یکشنبه, 10 تیر 1397 - 14:55

پایان دوره ایجاد رزومه و ظهور تأثیرگذاری برند شخصی / 5 توصیه برای ایجاد برند شخصی

امروزه افراد بسیار زیادی با استفاده از برند شخصی شان موفق به بهبود کارنامه حرفه ای و کسب و کارشان شده اند. یکی از نمونه های واضح در این زمینه، گری وینچوک، کارآفرین و سرمایه دار بلاروسی-آمریکایی، است. در حقیقت امروزه برندسازی شخصی به کانون توجه مردم در سراسر دنیا بدل شده است. اکنون روزهایی که افراد به سادگی پشت میزهای شان به کار مشغول بودند، به آرامی به پایان نزدیک می شود. در عوض دنیا اکنون بسیار باز تر شده است. امروزه مردم مایل به خرید اطلاعات هستند.

همچنین آنها قصد شناخت بهتر شما به عنوان فروشنده یا کارآفرین را دارند.برهمین اساس دوران ایجاد رزومه و جست وجوی شغل مناسب با تحصیلات و تخصص مان به زودی به پایان خواهد رسید. حال همه مردم به دنبال مشاوران مورد اعتماد هستند. بی تردید شناخت مشاور مورد اعتماد نیز از طریق رزومه یا هر فایل فیزیکی دیگری امکان پذیر نخواهد بود. در حقیقت برند شخصی در اینجا به کمک افراد می آید. 

بسیاری از مردم گمان می کنند برندسازی شخصی فرایندی بسیار خودخواهانه است. در هر صورت شما به طور مداوم در تلاش برای تصویرسازی از خود هستید و این امر کاملا خودخواهانه به نظر می رسد. با این حال ماجرای این الگو از برندسازی کاملا متفاوت از تصور عمومی است. ایجاد برند شخصی معتبر، صادق و در تعامل بین المللی با افراد به خوبی پتانسیل تغییر بازی کسب وکار هر کارآفرینی را دارد. به این ترتیب نه تنها شما، بلکه سازمان و همه همراهان تان نیز از برند شخصی تان سود خواهند برد.

امیدوارم جملات بالا شما را متقاعد به بازبینی برند شخصی تان کرده باشد. در این صورت توجه به نکات زیر مناسب خواهد بود.

1- مایل باشید یا نه، شما برند شخصی دارید

فرقی ندارد در لینکدین، هاب اسپات یا هر پلتفرم دیگری عضو هستید، حقیقت حاکی از نگاه دقیق همکاران و رئیس بخش تان به پروفایل شما پیش از استخدام تان است. به این ترتیب سرنوشت حرفه ای و دوستی محل کار اغلب ما تحت تأثیر فعالیت مان در شبکه های اجتماعی و سایر حوزه های عمومی است. پرسش اصلی در اینجا بدین گونه است: «آیا شما قصد مراقبت و سرمایه گذاری روی برند شخصی تان را دارید؟». امروزه افراد بسیار زیادی به دلیل فعالیت اندک در شبکه های اجتماعی در یافتن شغل دچار مشکل هستند. در این زمینه باید اندکی هم به شرکت ها حق داد. بی شک هیچ مؤسسه ای مایل به همکاری با فردی کاملا ناشناخته نیست.

تمرکز اصلی در این بخش باید روی تصمیم شخصی مان باشد. شما در این شرایط چه برنامه ای دارید؟ یکی از مراحل مناسب برای شروع، بارگذاری استوری های متفاوت و متنوع است. به این ترتیب به عنوان مثال از موفقیت ها و شکست های تان در زندگی شخصی و حرفه ای استوری های زیبایی تهیه کنید. امروزه همه افراد داستان هایی برای بیان دارند. این ماجراها به طور معمول به نظر خود افراد خاص هستند، در عین حال با داستان های برخی دیگر از افراد در ارتباط قرار می گیرد. کشف این ارتباط و سرمایه گذری روی آن در برندسازی شخصی بسیار مهم است.

2- برندسازی شخصی به شرکت تان هم کمک می کند

یکی از افسانه های رایج پیرامون برندسازی شخصی صدمه آن به شرکت مان است. با این حال یک برند در واقعیت ماجرا کاملا برعکس در جریان است. به این ترتیب یک برند شخصی خوش ساخت توانایی بهبود شرایط شرکت مان را نیز دارد. به این ترتیب خلق یک برند شخصی جذاب توجه مخاطب را علاوه بر شما به شرکت متبوع تان نیز جلب خواهد کرد.

به طور پیشرفته، مراقبت از برند شخصی بسیار دشوار است. در هر صورت این برند پیرامون شخصیت یک فرد شکل می گیرد. به این ترتیب کوچک ترین تحرک فرد موردتوجه قرار خواهد گرفت. با این حال خوشبختانه اکنون ابزارهای بسیار مناسبی برای مدیریت بهینه برند شخصی وجود دارد.

3- صداقت به مثابه بهترین سیاست

پیرامون این موضوع باید به شیوه ای درست بحث شود. در حقیقت همگان نحوه فعالیت شما در مکان های عمومی را بسیار راحت تر از تصورمان مشاهده خواهند کرد. برهمین اساس شما باید نسبت به اهداف تان با مخاطب صادق باشید.

فرقی ندارد که شما یک فرد تازه وارد در دنیای کسب وکار هستید یا کارآفرینی حرفه ای، مردم علاقه مند به شناخت شخصیت و ماهیت کسب وکارتان هستند. چارچوب بندی برندتان براساس فعالیت واقعی خود در محیط کسب وکار و زندگی شخصی به تأثیرگذاری هرچه بهتر آن کمک شایانی خواهد کرد. نکته اصلی در اینجا خلق داستان برند شخصی مان برپایه حقیقت زندگی و کسب وکارمان است.

4- کمک به بهبود شرایط شغلی

شما دیگر نیازی به رزومه کاری به منظور کسب شغل ندارید. امروزه کسب بهترین شغل ها از دل ارسال رزومه برای شرکت های بزرگ بیرون نمی آید. اکنون کسب موقعیت های شغلی مناسب از طریق ارتباط های از پیش پرداخته شده با افراد و شرکت ها صورت می پذیرد. بی تردید در چنین رابطه هایی رزومه نقش چندانی ایفا نمی کند. برندسازی شخصی یکی از راهکارهای مناسب برای برقراری ارتباط با افراد مؤثر در شکل دهی به آینده شغلی مان است. به این ترتیب برندسازی شخصی چیزی فراتر از سرگرم سازی مخاطب ها به حساب می آید.

با ساماندهی برند شخصی مان بهبود شرایط شغلی بسیار راحت تر رخ خواهد داد. به بیانی دیگر، برند شخصی شما به مثابه سرمایه ای عینی و تأثیرگذارتر از رزومه روی ذهن شرکت ها تأثیر می گذارد. به این ترتیب در صورت نیاز به استخدام نیرو آنها به طور ناخودآگاه به فکر شما نیز خواهند افتاد.

بی تردید فرآیند استخدام در دوران کنونی رو به تغییر گذاشته است. در این میان برندسازی شخصی به افراد در زمینه انطباق با تغییرات این حوزه کمک فراوانی خواهد کرد.

برنامه شما برای ایجاد چنین رابطه های مناسبی با دیگر کارآفرینان و شرکت ها چیست؟

5- تظاهر معنا ندارد

اعتبار مرکز تمام بحث هایی است که ما در طول روز انجام می دهیم. به طور معمول این مفهوم از دل آنچه بدان علاقه داریم، بیرون می آید. به عنوان مثال اگر شما در مقام مدیریت یک کسب وکار هستید، نمی توان اعتبار را به زور ایجاد کرد. برخی از افراد در زمینه خلق اعتبار چندان موفق عمل نمی کنند. از آنجایی که اعتبارآفرینی امری ذاتی نیست، این نکته چندان اهمیتی ندارد. به یاد داشته باشید که در زمینه اعتبار عمل ما بیشتر از سخن مان تأثیرگذار خواهد بود. به این ترتیب عمل در راستای کسب اعتبار پیام مشخصی را برای مخاطب و سایر دست اندرکاران حوزه کسب وکار مخابره خواهد کرد: شما نسبت به آنچه انجام می دهید، مصمم هستید.

در این بخش توجه شما باید به یک نکته مهم باشد و آن ثبات در شروع و بنای یک مجموعه (در اینجا برند شخصی) است. بی تردید ایده برندسازی شخصی می تواند دلهره آور باشد. با این حال فرآیند برندسازی شما نیازی به پیروی از فرآیندهای کلیشه ای ندارد. این برند ویژه شماست. به این ترتیب باید از علاقه و شور شخصی تان نیز تغذیه شود.

برند شخصی تان در هر وضعیتی که هست، امروز یک قدم به سوی جلو بردارید. اجازه دهید برندتان تحول یابد. همین قدم ساده امروز شما گام های بزرگ بعدی را به همراه خواد داشت. به یاد داشته باشید که همیشه شروع یک مسیر دشوارتر از پیمودن آن است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی