جمعه, 31 فروردين 1397 - 16:21

اجرای ۸۸ طرح صنعتی با سرمایه گذاری خارجی

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ۴۹ هزار و ۹۱۶ طرح در حال اجرا در کشور داریم و ۸۸ طرح صنعتی با سرمایه گذاری مستقیم خارجی در حال اجراست .

به گزارش ایسنا، محمد شریعتمداری در نشست هم اندیشی با رئیس و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با اتکا به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، اسناد بالادستی، برنامه ششم توسعه و برنامه راهبردی ریاست جمهوری، برنامه یک ساله تدوین و به معاونت ها جهت اجرا ابلاغ شده است.

وی با اشاره به نامگذاری سال ۹۷ به سال حمایت از کالای ایرانی توسط رهبر معظم انقلاب، افزود: برای حمایت از کالای ایرانی از دل این برنامه یک ساله یک اقدام راهبردی طراحی کردیم.

شریعتمداری با تأکید بر اینکه تمایل نسبت به خرید کالای ایرانی باید در دل همه مردم ایجاد شود، گفت: حتی اگر کالای ایرانی از لحاظ استاندارد و کیفیت با نمونه خارجی اش برابری نکند، باید برای حمایت از تولید ملی و اشتغال جوانان نسبت به خریدش اقدام کنیم و در این مسیر پویش های متعددی از جمله «آری به تولید ملی» طراحی شده و در حال اجراست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در حوزه فرهنگ سازی برای استفاده از کالای ایرانی مسئولیت های مهمی داریم، تصریح کرد: ارتقای کیفیت در محصولات و افزایش توان رقابت پذیری کالای ایرانی مسئولیت اصلی ما در حوزه صنعت و معدن است.

شریعتمداری تولید با صنعت و تکنولوژی به روز را مهم ترین شاخصه تولید کالای قابل رقابت در بازارهای جهانی دانست و اضافه کرد: پتروشیمی به عنوان یک صنعت به روز می تواند الگویی در این زمینه باشد.

وی با اشاره به اینکه نیازمند نوسازی و بهسازی صنعتی هستیم، گفت: حدود ۲ هزار و ۷۰۰ واحد صنعتی را برای نوسازی رصد کردیم و مجلس شورای اسلامی تصویب کرد که از نرخ سود تسهیلات اعطایی برای بازسازی خطوط تولید استفاده کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه جلسات مختلفی با نظام بانکی و شورای پول و اعتبار برای استفاده از کارت های اعتباری به سبک کشورهای توسعه یافته داشتیم، افزود: بسته قابل ابلاغ شورای پول و اعتبار صادر شده است و مذاکرات برای حل و فصل نواقص آن در حال انجام است.

شریعتمداری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در حوزه صادرات نیز اقدامات خوبی انجام شده است، گفت: ۱۳۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از صادرات غیرنفتی در قالب مشوق های صادراتی در نظر گرفته شده است.

وی با تأکید بر لزوم تأسیس مراکز تجاری خارج از کشور و گسترش رایزنی های تجاری با کشورهای مختلف، تصریح کرد: تأسیس مراکز تجاری در خارج از کشور نیازمند انعطاف پذیری قوانین است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با بیان اینکه حق امتیاز در بورس کالا برای شفاف سازی و سهولت معاملات قدم بزرگی است ، گفت: با کمک موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، مطالعات راهبردی توسعه صنایع صادراتی و رقابتی را پیش می بریم، همچنین با کمک سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی برخی مقررات معدنی را در سال ۹۷ احیا می کنیم که از جمله آنها واگذاری مجدد معادن واگذارشده ای است که غیرفعال هستند.

وی تصریح کرد: در ۱۲ ماهه پارسال ۲۰ هزار و ۷۶۷ فقره جواز تأسیس جدید صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۲۲.۲درصد افزایش داشته است که این نشانگر امید و اقبال به کار و تلاش در کشور است و باید این امید را زنده نگه داریم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی