سه شنبه, 23 خرداد 1396 - 16:45

اهمیت بهره برداری مناسب از هوش سازمان

ایده های اخیر را به بررسی اهمیت ایجاد فضایی کارآفرینانه در محیط کاری اختصاص دادیم. در این ایده و به عنوان ادامه سلسله بحث های قبلی قصد داریم تا چگونگی بهره برداری سودمند از هوش و استعداد کارمندان را مورد مطالعه قرار دهیم. به عنوان نخستین نکته باید یادآورد شد که خاصیت یک سازمان ایجاد محدودیت است. به عبارت دیگر، کارمندان مانند هر انسان دیگری علاقه ها مختلفی دارند، اما فعالیت سازمانی حیطه اختیار آن ها را محدود به وظایفی خاص خواهد کرد.

اگرچه کارمندان خلاق و کارآفرینان ماهر تحت هر شرایطی بهترین عملکرد را از خود نشان می دهند، با این حال پژوهش های صورت گرفته بر روی زندگی شخصی چنین افرادی نشان دهنده توانایی فوق العاده بالای آن هاست. طنز تلخ درست جایی است که متوجه شویم به طور معمول تنها بخش کمی از این توانایی و استعدادها در فرایند سازمانی مورد بهره برداری قرار می-گیرد.

ایده

استفان کاوی، نویسنده حوزه مدیریت و رهبری تجاری، معتقد است که بر اساس تحقیقات اخیر استعداد کارمندان بسیار کمتر از آنچه باید مورد استفاده و بهبره برداری قرار می گیرد:"اطلاعات پیام بسیار واضحی را منتقل می کند. در واقع این اطلاعات تا حدود زیادی مطابق با تجربه شخصی من از مشاهده وضعیت کارمندان در بسیاری از سازمان هاست. بسیاری از کارمندان شرکت های مختلف نه از کارشان راضی هستند و نه از بودن در فضای آن شرکت لذت می برند.همچنین باید توجه داشت که از توانایی های کارمندان نیز به ندرت در محیط کار به صورت درست استفاده خواهد شد. شاید در وهله نخست عجیب باشد، اما بر اساس نتیجه گیری من بسیاری از شرکت ها به آسانی همان چیزهایی را که به دنبال اش هستند، از دست می دهند. این اهداف عبارت اند از علاقه، خلاقیت، استعداد و مهارت؛ درست همان  مواردی که در عمل توسط شرکت ها نادیده گرفته شده است."

تونی فرناندز، صاحب شرکت فعال در زمینه خطوط هوایی ارزان قیمت موسوم به AirAsia، نیز تقریبا مانند استفان فکر می کند. فرناندز که نقش تاثیرگذاری در این برند مالزیایی دارد، اظهارنظرش در مورد موضوع این ایده را اینگونه آغاز کرده است:"ما هنوز یک شرکت کوچک و در حال توسعه هستیم. این عبارت به معنای آن است که در برند ما همه افراد دارای ارزش والایی هستند.در پایان یک روز کاری من ترجیح می دهم به جای 10 ذهن معمولی 7000 ذهن خلاق برای شرکت ام کار کنند. از زمان تاسیس شرکت شیوه مدیریتی به همین روال بوده و رشد سریع AirAsia نیز مدیون همین عامل است. در واقع اگر یک ایده مناسب در شرکت ایجاد شود، بی اهمیت ترین نکته طراح آن خواهد بود. این به معنای بی ارزش تلقی کردن افراد نیست، بلکه به معنای شانس همه افراد به منظور ارائه پیشنهادات مناسب است.صرف نظر از ایده های مناسب که به سرعت در فضای شرکت تبدیل به پروژه های اجرایی می شوند، ایده های بد و فاقد معیارهای لازم نیز در سریع ترین زمان ممکن محو خواهند شد. این شیوه منحصر به فرد فعالیت برند من است، شیوه ای که موفقیت های خود را مدیون آن هستیم."

شیوه IBM برای جمع آوری ایده های کارمندان وسرمایه گذاران نیز در نوبه خود قابل ستایش است. در واقع این غول دنیای IT با ایجاد فضای مجازی مخصوص این امکان را به تمامی افراد مرتبط با برند داد تا در زمینه های مختلف به ارائه ایده بپردازند.

اگر برند IBM در زمینه بهره برداری مناسب از خلاقیت کارمندان یکی از بهترین ها باشد، بدون شک گوگل عنوان برترین برند را در این زمینه، بدون هیچ گونه رقیبی، کسب خواهد کرد. این غول اینترنتی به کارمندان خود اجازه گشت وگذار در زمینه های مورد علاقه شان را می دهد. نکته جالب اینکه چنین جستجویی لازم نیست حتما در زمینه تخصصی و موقعیت شغلی فعلی افراد باشد.

اریک اشمیت، رئیس هیات مدیره و مدیرامل سابق گوگل، در این مورد چنین اظهارنظری کرده است:"ما در گوگل بر اساس قاعده 20 درصد قعالیت می کردیم. بر این اساس افراد یک روز هفته را قادر به بررسی و تحقیق بر روی موضوعات موردعلاقه شان بودند. اگرچه این زمان در وهله نخست اندکی زیاد به نظر می رسد، با این حال اغلب ایده های خلاقانه برند در همین زمان ها طراحی و ارائه شده اند."

آنچه در عمل باید انجام دهیم

- اگر برای اجرای طرح های مشابه گوگل و IBM تردید دارید، به یاد داشته باشید که همیشه کل بر جزء برتری دارد. بر همین اساس ایده هایی که ممکن است به ذهن کل مجموعه تان برسد، بسیار بیشتر از ایده هایی خواهد بود که به ذهن شما خواهد رسید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی