یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397 - 16:54

دلار ۴۲۰۰ تومانی به توسعه صادرات کمک می کند

رئیس سازمان توسعه تجارت تصریح کرد که ۴۲۰۰تومان نرخ واقع بینانه برای دلار است و در شرایط فعلی می تواند به توسعه صادرات کمک کند.

به گزارش ایسنا، مجتبی خسروتاج - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت - در نشست ماهانه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق که با عنوان بازسازی عراق در بغداد و همایش تجاری ایران در اربیل روز گذشته برگزار شد، اظهار کرد: عراق از همسایگانی است که برای ما اهمیت ویژه ای دارد، چراکه ۱۰درصد از مجموع صادرات به عراق متعلق به ایران است.

وی ادامه داد: به خاطر فداکاری هایی که در گذشته انجام شده، امروز ظرفیت ۶.۵ میلیارد دلاری برای صادرات به عراق وجود دارد. در جریان سفری که معاون اول رئیس جمهور به عراق داشته، چشم انداز خوبی برای روابط با عراق ترسیم شد و در حال حاضر نگاه برای همکاری با عراق نگاهی بلندمدت است.

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه یک نقشه راه پنج ساله برای همکاری های تجاری و اقتصادی با عراق تعریف شده است، اظهار کرد: عمده همکاری های ما با عراق بازرگانی بوده است، ولی شرکت هایی هم برای سرمایه گذاری به عراق در رفت و آمد هستند. از این رو دامنه کار با عراقی ها را توسعه خواهیم داد.

خسروتاج در واکنش به اظهارات برخی از صادرکنندگان به عراق که عنوان کردند «عراق نسبت به ایران تبعیض قائل می شود»، تصریح کرد: تاکنون هیچ سندی درباره اینکه عراقی ها با تجار ما تبعیض آمیز برخورد می کنند، وجود ندارد و چنین خبرهایی کذب است. ما مرتبا بحث تجارت آزاد و تجارت ترجیحی را با عراقی ها مطرح کرده ایم و به دنبال تحقق این امر هستیم. اینکه عراقی ها در چارچوب سیاست داخلی خود و برای جبران کسری بودجه شان اقداماتی می کنند، مربوط به خودشان است و ما نمی توانیم به آنها بگوییم که این سیاست ها را اعمال نکنید. خود ما هم اگر لازم باشد، تعرفه هایی را برای حمایت از تولیدکنندگان بالا می بریم و طبیعی است که عراقی ها هم چنین اقداماتی انجام دهند.

خسروتاج افزود: تمامی کشورها عمده روابط شان با کشورهای همسایه است و برای ما هم به طور طبیعی بازار همسایه اولویت دارد. چون هم ما منتفع می شویم و هم طرف عراقی، بنابراین نباید استحکام روابط مان با عراق را با اخبار ضد و نقیض آسیب بزنیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به وضعیت چگونگی مدیریت در عراق اظهار کرد: بافت مدیریت در عراق یکپارچه نیست و همه گروه های سیاسی در بافت مدیریتی عراق حضور دارند. برای همین در تمامی مناطق مرزی عراق برخورد یکسانی صورت نمی گیرد، اما با این حال امروز بانک های ما می توانند ال سی باز کنند و حتی برخی بانک ها از جمله بانک توسعه اسلامی در رقم های بالایی ال سی باز کرده اند. در مواقعی برخی بی ثباتی ها و مشکلات از جمله ناامنی ها سبب شد که معاملات در مرز انجام بشود اما اگر ثبات برگردد، کامیون ها به راحتی می توانند از مرزها عبور کنند.

وی با بیان اینکه باید موضوع بازسازی عراق را دنبال کنیم، ادامه داد: در مذاکراتی که با عراقی ها داشته ایم، به دنبال تعریف یک چارچوب حقوقی بودیم که فعالان اقتصادی ما از طریق آن عمل کنند و نحوه چگونگی استفاده عراقی ها از تسهیلات نیز مشخص شود.

انواع پروژه ها را با عراق تعیین کرده ایم؛ پروژه هایی که ریسک حضور شرکت ها در عراق را به حداقل برسانند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد تصمیمات جدید ارزی گفت: هیچ نوع خللی نباید در وضعیت صادرات به عراق به وجود بیاید بلکه شرایط برای صادرات بیشتر به عراق هم مهیاست. نرخ ۴۲۰۰ تومان که امروز تعیین شده است، بسیار به نرخ واقع بینانه نزدیک است. البته این نرخ شناور است و براساس مابه التفاوت تورم داخلی و خارجی اصلاح خواهد شد. تعیین این نرخ دو اثر خواهد داشت یکی توسعه صادرات و دیگری تأمین مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولید. یکی از بزرگ ترین عوامل فساد دونرخی بودن ارز بود که امروز با تک نرخی شدن ارز صادرکنندگان می توانند با خیال راحت صادرات کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی