یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397 - 15:09

نبود توان ظرفیت سازی برای صادرات / افزایش 10 میلیارد دلاری واردات در سال 96

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه توان ظرفیت سازی برای صادرات را نداریم و در مواقعی که بازار تشنه است، نمی توانیم بار مناسب را فراهم کنیم، گفت: اگرچه در سال 96 در بخش صادرات 3درصد رشد داشتیم، اما 10میلیارد دلار در بخش واردات کشور اضافه شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، مجتبی خسروتاج در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان با اشاره به اینکه در سال گذشته 47 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم که نسبت به سال گذشته که 44میلیارد دلار بود 3درصد رشد داشت، اظهار کرد: افزایش 3میلیارد دلاری صادرات نتیجه تلاش تمام صادرکنندگان کشور است.

وی همچنین افزود: در یک ماهه فروردین 97 نیز براساس گزارشات با رشد 15درصدی صادرات غیرنفتی روبه رو بودیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه امید می رود به اهداف برنامه ششم توسعه با رشد سالانه 21.7درصد دست یابیم، افزود: در نظر سنجی که در استان ها انجام شد به غیر از چند استان اصلی که هنوز جواب قطعی را ندادند (حاصل 23 استان) اعلام شد که پروژه های مختلفی در طول سال جاری به بهره برداری می رسد که برابر با 8میلیارد دلار است.

وی با بیان اینکه علاوه بر مشکل بازاریابی مشکل دیگری وجود دارد، تصریح کرد: توان ظرفیت سازی نداریم و در مواقعی که بازار تشنه است مانند روسیه که نمی توانیم بار مناسب برای آن فراهم کنیم و یک فروشگاه زنجیره ای را به طور مرتب و منظم پاسخگو باشیم.

خسروتاج با تأکید بر اینکه ظرفیت سازی در داخل بسیار مهم است و تنها بحث فیزیکی مطرح نیست، خاطرنشان کرد: نیازمند توانمند سازی بنگاه ها، انواع و اقسام نرم افزارها و تسهیلاتی سهولت بخش برای صادرات در داخل کشور هستیم.

وی با بیان اینکه اگرچه در سال گذشته در بخش صادرات 3درصد رشد داشتیم، اما 10میلیارد دلار در بخش واردات اضافه شد، اظهار کرد: سال گذشته در بخش خشکبار 1.7 میلیارد دلار صادرات داشتیم که نسبت به سال گذشته95، 8درصد رشد منفی داشت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در بخش محصولات دامی به غیر از آبزیان در اکثر محصولات کاهش داشتیم و رشد آنچنانی حاصل نشد و تراز تجاری در بخش دامی بیش از 600میلیون دلار منفی است، بنابراین در این صنعت به صورت جدی باید کار کرد، همچنین در بخش آبزیان حدود 30درصد رشد صادرات حاصل شد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه شیرینی و شکلات با صادرات 685 میلیون دلار شاهد رشد 21دصدی در این صنعت بودیم، گفت: تراز این صنعت در تمام بخش ها مثبت است، همچنین صادرات بخش صنایع تبدیلی همچون انواع کنسرو، رب و. . . بالای یک میلیارد دلار بود و با 13درصد رشد در تمام اقلام مثبت است.

خسروتاج ادامه داد: در بخش گیاهان دارویی به رغم اینکه کشور ظرفیت خوبی دارد، اما متأسفانه بخش گیاهان دارویی تراز تجاری کشور منفی است، همچنین تراز تجاری بخش میوه و تره بار یک میلیارد و 121 میلیون دلار است که در سال گذشته به جز محصول خیار، 31درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه در بخش صنعت در سال گذشته (شوینده ها و رنگ) شاهد رشد صادراتی خوبی بودیم و در مواد آرایشی تراز تجاری کشور منفی بود، گفت: در بخش صنعت فولاد اگرچه خوب کار شده است، اما برای نیاز داخلی در اقلام مختلف صادرات ورق 54درصد کاهش یافته، به گونه ای که حجم زیادی ورق وارد کشور شده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه بهتر است در اتاق بازرگانی سامانه ای طراحی شود تا واردکنندگان و صادرکنندگان از آن استفاده کنند، خاطرنشان کرد: مدت زمان در نظر گرفته شده برای صادرات شش ماه است و اگر صادرکننده ای بعد از مدت شش ماه در بحث صادرات نتوانست اقدام کند این مدت تمدید می شود تا مشکلات صادرات رفع شود. در واردات نیز ارز متقاضی نداریم و محل ارزی هر شخصی که تمایل به واردات دارد باید مشخص شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته طی صحبت هایی که با نمایندگان مجلس صورت گرفت، عنوان کردیم که حداقل 4هزار میلیارد تومان، برابر 2درصد میعانات گازی و پتروشیمی کنار بگذاریم و اگر این مقدار پول در اختیارمان باشد با حدود 3درصد میانگین می توان از صادرات حمایت کنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی