جمعه, 17 فروردين 1397 - 15:06

چگونه یک لوگوی شرکتی عالی بسازیم

چه چیزهایی در لوگو وجود دارد؟ آیا تصویرسازی آن قدر بر برند تأثیر می گذارد که درآمد را نیز تحت تأثیر قرار دهد؟ در یک مطالعه جدید، C+R Research، برخی از برندهای بزرگ و اینکه چگونه لوگوی شان در طول زمان و به تناسب درآمدشان تغییر کرد را مورد بررسی قرار داده است. نتایج آن، طراحی لوگوی شرکت و فواید و خطراتی را که برندینگ مجدد برای کسب وکارتان دارد پوشش می دهد.

مطالعه C+R شامل معروف ترین نام ها از جمله استارباکس، اپل، آمازون و لیوایز می شود. برخی از این شرکت ها لوگوهای خود را بارها تغییر داده اند و برخی از آنها به ندرت این کار را کرده اند. برخی از آنها طراحی های مجدد شدیدی داشته اند و برخی نه.

استارباکس

استارباکس، کافی شاپ بزرگ و معروف، در سال ۱۹۷۱ با همین لوگوی دایره ای کنونی اما به رنگ قهوه ای تأسیس شد. ابتدا طرح سبز و سفید را در سال ۱۹۸۷ اضافه کرد، سپس در سال ۱۹۹۲ آن را به شکل براق درآورد.

در سال ۲۰۱۱، استارباکس، متن– که نوشته بود «قهوه استارباکس»- را کاملا از روی لوگو برداشت و فقط تصویر وسط را باقی گذاشت. هر بازسازی برند، تکرار همان لوگو با تغییرات جزیی بود که معمولا در مسیر براق و مینیمالیست شدن انجام می شد.

اپل

شرکت اپل که در سال ۱۹۷۶ تأسیس شد، کار خود را با یک لوگوی کاملا متفاوت از اپل معروف امروزی آغاز کرد. سال بعد، شرکت اپل، یک طراحی مجدد بزرگ داشت که اولین لوگوی اپل را با یک طرح رنگین کمانی معرفی کرد. در ۱۹۹۸، بر اساس یک تصویر، دو لوگوی جدید را به نمایش گذاشت: یکی به رنگ مشکی و دیگری به رنگ آبی روشن. در سال ۲۰۰۱، لوگوی تک رنگ اپل معرفی شد. سپس، شرکت، افزایش فروش را آغاز کرد و در سال ۲۰۰۷ یک لوگو با تم شیشه ای شفاف را معرفی کرد. در نهایت، شرکت یک لوگوی سیاه ساده را معرفی کرد که امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

طراحی های مجدد لوگوی اپل، همیشه حس «آینده نگری» یا «پیشرفت» را القا می کند. این نوع تلاش ها برای برند یک شرکت تکنولوژی، مفید هستند.

آمازون

آمازون پس از به ثبت رسیدن در سال ۱۹۹۴، با دو لوگوی جدید، بازسازی برند انجام داد که یکی از آنها پایه تصویر سازی لوگوی جدید Amazon. com است. یک سال بعد، شرکت، دو لوگوی دیگر ایجاد کرد. در سال ۲۰۰۰، آمازون مجددا بازسازی برندسازی انجام داد و از این زمان به بعد، برای مدتی طولانی لوگو را حفظ کرد.

آمازون پس از تغییر شش برند مجزا در شش سال اولیه کار خود، یک برند را بر اساس یک تصویر ایجاد کرد. آمازون به عنوان فروشنده کتاب کار خود را آغاز کرد اما سپس کارش را به «کتاب، فیلم و...» گسترش داد و حالا به نظر می رسد که در هر چیزی دستی دارد. طبیعی است زمانی که شکل کسب وکار تغییر کرده یا گسترش می یابد، لازم است برندسازی جدید صورت بگیرد.

لیوایز

شهرت لیوایز، به دلیل یک محصول کلیدی است: شلوار جین. این شرکت معروف شلوار جین در سال ۱۸۵۳ تأسیس شد و فقط یک بار، در سال ۱۹۳۶، لوگوی خود را به تصویر کنونی لیوایز قرمز و سفید تغییر داد. از آن زمان تاکنون، برند لیوایز فقط از همین لوگو استفاده کرده است.

نام خاص- لوی اشتراوس- به یک محصول کاملا مشخص، ربط داده شد و برند لیوایز دیگر نیازی به طراحی لوگوی جدید نداشت، زیرا همین لوگوی ساده و قابل تشخیص که در سال ۱۹۳6 طراحی شد، به اندازه کافی، معرف برند هست.

این برندها چه درس هایی به ما می دهند؟

اگرچه مطالعه نشان می دهد که گاهی اوقات درآمد شرکت در زمان تغییر لوگو نوسان پیدا می کند اما ارتباط ثابتی میان این دو وجود ندارد: شرایط پیرامون یک طراحی مجدد و محصول و خدمت واقعی، اهمیت بیشتری دارد. این را مت زاجیچوسکی، مدیر تیم توسعه Digital Third Coast می گوید.

او می گوید: «مسئله ای که این تحلیل بر آن صحه می گذارد این است که بسیاری از بازاریابان که نگران ارتباط زیبایی برند و درآمد هستند باید ابتدا توجه خود را متمرکز چیزهای دیگری کنند. هیچ ارتباط ثابت و قابل توجهی که نشان دهد لوگوهای متفاوت به فروش بیشتر یا کمتر می انجامد وجود ندارد».

وی اضافه می کند: «جالب ترین الگویی که متوجه شدیم این است که بسیاری از برندها به ویژه برندهای تکنولوژی در سال های ابتدایی، از برند خود راضی هستند، سپس به محض اینکه رشد می کنند، لوگو را کنار می گذارند. آمازون، مایکروسافت و توییتر، مثال هایی عالی از این رفتار هستند».

C+R، نتایج متعددی در مورد فواید، ضعف ها و مشکلاتی را که حول طراحی مجدد لوگو وجود دارد بیان کرده است.

چه زمانی باید لوگوی خود را تغییر دهید؟

- نوع لوگوی شما قدیمی باشد

- شرکت تان در حال گسترش خط تولید خود باشد

- شرکت در حال ادغام باشد

- بخواهید ارتباطات منفی برند را کاهش دهید

- برندتان جهانی شده و زبان لوگو نامفهوم باشد

مطلب مرتبط: نگاهی به 17 لوگوی مشهور دنیا / پیام پنهان در پس لوگوهای معروف

ریسک های طراحی مجدد لوگو چه هستند؟

- اگر مصرف کنندگان به لوگوی موجود وابسته باشند، طراحی مجدد لوگو نتیجه عکس داده و به فروش آسیب می رساند.

- درخواست بازخورد از گروه هدف - قبل از بیرون دادن لوگوی جدید- می تواند ضعف های طراحی مجدد را نشان دهد.

- تغییر همیشه به معنای پیشرفت نیست.

مردم به چه چیزی در لوگو واکنش نشان می دهند؟

با استناد به مطالعه C+R، مهم ترین لوگوها، بدون کلمه و به صورت مینیمال هستند و دان فرگوسن- متخصص بازاریابی- با این مسئله موافقت کرده و به کسب و کار ها توصیه می کند که لوگوهای خود را ثابت، ساده و به یاد ماندنی کنند.

او می گوید: «اگر به تازگی کارتان را آغاز کرده اید یا اینکه می خواهید تغییری در لوگوی خود ایجاد کنید، در مورد رنگ ها، شکل ها، الگوها و فونت هایی (قلم) که استفاده می کنید و احساساتی که این موارد درمورد برندتان به وجود می آورند به دقت فکر کنید. اگر بین هویت، ارزش ها و لوگوی شما هماهنگی وجود نداشته باشد ممکن است شما را با مشکل مواجه کرده و مجبور شوید برای یک برند آشفته بازاریابی کنید».

فرگوسن، دیدگاه های زیر را درمورد عناصر مختلف لوگو و اینکه هر کدام از آنها چه پیامی را به مصرف کننده القا می کنند، بیان می کند:

رنگ

به گفته فرگوسن، روان شناسی رنگ ها نقش مهمی در پیام هایی که لوگوی شما می فرستد و همچنین نحوه تفسیر این پیام ها ایفا می کند. رنگ لوگوی شما بیانگر چه چیزی از برند شماست؟ رنگ های لوگوی شما چه احساساتی را ایجاد می کنند؟ تحقیقات انجام شده توسط99designs (که در مقاله Business News Daily به آن اشاره شده است) نشان می دهد که مصرف کنندگان، رنگ های گرم مانند قرمز و نارنجی را به هوس، قدرت و انرژی ربط می دهند و رنگ های سرد مانند آبی و سبز با آرامش، طراوت و طبیعت مرتبطند.

اشکال و خطوط

از نظر فرگوسن، شکل لوگوها، بیشتر از آنچه فکر می کنید معنا دارند. این شکل ها برای افزایش بار معنایی کلی برند به کار رفته و درک بیشتری از هویت و پیام رسانی احساسی ایجاد می کنند.

طرح های دایره ای می توانند تفکرات مثبت گرایی، صبر، اجتماع و حتی زنانگی را القا کنند (World Wildlife Fund, Chanel)

طرح های مربع یا آن هایی که از لبه های تیز و سخت استفاده می کنند، مفاهیم تعادل، تقارن، قدرت، اندیشه گرایی و کارایی را می رسانند (Adobe, National Geographic)

طرح های مثلثی پیام های مردانه، قوی، علمی، قانونی و یا حتی مذهبی را القا می کنند (Adidas, Google Play)

خطوط افقی، احساسات مرتبط با آرامش و اجتماع را القا می کنند.

خطوط عمودی بیشتر با قدرت، تهاجم و مردانگی در ارتباطند.

فونت

درست مانند رنگ ها، فونت ها نیز تعریف کننده برند شما هستند و مانند شکل ها عمل می کنند. فونت ها، چه پیامی را درمورد برندتان منتقل می کنند؟

فونت های زاویه دار می توانند هویت برند را پویا و جسور نشان دهند، درحالی که فونت های ملایم تر و دایره شکل، جوان تر و نرم تر به چشم می آیند.

فونت های درشت مردانه تر و فونت های قوس دار زنانه ترند.

فرگوسن معتقد است که یک فونت در یک لوگو، ایده آل است اما بیشتر از دو فونت را ترکیب نکنید. به گفته او، هرچیزی که انتخاب می کنید باید واضح بوده و خواندن آن راحت باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی