سه شنبه, 12 تیر 1397 - 13:05

چگونه با بودجه محدود محتوای ویدئویی گیرا بسازیم

برای تولید محتوای ویدئویی گیرا حتما لازم نیست کلی هزینه کرد. در این مقاله نکاتی برای ساخت ویدئو با بودجه پایین پیشنهاد می شود.

حتما ببینید: ارزش آفرینی با کلمات حرفه ما است.

طبیعتا محتوای ویدئویی برای برندها یک رسانه جذاب محسوب می شود، چراکه خلاقانه است، پیام را به خوبی منتقل می کند و محصولات و خدمات را با جلوه خاصی به نمایش می گذارد.

مثلا برند تد بیکر (Ted Baker) سال گذشته با همکاری گای ریچی، کارگردان مطرح سینما، فیلم کوتاهی ساخته بود که مصرف کنندگان می توانستند با کلیک روی محصولات استفاده شده در فیلم، آنها را بخرند. در ماه مارس امسال هم مجموعه ویدئویی جدیدی را در استوری اینستاگرام خود کلید زد.

بودجه ای که صرف چنین کمپین هایی می شود برای بسیاری از برندهای کوچک تر یک رؤیا محسوب می شود. از طرفی هم بازاریابان بیشتر از همیشه تحت فشار هستند و باید لیاقت خود را ثابت کنند. لذا باید در عوض بودجه، زیرکی به خرج داد.

مدیریت یک کمپین یا تولید یک اثر خودبه خود کاری دلهره آور هست، چه برسد که با محدودیت بودجه هم مواجه باشد. محتوای تولید شده نه تنها باید ظاهر و حس و حال درست و مناسب را به خوبی منتقل کند، بلکه تأثیرگذار نیز باشد.

با این تفاسیر مجله مارکتینگ ویک (Marketing Week) چند نکته کلیدی را برای استفاده بهینه از بودجه محدود در تولید ویدئو گردآوری کرده است که در ادامه می خوانیم.

مطلب مرتبط: محتوا و نحوه تولید آن / همه چیز درباره خلق یک محتوای جذاب

1- عدم آمادگی = عدم موفقیت

شاید در ظاهر امر این نکته بدیهی به نظر بیاید، اما برندهای بسیاری هستند که بدون لحاظ کردن پیام ویدئو، زمانبندی یا نتیجه مورد نظر خود شروع به فیلمبرداری ویدئو می کنند. با برنامه ریزی اولیه می توان اطمینان حاصل کرد پروژه بیشتر از بودجه مشخص شده خرج برندارد و از هدررفت سرمایه و هزینه های گزاف فیلمبرداری مجدد جلوگیری کرد.

قبل از هر چیزی باید اهداف برند و مقاصدی که از ساخت ویدئو دنبال می کند مشخص و تعیین شود. با مشخص شدن پیام های کلیدی ویدئو، تکلیف بازاریابان هم روشن تر خواهد بود.

هر محتوای ویدئویی باید یک فراخوان عمل نیز در خود داشته باشد که نقش رهنمود و محرک را برای بازدیدکنندگان ایفا کند و آنها را به واکنش وا دارد. هدف ویدئو هرچه که هست، مثلا جذب ترافیک برای وب سایت خاصی یا ثبت نام افراد در خبرنامه، از همان ابتدای امر مشخص کنید و فراخوان عمل برای تحقق آن در ویدئو قرار دهید.

درور گینزبرگ (Dror Ginzberg)، مدیرعامل شرکت تولید ویدئوی آنلاین ووچیت (Wochit) می گوید: «برای مثال اگر می خواهید برای وب سایت خود ترافیک جذب کنید، تنها با قرار دادن لینک آن در انتهای ویدئو می توانید فراخوان به عمل را انجام دهید. هر نوعی از بازاریابی که انجام می دهید، باید سبک خاصی برای برند خود تعریف کنید یا اگر سبک مشخصی دارید، آن را به کار ببندید. آیا قرار است ویدئوی شما طنزآمیز و مفرح باشد؟ اگر خودتان هم نمی دانید، از مخاطب هم انتظاری نخواهد بود.»

یکی از مقدمات مهم دیگر شناسایی مخاطب است. همانگونه که قبل از عرضه هر محصول یا خدمت جدید، در بازار تحقیق می کنید، برای تولید و انتشار محتوای ویدئویی هم باید تحقیقات لازم را انجام دهید.

گینزبرگ در ادامه می گوید: «ابزارهای متنوعی برای شناسایی مخاطب وجود دارد، اما اگر در مضیقه زمانی قرار دارید می توانید با بررسی و تحلیل خروجی ویدئویی رقبای خود میانبر بزنید. به احتمال زیاد مخاطبان مدنظر شما یکسان هستند و به این شیوه قادر خواهید بود مخاطب هدف خود را سریع تر شناسایی کنید.»

در نهایت هم باید دید ویدئو کجا استفاده خواهد شد. اگر محتوا پیرامون مسائلی است که دارای محدودیت زمانی هستند، مانند یک رویداد خبری، معمولا باید در مدت زمان کوتاهی تحویل برند داده شود و لذا مجال زیادی برای ساخت ویدئو در اختیار نخواهید داشت.

در عوض اگر قرار است ویدئو به مدت 18 ماه در وب سایت شرکتی قرار بگیرد و در این مدت طولانی نماینده برند مذکور باشد، باید پیراسته و تمام و کمال باشد. در چنین موردی اهمیت ویدئو با فعالیت های رده بالای برند برابری می کند.

دیوید هافس (David Hughes)، مدیرمسئول مؤسسه بازاریابی هوگارث ورلدواید (Hogarth Worldwide) می گوید: «اگر برای یک کمپین اجتماعی ویدئو می سازید، مثلا یک ویدئوی آموزشی با مخاطبان بالقوه ناشناس، زمان و هزینه زیادی صرف تولید آن نکنید، اما اگر موفق ظاهر شد حتما با بودجه بیشتری اقدام به بازسازی آن بکنید.»

2- لوکیشن، لوکیشن، لوکیشن

برندها برای ساخت محتوای اثرگذار لزوما نیازی به صرف هزینه گزاف برای لوکیشن فیلمبرداری ندارند.

جولیا ماندر (Julia Munder)، مدیر بازاریابی بین المللی برند لوکس مکسول اسکات (Maxwell Scott)، می گوید: «ما برای کمپین کریسمس 2016 خود از یک ساختمان فرسوده در شهر یورک استفاده کردیم و فقط مبلغ مختصری برای اجاره آن به صندوق مرمت بافت فرسوده آن منطقه پرداخت کردیم. اتفاقا فضای بسیار مناسبی برای فیلمبرداری صحنه ها از آب درآمد. شما هم اگر بگردید، مکان های مناسب زیادی پیدا خواهید کرد.»

همچنین بنا به گفته تسنیم بوئیان (Tasnim Bhuiyan)، رئیس بخش محتوای اجتماعی شرکت های رایوت یو کی (RYOT UK) و تامبلر (Tumblr)، برپا کردن یک استودیوی خانگی موقتی امروزه کار خاصی ندارد.

تسنیم در توضیح می گوید: «اگر اتاق بلااستفاده در شرکت خود دارید، آن را به استودیوی شخصی خود تبدیل کنید. اگر هم ویراستارهای ماهری در استخدام خود دارید، می توانید اتاق را با رنگ صفحه سبز نقاشی یا اینکه به تناسب موضوع مدنظرتان اتاق را تزئین کنید. چند نوار کاغذ رنگی یا لینولیوم طرح چوب بخرید و کف اتاق را نوار بکشید. همچنین می توانید یک میکروفون هم با قیمت پایین گیر بیاورید.»

3- کاردان باشید

در راستای نکته قبلی، نیاز به تفکر اقتصادی و فراست داریم و باید صرفه جو باشیم. امروزه ساخت ویدئو کار سختی نیست و چه با یک دوربین دیجیتال (DSLR) فیلمبرداری کنید چه با دوربین گوشی خود، می توانید ویدئوی خوبی بسازید. چهره های معروف شبکه های اجتماعی با کمترین پول یا تجهیزات در اتاق خواب خود ویدئوهای باکیفیت ساخته و منتشر می کنند.

خانم بوئیان در ادامه می گوید: «بعضی از همه گیر ترین ویدئوهای اینترنت با یک دوربین لرزان گوشی گرفته شده اند که صرفا لحظه ای جالب یا واکنشی تأثیرگذار و واقعی را شکار کرده اند. سؤالی که هر سازنده ویدئو باید از خودش بپرسید این است که آیا ویدئو چیز خاصی دارد که افراد را ترغیب به بازنشر آن کند؟»

در شرکت های خیریه توجیه زیادی برای اختصاص مبالغ هنگفت به محتوای ویدئویی وجود ندارد. لذا برندهایی همچون بنیاد تحقیقات سرطان بریتانیا (Cancer Research UK) بنا به اظهار جس تیلور (Jess Taylor)، مدیر ارشد بخش زیرساخت ها و مشارکت های این برند، باید صرفه جو و کاردان باشند.

خانم تیلور می گوید: «ما با آموزش داخلی و پشتیبانی تیم های شرکت خود، آنها را تشویق می کنیم با استفاده از گوشی موبایل خود ویدئوها را بسازند. برخی مواقع ویدئوهایی که با گوشی موبایل فیلمبرداری شده اند هم می توانند به همان اندازه ویدئوهای حرفه ای و با کیفیت تأثیرگذار باشند، لذا محتوای تولیدی کاربران یا کارکنان را پس نزنید.»

4- اشکالی ندارد راه دوری هم بروید

یکی از روش های به صرفه و اقتصادی، ویرایش مجدد ویدئوهای قدیمی است. فقط به خاطر قدیمی بودن یک ویدئو از استفاده کردن آن ابا نداشته باشید.

خانم ماندر، مدیر بازاریابی شرکت مکسول اسکات، می گوید: «با یک ویرایش مناسب و اضافه کردن موسیقی جدید، رنگ بندی هوشمندانه و کار روی فریم ها از زوایای مختلف می توان روح تازه ای به ویدئو بخشید و چیزی نو خلق کرد. ما اخیرا با استفاده از ویدئوهایی قدیمی که سال 2014 در ایتالیا فیلمبرداری شده بود، یک ویدئوی تبلیغاتی برای یوتیوب ساختیم. برای ما ثابت شده که فیلمبرداری پشت صحنه ها در رویدادهای دوسالانه فیلمبرداری شرکت، راهی کارآمد برای گرفتن بیشترین بازده از این رویدادهاست. در بازار کنونی که بیشتر گرایش به بازنمایی برندها به عنوان کسب و کارهای حقیقی وجود دارد و با تمرکز بر افراد پشت صحنه برندها سعی در تهییج مخاطب می شود، چنین ویدئوهایی تأثیر خوبی می گذارند.»

با سرمایه گذاری مناسب در بخش ساخت و خلاقیت می توان درگیری ارگانیک نیز به وجود آورد و در هزینه های رسانه ای صرفه جویی کرد.

جو وید (Joe Wade)، مدیر مسئول شرکت ساخت محتوای خلاقانه Don't Panic می گوید: «به ازای هر یک بازدید پولی که محتواهای تولیدی ما می خورد، حداقل 28 بازدید ارگانیک به دست می آورد که ارزششان بسیار بالاتر از هر چیز پولی است. خودتان اگر محتوایی را یکی از دوستان تان به اشتراک بگذارد بیشتر توجه می کنید یا اگر در یک آگهی به خوردتان بدهند؟»

آقای وید به برندها اکیدا توصیه می کند به جای خرج کردن مبالغ هنگفت در بخش رسانه، ویدئوهایی بسازند که در کانال های ارتباطی مختلف کارایی داشته باشد و مخاطبان گسترده تری را قلاب کند. با این کار از هزینه اندک، سود مضاعف خواهید برد.

او می گوید: «برای اینکه احتمال بازنشر ویدئوی شما بالاتر برود، باید با ریزبینی هایی همچون آگاهی از ترندهای روز و پرداختن به مباحث فرهنگی حال حاضر، ویدئوهای خود را تا جایی که می توانید مرتبط بسازید.»

5- مراقب چاله چوله های پیش رو باشید

در مسیر هر تاکتیک بازاریابی چاله چوله هایی هست که بازاریابان باید از آنها آگاه باشند. مثلا برخی برندها فقط محض اینکه کاری بیرون داده باشند دست به تولید ویدئو می زنند، یا برخی دیگر یک ویدئوی یکسان را در همه شبکه های اجتماعی خود فارغ از مخاطبان متفاوت منتشر می کنند.

مطلب مرتبط: چگونه هزینه های بازاریابی محتوا را کاهش دهیم؟

برای جلوگیری از این مشکلات ویدئوی خود را با استانداردهای شبکه های اجتماعی مهیا کنید. با درک و بینش از ماهیت کانال های ارتباطی مختلف، ویدئو را به تناسب شبکه اجتماعی هدف شخصی سازی کنید.

آقای گینزبرگ، مدیرعامل ووچیت می گوید: «زیرنویس های متنی به زبان مادری مخاطبان هدف به ویدئوها اضافه کنید. مخصوصا برای فیس بوک که در حال حاضر ویدئوهای پخش خودکار را در حالت بی صدا قرار می دهد. همچنین لینک ها و دکمه های بازنشر برای ویدئو تعبیه کنید تا بیننده بتواند به راحتی محتوای شما را بازنشر دهد. در صورتی که چنین امکانی را فراهم نکنید، ویدئوی شما هر قدر هم که خوب باشد، احتمال دارد به بن بست بخورد.»

یکی دیگر از نکاتی که باید در نظر داشت، فرمت بهینه ویدئو در شبکه های اجتماعی مختلف است. قبلا نسبت تصویر افقی، استاندارد طلایی ویدئو در شبکه های اجتماعی و بسترهای آنلاین به حساب می آمد، اما امروزه مخصوصا به لطف بستر اسنپچت ویدئوهای عمودی و مربعی در درگیر کردن مخاطب مؤثرتر عمل می کنند.

اگر بدنبال تیم برای تولید محتوا هستید اینجا را کلیک کنید. تیم تخصصی روزنامه فرصت امروز در خدمت شماست

همه مطالب سایت درباره بازاریابی محتوا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی