پنج شنبه, 23 آذر 1396 - 09:20

شاخص کل به کانال 93 هزار واحد رسید / رکورد بی سابقه در بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با رشد ۶۵۴ واحدی، از مرز ۹۳ هزار واحد گذشت و به رقم ۹۳هزار و ۲۸۳ واحد رسید.در آخرین روز معاملاتی بورس تهران در این هفته فعالان بازار سهام بار دیگر شاهد سقف شکنی دماسنج بورس تهران بودند.بدین ترتیب شاخص کل بورس در روندی بی سابقه طی ماه های گذشته توانست وارد کانال ۹۳هزار واحدی شود.

در معاملات روز چهارشنبه سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، سرمایه گذاری غدیر و فولاد خوزستان به ترتیب با ۱۲۶، ۱۰۲ و ۷۰ واحد تاثیر مثبت بیشتری نقش افزاینده در بازار سهام داشتند. در طرف مقابل فولاد مبارکه اصفهان و ایران خودرو و سایپا به ترتیب با ۶۷، ۳۵ و ۲۶ واحد تاثیر منفی سعی کردند دماسنج بازار سهام را به سمت پایین هدایت کنند. آیفکس نیز روز چهارشنبه با رشد ۱۱.۵ واحد تا رقم ۱۰۴۲ بالا رفت. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۴۱۱ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات تا عدد ۹۰۶ میلیون سهم و اوراق مالی بالا رفت.

رونق کم سابقه و بازدهی بی نظیر

شاخص کل بازار سهام در معاملات روز چهارشنبه با جهشی چشمگیر توانست برای اولین بار در تاریخ خود وارد کانال 93 هزار واحدی شود. این رکورد تاریخی در حالی رقم خورد که روز سه شنبه نیز نماگر بورس تهران با رشد 1076 واحدی به کانال 92 هزار واحد رسیده بود. این صعود در شرایطی اتفاق افتاد که عده ای از تحلیلگران و برخی فعالان بازار سهام انتظار داشتند شاخص کل وارد دوران رکود در ارزش ها و شاخص های خود شود و راه اصلاح و استراحت پیش گیرد ولی شاخص کل در بازار روز چهارشنبه گام های بلندی برداشت و در مسیر رشد و صعود حرکت کرد. رشد بیش از 600 واحدی شاخص کل گرچه در سال جاری بی سابقه نبود، اما  رکوردشکنی های پیاپی آن کم سابقه بود.

رشد این روزهای بورس تهران را کمتر کسی پیش بینی می کرد اما خبرهای خوب و مهم و اثرگذار، به خلق مجدد رونق در بورس منجر شد. از عمده دلایل رونق کم سابقه و بازدهی بی نظیر بورس تهران می توان به افزایش کم سابقه کامودیتی ها اعم از مواد اولیه، مواد معدنی و فلزات و فولاد در بازارهای جهانی، افزایش نرخ ارزها در بازار، افزایش بهای نفت و عبور قیمت نفت برنت از سطح 65 دلاری، گزارش ها و صورت های مالی خوب اکثر شرکت ها که با تعدیل های عایدی خوبی در سال جاری همراه بوده است و ... همه دست به دست هم داده و بر رونق بورس تهران به عنوان پربازده ترین بورس آسیایی افزوده است، چراکه بازدهی بورس از ابتدای سال جاری تاکنون به مرز 18درصدی رسیده و کلیه بازارهای موازی را پشت سر گذاشته است.

در این میان برخی تحلیلگران معتقدند بورس تهران رفتاری هیجان زده پیدا کرده است. سهامداران باید توجه داشته باشند که روزهای پرهیجان، بدون تحلیل های قابل اتکا می تواند سرمایه گذاران را دچار جوزدگی و در نتیجه اشتباه محاسباتی کند. بنابراین حفظ آرامش درونی برای تصمیمات صحیح در این شرایط برای سهامداران بسیار مهم و اساسی است .

با گروه های بازار سهام

در آخرین روز معاملاتی هفته تعداد زیادی از نمادهای گروه محصولات شیمیایی با روند افزایشی در قیمت مواجه شدند هر چند که نمادهایی که در قیمت پایانی کاهش داشتند نیز کم نبودند. در این گروه ۷۸میلیون سهم به ارزش نزدیک به ۲۴میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت. در گروه خودرو نیز روند کاهشی در قیمت سهم ها به غیر از معدود نمادها ادامه پیدا کرد. در این گروه ۲۱۹ میلیون سهم به ارزش حدود ۳۵میلیارد تومان دست به دست شده است. در گروه فلزات اساسی روند قیمت سهم ها عموما کمتر از 2درصد به سمت بالا یا پایین بود. در این گروه ۱۹۷ میلیون سهم به ارزش ۵۴میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت. ارزش معاملات بورس تهران نیز به رقم ۴۶۸ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۷۴۹ میلیون تومان در ۹۱ هزار و ۸ نوبت دادوستد بود.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی