسیدن می کند، احتمالا فرصت پیدا نمی کنید توجه تان را به کار معطوف کنید.

برای برطرف کردن این معضل، استانداردهای ارتباطی جدی تری را به محیط کارتان حاکم کنید و روی حریم فضای کاری تان، تأکید داشته باشید.

ADHD

اگر با هیچ کدام از فاکتورهای فوق روبه رو نیستید، احتمال دارد به اختلال کم توجهی- بیش فعالی مبتلا باشید. امروزه حدود پنج تا ۱۰درصد کودکان و چهار درصد از بزرگسالان، از ADHD رنج می برند. بااین حال کمتر از ۲۰درصد از افراد مبتلا به ADHD، به بیماری خود واقف و در حال درمان آن هستند. اگر دائما از اختلال حواس، عدم تمرکز، بی توجهی و بی قراری رنج می برید و استفاده از راهکارهایی پیش ازاین ذکر شد به شما کمکی نمی کند، بهتر است با پزشک متخصص صحبت کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی