یکشنبه, 19 آذر 1396 - 08:28

مدیرعامل بانک انصار تاکید کرد / الگوی بانکداری اسلامی با نظارت مشترک علمای شیعه و اهل سنت

آیت الله ابراهیمی،مدیرعامل بانک انصار طی سخنانی در همایش گفتمان وحدت،توسعه بانکداری اسلامی و اقتصادمقاومتی که در بندرعباس برگزار شد، با اشاره به جایگاه بانکداری اسلامی در نظام اقتصادی مبتنی بر موازین شرعی گفت: این واقعیت که بانک های  اسلامی در جریان رکود اقتصادی بزرگی که بانک های آمریکایی به جهان تحمیل کردند، آسیب ندیدند، مایه سربلندی ما مسلمانان است.

به گزارش روابط عمومی بانک انصار، ابراهیمی با تشریح جایگاه بانک انصار در شبکه بانکی کشور و مزیت های رقابتی آن تصریح کرد: پیشتازی بانک انصار در به کارگیری فناوری های  نوین بانکی، پیشگامی در حوزه قرض الحسنه در میان بانک های جهان اسلام، اهتمام و اقدام جدی در تحقق و استقرار اقتصادمقاومتی، پیاده سازی عقود اسلامی و انطباق عملیات بانکی مبتنی بر موازین شریعت، انجام مسئولیت های اجتماعی بانک، کمک به اشتغال جوانان و کم بضاعت ها، کسب پی درپی مقام نخست سلامت اداری کشور، احراز رتبه نخست بانکداری اسلامی در بین بانک های کشور، بالاترین جایگاه سودآوری در شبکه بانکی و شفافیت اطلاعات در بازار بورس ازجمله مزیت های رقابتی بانک انصار در وضعیت جاری شبکه بانکی کشور است.

ابراهیمی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری درخصوص ارائه خدمات برابر به برادران و خواهران اهل سنت و شیعه در سراسر کشور از پیشتازی بانک انصار در پیاده سازی بانکداری اسلامی در استان های دارای ساکنان اهل سنت و افتتاح نخستین شعب بانکداری  اسلامی زیر نظر مشترک علمای شیعه و اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان سخن گفت.

او با اعلام آمادگی برای توسعه بانکداری اسلامی تحت نظارت مشترک علمای اهل سنت و شیعه به سراسر کشور به تحقق وعده های الهی در حوزه قرض الحسنه و توسعه اقتصاد مقاومتی و بانکداری اسلامی اشاره و ابراز امیدواری کرد به زودی شاهد نتایج چشمگیر این اقدامات در راستای جلب رضایت خداوند منان باشیم.  

ابراهیمی در پایان تأکید کرد: الگوی بانکداری اسلامی تحت نظارت مشترک علمای شیعه و اهل سنت به زودی در سراسر کشور به مورد اجرا گذاشته شده و قابل ارائه و تعمیم به دیگر کشورهای مسلمان نیز خواهد بود.

ابراهیمی همچنین پس از این همایش درگفت وگو با صداوسیمای مرکز خلیج فارس گفت: ما در این شعبه براساس نظر علمای اهل  سنت استان به متقاضیان وام و تسهیلات می پردازیم.

وی افزود: در روز نخست فعالیت این شعبه 50میلیارد ریال به صورت قرض الحسنه اختصاص یافت تا زیر نظر شورای فقهی مشترک علمای شیعه و اهل سنت برای ازدواج، اشتغال و دیگر موارد به تشخیص شورا به برادران اهل سنت پرداخت شود. 

امام جمعه موقت بندرعباس هم در این همایش گفت: اگر عملی بر مبنای ارزش های دینی باشد وحدت می آفریند.

حجت الاسلام حسینی پور با بیان اینکه اقتصاد، سیاست و عبادت اگر اعتقاد باشد چیزی جز وحدت نیست، افزود: در هرمزگان بین شیعه و اهل سنت وحدت و همدلی مثال زدنی وجود دارد.

امام جمعه اهل سنت بندرعباس نیز در این همایش اظهار داشت: نتیجه صلح، اتحاد، وحدت و پایداری اقتدار است.

شیخ قتالی افزود: اهل سنت در هرمزگان در شرایط عالی به سر می برند و از نظر اجتماعی مشکلی وجود ندارد. بانکداری اسلامی را قبول داریم و باید آن را گسترش دهیم.

جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این همایش طی سخنانی گفت:  وحدت، امنیت را به وجود می آورد و امنیت و وحدت را باید به هم گره زد.

سردار تنگسیری با بیان اینکه وحدت در کشور مثال زدنی بوده و اقتدار را به همراه داشته است تأکید کرد: وحدت در استان هرمزگان انکارناپذیر است و در همه شهرستان ها و جزایر همدلی بسیار خوبی بین آحاد و اقشار مختلف دیده می شود.

 فرمانده سپاه امام سجاد هرمزگان نیز گفت: همه مردم ایران با هر قومیت و مذهبی در سایه وحدت اقتدار و عظمت کشور را رقم زده اند. سردار ترابی افزود: حدود 35 درصد جمعیت هرمزگان اهل سنت هستند که بدون هیچ مشکلی و در سایه وحدت در کنار سایر هموطنان با هم زندگی می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین رضازاده، مشاور فقهی بانک انصار به عنوان آخرین سخنران همایش ضمن تشریح ابعاد فقهی این مدل از بانکداری اسلامی گفت: از ویژگی های این شعب، دریافت سپرده های سرمایه گذاری صاحبان منابع مازاد و پرداخت تسهیلات (قرض الحسنه و عقد مرابحه و. . .) دقیقا بر اساس دیدگاه فقهی فقهیان اهل سنت استان است و یک ناظر شرعی که از طرف علمای اهل سنت معرفی شده، به طور مستمر با حضور فیزیکی و استقرار در شعبه بر فرآیند ریز عملیات بانک نظارت شرعی دارند و نکات لازم را به کارکنان بانک و مشتریان آموزش می دهند.  در ضمن مبالغ حاصل از سیستم تنبیهی وجه التزام پس از کسر هزینه های بانک با نظارت و تأیید امامان جمعه شیعه و اهل سنت در امور عام المنفعه استان مصرف می شود.

در پایان همایش، نخستین شعبه بانکداری اسلامی در هرمزگان تحت نظارت علمای شیعه و اهل سنت در بندرعباس و با حضور ابراهیمی و جمعی از علمای شیعه و اهل سنت گشایش یافت.

ابراهیمی پس از افتتاح این شعبه در گفت وگوی کوتاهی با خبرنگار مرکز صداوسیمای استان گفت: این شعبه همه نوع خدمات مورد نظر مشترک علمای اهل سنت و شیعه را به برادران وخواهران اهل سنت ارائه خواهد داد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی