شنبه, 09 تیر 1397 - 16:31

چگونگی ثبت نام تجاری

برند شما هویت تجارت تان است، بنابراین بسیار اهمیت دارد که آن را برای خود حفظ کنید. جهت اطمینان از اینکه هیچ فردی از نام تجاری شما سوءاستفاده نخواهد کرد، باید نامی تجاری برای خود برگزینید. برای این کار نیاز دارید یک درخواست را در دفتر نام تجاری و حق امتیاز ایالات متحده (USPTO) ثبت کنید.

ثبت درخواست به این معنا نیست که نام تجاری شما تایید خواهد شد. قوانینی وجود دارند که باید رعایت شوند و هزینه ثبت نام نیز باید پرداخت شود. در انتها حقوق اختصاصی نام و برند تجاری یا محصول شما محفوظ باقی خواهد ماند. اطلاعات ذیل شما و تجارت تان را در طول این پروسه هدایت خواهد کرد.

شایستگی

برندها می توانند برای استفاده تجاری حال و آینده نام گذاری تجاری شوند. اگر شما می خواهید محصولاتی را تحت برند نامگذاری شده تان به فروش برسانید، آن نام باید روی دسته بندی محصول نمایش داده شود. اگر برند شما خدماتی را ارائه می دهد، نام تجاری باید روی ابزار بازاریابی و تبلیغات به نمایش دربیاید. اگر استفاده از نام یا علامت را در زمینه تجاری آغاز کرده اید، لازم است زمان شروع استفاده را نیز مشخص کنید و اگر قصد دارید در آینده از این نام بهره ببرید، باید این مورد را در فرم درخواست خود ذکر کنید.

مهم است قبل از پر کردن درخواست بدانید آیا برند شما برای یک نام تجاری شایستگی دارد یا خیر. پروسه ثبت نام تجاری و حق امتیاز زمان بر و پرهزینه است. بنابراین اگر نمی خواهید تلاش خود را برای ثبت نام تجاری یک ایده فاقد شایستگی هدر دهید، حتما قوانین را مطالعه کنید و دریابید آیا درخواست شما معتبر است یا خیر.

جست وجو در زمینه نام تجاری

تلاش برای ثبت تجاری یک برند که قبلا توسط شخص دیگری ثبت شده، امری بی فایده است. خوشبختانه، USPTO یک پایگاه داده از عبارات ثبت شده به نام سیستم جست وجوی الکترونیک نام تجاری در اختیار دارد. اگر قصد دارید برای نام تجاری خود، به جای اسم از یک طراحی استفاده کنید، باید جست وجوی خود را بااستفاده از یک کد طراحی که در دستورالعمل کد جست وجو موجود است انجام دهید.

مطلب مرتبط:چگونه بهترین نام تجاری را بیابیم

ثبت نام تجاری

به قسمت مفرح این پروسه رسیده ایم. برای درخواست پروانه نام تجاری خود از سیستم درخواست الکترونیک نام تجاری استفاده کنید. فرم درخواست به راحتی و به صورت آنلاین قابل پرکردن است. اطمینان حاصل کنید اطلاعات شما دقیق و کامل هستند؛ در غیر این صورت ممکن است هزینه مجددی را برای درخواست دوباره متحمل شوید. این هزینه مبلغی درحدود 225 تا 400 دلار است؛ بنابراین قطعا دوست نخواهید داشت که به دلیل مشکلات فنی درخواست تان مردود شود. شما می توانید این هزینه را به صورت آنلاین و از طریق کارت اعتباری، انتقال وجه الکترونیک یا یک حساب پس انداز موجود در USPTO پرداخت کنید. پس از ثبت نام، فرم شما مستقیما به USPTO ارسال می شود.

شرکت هایی که در تجارت بین المللی مشارکت دارند

اگر شرکت شما در حیطه تجارت بین الملل فعالیت دارد، بهتر است بدانید نام تجاری ثبت شده شما به صورت کلی تنها در ایالات متحده معتبر خواهد بود. البته هنگامی که برای یک نام تجاری در آمریکا ثبت درخواست می کنید، ممکن است برای درخواست یک نام تجاری بین المللی تحت پروتکل مادرید نیز واجد-شرایط شوید. برای این کار باید درخواستی را در اداره بین المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی ثبت کنید.USPTO شما را در پر کردن درخواست بین المللی تان یاری خواهد داد. این درخواست قبل از ارسال به این سازمان، از زیر نظر USPTO خواهد گذشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی