سه شنبه, 09 آبان 1396 - 16:17

چگونه با اطمینان خاطر ایده استارت آپی خود را به دیگران بگوییم؟

شما به عنوان صاحب یک ایده استارت آپی، باید محتاطانه عمل کنید. در این مطلب به چهار نکته ضروری که پیش از به اشتراک گذاشتن ایده خود باید در نظر داشته باشید می پردازیم. 

قبل از اشتراک گذاری ایده استارت آپ خود با دیگران باید چه کار کنیم؟ این موضوع شاید سوال بسیاری از افرادی است که می خواهند کسب و کار نوینی را راه اندازی کنند. شاید نخستین پاسخی که به ذهن می رسد جست و جوی راه حل مناسب در سایتی به نام کورا (Quora) باشد. این سایت محلی برای کسب و به اشتراک گذاشتن دانش، توانمند ساختن مردم برای یادگیری از دیگران و درک بهتر جهان است.

به گزارش نوپانا، احمد راد (Raad Ahmed)، مدیرعامل شرکت لاو تریدس (LawTrades)، در سایت (Quora) به سوالی که در ابتدای مطلب عنوان شد، پاسخ می دهد:

 «قبل از اشتراک گذاشتن ایده استارت آپ خود با دیگران باید چه کار کنیم؟»

این، یک سوال بسیار عالی و البته مهم است. در حال حاضر ایده شما تحت یک مفهوم معروف به نام مالکیت معنوی قرار دارد. بسته به ایده ای که در ذهن تان دارید، برخی از موارد قانونی وجود دارد که می توانید آنها را انجام دهید. ممکن است شما درباره علامت تجاری، حق ثبت اختراع یا حق نسخه برداری فکر کنید. با این حال تمامی این موارد از لحاظ مالی مبهم هستند و برای دریافت آنها باید سایر معیارها را نیز رعایت کنید، بنابراین پاسخ من حول راه حل هایی می چرخد که هرکسی می تواند آنها را انجام دهد:

تمام جزییات ایده خود را فاش نکنید

رعایت این نکته یکی از بهترین راه های محافظت از ایده محسوب می شود. ممکن است شما ایده کلی خود را با کسی در میان بگذارید اما قطعاً مایل نیستید گام به گام، به او تمام جزییات را ارائه دهید. البته اگر شما با سرمایه گذاران یا وام دهندگان در تعامل بودید، مطمئن باشید که آنها جزییات ایده را از شما می خواهند و این کار کاملاً درست است. با این حال، اگر شما فقط در مرحله طرح ایده هستید، باید از شیوه  اجرای آن محافظت کنید.

استفاده از توافق نامه عدم افشا   (NDA)

این توافق نامه با منع دیگران برای به اشتراک گذاری ایده  طی مدت زمانی معین، در حفظ آن، به شما کمک می کند. به یاد داشته باشید که این توافق نامه باید با قوانین کشور مطابقت داشته باشد. اگر در این مسیر گام برمی دارید، مطمئن شوید که وکیل مدافع شما این توافق نامه را جهت امکان اجرا، بررسی می کند.

با شهامت و جدیت ادامه دهید

به بصیرت و آگاهی خود اعتماد کنید. اگر قصد دارید درباره ایده خود با کسی صحبت کنید اما احساس می کنید که ممکن است اتفاق ناگواری رخ دهد، بهتر است دست نگه  دارید. وقتی صحبت حفاظت از ایده استارت آپی به میان می آید، بهترین دوست شما خودتان هستید.

کلام آخر گزینش گر باشید

ایده استارت آپ شما باید براساس دانستن و خودآگاهی باشد. من می دانم که شما هیجان زده هستید. در واقع این موضوع تنها چیزی است که شما می توانید درباره آن صحبت کنید، اما فراموش نکنید شما باید گزینش گر باشید. این موضوع، نخستین درس در مشارکت استراتژیک است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی