جمعه, 18 خرداد 1397 - 14:28

6 راهکار برای انجام ماموریت غیرممکن / چگونه بدون مدرک تبلیغاتی یک آگهی موفق خلق کنیم؟


    به قلم: پیت بُیل

چگونه برخی از برندهای خاص همیشه آگهی های تبلیغاتی بسیار موفقی را خلق می کنند؟ چنین تبلیغاتی معمولا نه تنها در زمینه فروش محصولات، بلکه در حوزه سرگرمی، فهم خواسته های مخاطب و به وجد آوردن آنها فوق العاده عمل می کنند. 

به طور معمول چنین برندهایی یک طراح آگهی یا تیم تبلیغاتی باتجربه فراوان در طول سال ها فعالیت حرفه ای در کنار خود دارند. شیوه همکاری نیز ساده است: شرکت هزینه بالایی برای بهترین ها در حوزه تبلیغاتی می کند و آزادی عمل بسیار زیادی به آنها در راستای کسب موفقیت می دهد.

همکاری با تیمی مجرب گام بلندی به سوی موفقیت در دنیای تبلیغات است، اما همیشه به عنوان گزینه ای در دسترس به حساب نمی آید. در واقع بسیاری از شرکت ها فعالیت تبلیغاتی شان را شخصا برعهده می گیرند. اگر شما نیز جزو چنین گروهی هستید، در این مقاله شش راهکار مؤثر برای انجام معجزه در دنیای تبلیغات برای شما آماده کرده ایم.

همه چیز معطوف به فرآیندهاست

بی تردید سریال Mad Men یک مجموعه تلویزیونی عالی به حساب می آید. با این حال از نظر کارشناسی در این سریال عمل تبلیغات نوعی تلاش کاملا خلاقانه تعریف شده است. متأسفانه این نگاه به تبلیغات چندان واقعی و علمی نیست. در حقیقت شما نمی توانید با تکیه بر صندلی چرمی تان و صرف مقداری قهوه به ناگهان تبلیغی خلاقانه را خلق کنید. در عوض برترین طراح های آگهی با طی فرآیندی دقیق و هوشمندانه مشتری را در مرکز ثقل تلاش های شان قرار می دهند. براین اساس قرار دادن مشتری در صدر فهرست اولویت ها کلید اصلی ساخت یک آگهی موفق است. به عنوان مثال مؤسسه HubSpot در یک طرح آزمایشی شیوه مشتری محور را سرلوحه فعالیت تبلیغاتی قرار داد و در کمال ناباوری رشد 100 درصدی در جذب مخاطب را تجربه کرد.

اگرچه فرآیند ساخت یک تبلیغ موفق برای نویسندگان و اهالی کسب و کار اندکی تفاوت دارد، اما اصول اساسی اش یکسان است. در اینجا به برخی از آن اصول اشاره خواهم کرد.

مطلب مرتبط: چطور کمپین تبلیغاتی موفق طراحی کنیم؟

1- پژوهش: به هنگام طراحی یک آگهی تأثیرگذار، اطلاعات مهم ترین مزیت ما محسوب می شود. در این راستا شما باید دقیقا از مخاطب هدف تان آگاه باشید. به علاوه شناخت سنخ مشکل مشتریان و فرآوری ایده ای مناسب به منظور پاسخگویی بدان از دیگر فعالیت های مهم در بخش پژوهش است.

2- یافتن همپوشانی ها: نقطه اتصال میان مشکل ایده آل مخاطب و راهکار پیشنهادی شما کجاست؟ این نقطه همپوشانی نیاز مشتری و ایده شما دقیقا همان جایی است که باید روی آن تأکید کرد. تنها در این صورت مشتری حاضر به پرداخت هزینه و خرید از شما خواهد بود.

3- قالب بندی و تهیه پیش نویس: در این مرحله کار خود را با تهیه قالبی ابتدایی آغاز کنید. تأکید بر عناصر چهارگانه جذابیت، علاقه، طراحی و عمل رمز موفقیت هنگام طراحی یک آگهی تبلیغاتی است. براین اساس هنگام خلق آگهی باید هر چهار المان مذکور را مدنظر قرار داد. برهمین اساس پس از بررسی همه جوانب پیش نویس طرح اولیه خود را آماده کنید.

4- بازبینی: پیش از اجرای پیش نویس تان در یک جلسه ایرادهای احتمالی اش را بررسی کنید. استفاده از ایده های دیگر اعضای شرکت در این مرحله در پیشبرد هرچه بهتر طرح کمک خواهد کرد. همچنین می توان با اجرای طرح اولیه در مقیاسی محدود از بازخورد افراد نیز استفاده کرد.

5- آرایش نهایی آگهی: با استفاده از بازخوردهایی که در مرحله پیش دریافت کردید، آخرین اصلاحات را در آگهی تان اعمال کنید. توصیه می کنم گام چهارم و پنجم این فرآیند را تا زمانی که حقیقتا از حاصل کار خشنود شوید، تکرار کنید.

حرکت به فراسوی تبلیغات متنی

به عنوان فردی که در حوزه تبلیغات فعالیت دارد، علاقه خاصی به آگهی های متن محور دارم. با این حال حقیقت از محدودیت های فراوان این پلتفرم تبلیغاتی حکایت دارد. در دنیایی که شاهد رشد سریع رسانه های ارتباط آنلاین، شبکه های اجتماعی و گوشی های هوشمند است، گاهی اوقات پیام های متنی تأثیرگذاری مطلوب را به ارمغان نمی آورند. برهمین اساس بسیاری از برندها در چنین شرایطی برای جلب توجه مخاطب به سوی راهکارهایی فراتر از نگارش متن های ساده رفته اند. به نکات زیر توجه کنید:

- براساس گزارش گروه نیلسن نورمن امروزه تصاویر به نسبت متن توجه بیشتری را به خود جلب می کند.

- بنا به گزارش HubSpot ایموجی ها میزان توجه بیشتری را به خود جلب می کنند.

- براساس پژوهش مؤسسه تحقیقاتی آنیموتو، کاربران در شبکه های اجتماعی چهار برابر استقبال بیشتری به ویدئو در مقابل متن نوشتاری نشان می دهند.

بی تردید محتوای متنی همیشه جایگاهش را در حوزه بازاریابی حفظ خواهد کرد. با این حال کاربران مدرن چیزی بیشتر از متن های معمولی را طلب می کنند. در این زمینه برخی از برندها مانند Dollar Shave Club با پاسخ مناسب به خواسته مخاطب توانسته اند موفقیت بالایی در حوزه تبلیغات کسب کنند. در حقیقت این برند به جای استفاده از آگهی های متنی یک ویدئوی جذاب با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته طراحی کرده است.

مطلب مرتبط: دستیابی به بهترین ایده های تبلیغاتی

خلاصه اینکه در دنیای امروز ویدئو، تصویر و ایموجی جایگزین های جذابی برای آگهی های قدیمی متن محور به حساب می آیند. اگر به دنبال تأثیرگذاری بیشتر روی مخاطب هستید، چاره ای جز حرکت به سوی این پلفترم های تازه ندارید.

طراحان خوب کپی می کنند، طراح های بزرگ می دزدند

بهترین طراح های آگهی در دنیا سارقانی حرفه ای هستند. بله درست شنیدید، سارقانی بزرگ. آنها به جای الگوبرداری و اقتباس از ایده های موفق به طور مستقیم به سراغ مخاطب های شان رفته و از آنها می دزدند. در واقع آنها از یک نکته مهم آگاهی دارند: بهترین کسانی که نیازها و خواسته های مشتریان را درک می کنند، خود مشتریان هستند. برهمین اساس باید سراغ آنها رفت. در این راستا طراحان بزرگ حتی به طور مستقل اقدام به نگارش مطلبی هم نمی کنند.

طراح های بااستعداد آگهی بازخوردها و به طور کلی رفتارهای مهم مشتریان را در ذهن نگه می دارند و آنها را در قالب داستانی جذاب به مخاطب عرضه می کنند. بی تردید هیچکس بهتر از خود مشتریان به نیازهای شان واقف نیست. برهمین اساس کلید موفقیت ما نیز در دستان آنهاست. فقط باید به سراغ شان برویم و از آنها ایده بگیریم.

تمرکز همیشگی روی سود

یکی از اشتباهات اصلی در زمینه تبلیغات تأکید بیش از اندازه روی امکانات محصول موردنظر است. در واقع شرکت ها همیشه در تلاش برای نمایش فرآیند دشوار تهیه محصول یا ارائه سرویس شان هستند. به آنها حق می دهم، چنین مسئله ای برای مشتری کمترین اهمیتی ندارد. نکته اصلی اینجاست که حوزه تبلیغات عرصه توجه به خواسته های مخاطب است.

نکته مهم از دیدگاه مشتری سود و منفعت حاصل از محصول برندهای مختلف است. برهمین اساس باید به فراسوی امکانات محصول مان توجه کنیم. به این ترتیب تمرکز خود را روی یک موضوع قرار دهید: ویژگی های محصول شما چگونه به کمک مشتری خواهد آمد؟ به نمونه های زیر توجه کنید:

- تکنولوژی پشت تلویزیون های 4K حیرت انگیز است. مشتریان به این نکته توجه می کنند، زیرا با استفاده از آن قادر به تماشای فیلم ها با کیفیت بسیار بهتر هستند.

- دوربین آیفون ایکس 12 پیکسل دارد. مشتریان این گوشی هوشمند را دوست دارند، زیرا امکان ثبت تصاویر باکیفیت را برای شان مهیا می کند.

برترین برندهای دنیای کسب وکار در تبلیغات شان اگرچه از امکانات محصول خود حرف می زنند، اما تمرکز اصلی را روی سود و منفعت مشتری قرار می دهند.

امتحان، امتحان، امتحان

به عنوان یک بازاریاب شاید در تلاش اولیه قادر به فروش بالای محصول تان نباشید، با این حال شما بدشناس نیستید. بلکه اتفاقی کاملا طبیعی برای تان رخ داده است. مانند سایر بازاریاب های بزرگ، امتحان رمز موفقیت شما خواهد بود. پیش از آنکه فرآیند تبلیغات را رها کنید و به تعطیلات بروید، باید بارها و بارها طرح تان را امتحان کرده، آن را با معیارهای تازه هماهنگ سازید. در این راستا بازخوردهای دریافتی از مشتریان بهترین راهنمای شما هستند. توجه داشته باشید که پس از هر دوره اصلاح آگهی نباید انتظار پیشرفتی شگرف را داشته باشیم. فرآیند بهینه سازی یک تبلیغ گام به گام پیش می رود. به این ترتیب گاهی اوقات امتحان کمپین تبلیغاتی شما تنها یک یا 2 درصد پیشرفت به همراه خواهد داشت.

هر روزی که بدون آزمودن شیوه تبلیغاتی و امتحان آن سپری شود، به هدر رفته است. همیشه تلاش کنید خروجی برندتان را دائما اصلاح کنید. در اینجا منظور من به طور ویژه کمپین های تبلیغاتی است.

به جای مطالعه به نوشتن و آزمودن بپردازید

بی شک یکی از راهکارهای بهبود عملکردمان به عنوان طراح آگهی تمرین زیاد است. همچنین مطالعه مقالات علمی و آموزشی نیز به ما در این راستا کمک شایانی می کند. اگرچه مطالعه متن های آموزشی اطلاعات تئوریک زیادی به افراد می دهد، اما مهم ترین اطلاعات همیشه حاصل آزمودن است.

مطلب مرتبط: نقش پیام مناسب در موفقیت تبلیغات بازاریابی

در این بخش توصیه من فعالیت بیشتر در مقام یک طراح آگهی است. براین اساس محتوایی تولید کنید و بازخوردش را مورد بررسی قرار دهید. توجه داشته باشید که بهترین درس ها همیشه از میدان عمل حاصل می شود. هرچقدر هم که مطالعه کنیم، بدون فعالیت هیچ چیز به دست نمی آید.

بهترین طراحان آگهی به طور مداوم در حال فعالیت هستند. در واقع آنها مردان و زنانی هستند که برای همیشه مشغول جمع آوری اطلاعات و فعالیت اند. این شیوه کسب موفقیت و سربلندی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی