یکشنبه, 24 دی 1396 - 08:41

پیشینه درخشان، علت حضور موفق بانک صنعت و معدن در عرصه های بین المللی / حضور موفق بانک صنعت و معدن در عرصه های بین المللی

بزرگ ترین قرارداد خط اعتباری میان ایران و ایتالیا به ارزش ۵میلیارد یورو روز پنجشنبه 21 دی ماه 1396 (11 ژانویه 2018) و دو سال پس از اجرایی شدن برجام بین مؤسسه Invitalia Global Investment و دو بانک ایرانی «صنعت و معدن» و «خاورمیانه» با حضور معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل سازمان سرمایه گذاری ایران و وزیر اقتصاد ایتالیا در این کشور امضا شد.

این خط اعتباری، مسیر تعاملات اقتصادی بین دو کشور را توسعه داده و زمینه را برای همکاری های اقتصادی و اجرای پروژه های زیربنایی با مشارکت طرفین فراهم می کند. همچنین قرارداد خط اعتباری میان ایران و ایتالیا جهت تأمین مالی تجهیزات، ماشین‎آلات، قطعات یدکی، خدمات ساخت و سایر خدمات از تأمین کنندگان ایتالیایی و در قالب یك قرارداد عمومی با نام Master Credit Agreement (MCA) تنظیم و به امضا رسید.

بانک صنعت و معدن به عنوان تنها بانک توسعه ای در زمینه حمایت از صنعت و معدن کشور و تأمین مالی پروژه های بزرگ صنعتی، تلاش كرده است تا در راستای انطباق با استانداردهای بین المللی و کاهش ریسک اعتباری تغییراتی در ساختار خود طی دوسال گذشته انجام دهد که تهیه صورت های مالی برمبنای استانداردIFRS، ایجاد واحد تطبیق، تدوین و بازنگری دستورالعمل های مرتبط با روابط کارگزاری، مبارزه با پولشویی و اجرای آنها از جمله اقدامات این بانک محسوب می شود.

این بانك از زمان اجرایی شدن برجام تاکنون قراردادهای فاینانس بسیاری را با کشورهای هندوستان، چین، کره جنوبی، اتریش، دانمارک و روسیه امضا کرده و با توجه به پیشینه درخشان در زمینه تأمین مالی طرح های بزرگ صنعتی جهت واردات ماشین آلات و تجهیزات از شرکت های مهم ایتالیایی مانند Sacmi, Danieli و همچنین مذاکرات موفق با بانک های ایتالیایی، توانست به عنوان یکی از بانک های منتخب در امضای این قرارداد معرفی شود.

کشور ایتالیا همواره یکی از شرکای مهم اقتصادی ایران به شمار می آید و در سال 2010 بزرگ ترین شریک تجاری ایران در بین سایر کشورهای اروپایی محسوب می شد، اما پس از اعمال تحریم ها بر ایران تبادلات بین المللی اقتصادی این کشور به نصف کاهش یافت و پس از برداشته شدن تحریم ها و در نیمه اول سال 2017 حجم مبادلات بین دو کشور نسبت به سال 2016 سه برابر شد و ضرورت گسترش روابط اقتصادی و بانکی پدید آمد.

از سوی دیگر یک شرکت سرمایه گذاری جهانی به نام اینویتالیا برای کمک به شرکت های ایتالیایی علاقه مند به کار با ایران تأسیس شده است تا اعتبارات بانکی را در اختیار بانک های ایرانی قرار دهد و متقاضیان دریافت تسهیلات خط اعتباری اینویتالیا می توانند به بانک صنعت و معدن مراجعه کنند و طرح توجیهی خود را در اختیار این بانک قرار دهند و پس از تأیید این بانک و دریافت مجوزهای لازم از بانک مرکزی، قرارداد فرعی بین بانک و مؤسسه یاد شده امضا می شود.

پرداخت و بازپرداخت این تسهیلات به یورو و از طریق یکی از بانک های تجاری ایتالیا انجام خواهد گرفت و امکان استفاده از این خط اعتباری برای بخش دولتی نیازمند مجوز شورای اقتصاد و بخش خصوصی نیز براساس اولویت طرح، نیازمند تأیید وزارتخانه مربوطه است.

مزیت هزینه ای که قرارداد مذکور برای بازار ارز ایران دارد، استفاده از واحد پول یورو است كه به عنوان یكی از مهم ترین ارز های بین المللی در مراودات تجاری مورد استفاده قرار می گیرد و در قرارداد یادشده نیز از این حوزه استفاده می شود. بالطبع چنین سازگاری بین ارز مورد مبادله و موقعیت مکانی کشور طرف تجارت، مزیت های هزینه ای را برای بازار ارز ایران به همراه خواهد داشت.

گفتنی است که بانک صنعت و معدن تاکنون گام های مثبت بسیاری را در راستای تخصیص منابع به طرح ها و واحدهای صنعتی، پشتیبانی از تولید و صنعت در نقاط مختلف کشور همچون تأمین مالی پروژه برقی‏سازی راه آهن تهران - مشهد و احداث خط آهن سریع السیر تهران – قم – اصفهان در توسعه صنعت حمل و نقل ریلی و تأمین مالی هواپیماهای ایرباس و ای تی آر در رونق بخش حمل و نقل هوایی کشور برداشته است که خوشبختانه امضای بزرگ ترین قرارداد خط اعتباری میان ایران و ایتالیا به ارزش ۵میلیارد یورو برگ زرین دیگری بر افتخارات این بانک اضافه کرده است و باعث گسترش شبکه ارتباطات و تعاملات بین المللی در بهبود زیرساخت های توسعه اقتصادی کشور می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی