شنبه, 25 آذر 1396 - 10:41

پروژه ای که ۲۷ سال خاک می‎خورد

حدود ۲۷ سال از آغاز پروژه نفلین سینیت برای تولید آلومینیوم در سراب می گذرد و متأسفانه در طول این سال ها این پروژه خاک خورده و خبری از اجرایی شدن آن نیست.

به گزارش تسنیم، حسنی از کارشناسان مطلع درباره پروژه نفلین سینیت برای تولید آلومینیوم در سراب می گوید: حدود 27 سال از آغاز این پروژه برای تولید آلومینیوم در سراب می گذرد و متأسفانه در طول این سال ها این پروژه خاک خورده و خبری از اجرایی شدن آن نیست. اخیرا هم با استدلال عدم توجیه بحث تغییر طرح آن هم با گذشت این همه سال و صرف هزینه های بسیار مطرح شده است، این در حالی است که این پروژه تمام تأسیسات لازم را برای آغاز فعالیت داشته و حتی بررسی ها نشان می دهد با اجرایی شدن آن بخشی از نیاز کشور در صنعت آلومینیوم تأمین خواهد شد.

وی گفت: قرار بر این بود با محدودیت منابع بوکسیت در داخل و وارداتی بودن این ماده اولیه فکر اساسی برای این موضوع شود که در نهایت با کشف ذخایر نفلین سینیت در شمال کشور امکان بومی سازی تولید آلومینیوم در داخل میسر شود، بر همین اساس عملیات اجرایی کارخانه صنعتی تولید آلومینیوم در شهرستان سراب آغاز شد اما متأسفانه تاکنون بعد از گذشت بیش از 27 سال هنوز پیشرفت فیزیکی زیادی در این مجموعه که یکی از پروژه های نیمه تمام قدیمی شمال غرب کشور است دیده نمی شود و مردم سراب همچنان منتظر افتتاح این طرح هستند.

این کارشناس مطلع با اشاره به اینکه سنگ معدنی نفلین سینیت بعد از فرآوری به پودر آلومینا تبدیل و بعد از طی فرآیندهای دیگر به آلومینیوم تبدیل می شود، اظهار داشت: آلومینیوم جزو فلزات استراتژیک است و در بخش های نظامی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. البته با وجود نیازمندی زیاد کشور به آلومینیوم در تأمین مواد اولیه همچنان مشکل داریم و پودر اکسیدآلومینیوم را وارد می کنیم.

حسنی با اعلام اینکه در حال حاضر 90 درصد مواد اولیه آلومینیوم را وارد می کنیم، افزود: تکنولوژی تبدیل سنگ نفلین سینیت به پودر آلومینا فقط در اختیار روسیه است و در کشور ما فقط در جاجرم بوکسیت آلومینیوم داریم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا 10 درصد مابقی مواد اولیه تولید آلومینیوم در کشور تولید می شود، افزود: در حال حاضرما بوکیست آلومینیوم وارد کرده و در فرآیندی 40 تا 60 درصد آن را به آلومینیوم تبدیل و مابقی آن تبدیل به ضایعات دیگر می  شود.

این کارشناس مطلع با بیان اینکه عمده واردات مواد اولیه آلومینیوم از کشورهای آفریقایی انجام می شود، گفت: به صورت کلی پودر آلومینا خروجی این معدن نفلین سینیت سراب است. تکنولوژی این فرآیند فقط در اختیار روسیه است، آنها در یک کارخانه 1میلیون تنی و یک کارخانه 200هزار تنی این فعالیت را انجام می دهند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی