دوشنبه, 20 فروردين 1397 - 13:37

وزیر صنعت، معدن، تجارت / ایران سال آینده رشد اقتصادی بیش از 4 درصد را تجربه خواهد می کند

وزیر صنعت، معدن، تجارت گفت: پیش بینی های جهانی نشان می دهد،ایران سال آینده رشد اقتصادی بیش از 4 درصد را تجربه خواهد کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن، تجارت در حاشیه دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ازبکستان، سفر معاون اول نسخت وزیر ازبکستان به ایران را مهم خطاب کرد و آن را مقدمه ای برای سفر رئیس جمهور ایران به ازبکستان دانست.

وی اظهار کرد: ایران و ازبکستان یک تاریخ عمیق و اشتراکات فرهنگی، زبانی و تاریخی دارند و از سال های دور تا کنون روابط بین دو کشور روابط حسنه بوده است.

شریعتمداری اضافه کرد: نمی توانم کتمان کنم از زمانی که میرضیایف به ریاست جمهوری کشور ازبکستان رسید و پس از روی کار آمدن روحانی به عنوان ریاست جمهوری ایران روابط بین دو کشور بیش از پیش تقویت شده است.

وزیر صنعت، معدن، تجارت گفت: از ملاقات اول دو رئیس جمهور کشورهای ایران و ازبکستان، نقشه راهی برای توسعه جهش گونه روابط دو کشور طراحی شد و ما مصمم هستیم در این جهت قدم های جدی برداریم.

وی تصریح کرد: سیاست تعامل با همسایگان در کشورهای آسیای مرکزی و منطقه ای جزء سیاست های اصلی جمهوری اسلامی ایران در سال های گذشته بوده است و اکنون به دنبال تحقق این هدف هستیم.

شریعتمداری اذعان کرد: ایران در سال گذشته از فروش نفت، 52 میلیارد دلار درآمد کسب کرد و یکی از کشورهای مهم در حوزه صادرات نفت به شمار می رود.

وزیر صنعت، معدن، تجارت افزود: صادرات غیر نفتی ایران در سال 96 به 47 میلیارد دلار رسید و ظرف همین مدت حدود 50 میلیارد دلار کالا وارد ایران شد و در مجموع در سال گذشته میزان صدور و خرید کالای ایران با دنیا 200 میلیارد دلار بوده است.

وی ادامه داد: طبیعتا چنین کشوری می تواند همکار و شریک تجاری خوبی برای ازبکستان باشد.

شریعتمداری تأکید کرد: در حوزه صنایع پتروشیمی پیشرفت های بزرگی در ایران در سال های گذشته رخ داده است. همچنین در حوزه تولید ماشین های سنگین سال 96 به تولید یک و نیم میلیون دستگاه رسیدیم.

وزیر صنعت، معدن، تجارت افزود: در صنعت پایه ای مثل فولاد کشور ما امروز در جایگاه خوبی در دنیا قرار دارد و ایران اکنون اولین تولیدکننده فولاد اسفنجی در دنیا به شمار می رود.

وی تصریح کرد: 110 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در حال اجراست و با 70 درصد پیشرفت فیزیکی به زودی به بازار جهانی وارد می شود.

شریعتمداری ابراز کرد: در حوزه صنایع ساختمانی 120 صنعت مختلف در ایران فعال هستند و همچنین صنایع خانگی، برق و الکترونیک در سال های گذشته پیشرفت های خوبی را داشته اند.

وزیر صنعت، معدن، تجارت اذعان کرد: صنعت دارویی ایران توانسته تا حدی رشد کند که بتواند 96 درصد نیاز داخلی کشور را فراهم آورد و افزون بر صادرات دارو به کشورهای همسایه، واحد های داروسازی نیز در برخی از کشورها فعال شده است.

وی گفت: افزون بر تمامی این پیشرفت های صنعتی، سطح تولید خودروهای ایرانی توانسته در کشورهای دیگر نیز فعال شده و صادرات صنعتی کشور را در این حوزه افزایش دهد.

شریعتمداری اظهار کرد: در مجموع ایران توانسته است در سال های اخیر رشد منفی صنعت خود را به مثبت تبدیل کند و همانطور که شاهد بودیم در سال 96، حدود 5 درصد رشد اقتصادی داشتیم و پیش بینی های جهانی نشان می دهد که ایران در سال آینده رشد اقتصادی بیش از 4 درصد را تجربه خواهد کرد.

وزیر صنعت، معدن، تجارت تأکید کرد: همه این موارد نشان می دهد افق روشنی پیش روی فعالیت و همکاری مشترک صنعتی بین دو کشور ایران و ازبکستان وجود دارد و یکی از مهمترین زمینه هایی که به آن توجه داشته ایم توسعه همکاری های ترانزیتی بین دو کشور است.

وی ابراز امیدواری کرد: در آینده گسترش روابط بین ایران و کشورهای آسیای میانه با تشکیل کریدور مشترک بین ایران، ازبکستان، ترکمنستان و گرجستان توسعه و تقویت شود.

شایان ذکر است، در ادامه این جلسه رحمت اف معاون اول نخست وزیر ازبکستان خواهان گسترش روابط ایران و ازبکستان در زمینه های مختلف شد و همچنین درخواست کرد خط آهن خاف-هرات هرچه زودتر در جهت وصل کردن بنادر چابهار و بندرعباس با کشورهای آسیای مرکزی به بهره برداری برسد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی