سه شنبه, 08 مهر 1393 - 10:08

ایران پنجمین صادرکننده سنگ آهن به چین

عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران پنجمین کشور صادرکننده سنگ‌آهن به چین محسوب می‌شود، در حالی که استرالیا رتبه اول صادرکنندگان سنگ‌آهن به این بازار را دارد.

کیوان جعفری طهرانی در گفت‌وگو با ایرنا، اظهار داشت: چین علاوه بر اینکه بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد جهان است، نخستین بازار سنگ‌آهن دنیا نامیده می‌شود و علاوه بر کشورمان، استرالیا، افریقای جنوبی و برزیل از جمله تامین‌کنندگان سنگ‌آهن مورد نیاز این کشور هستند.

وی با تشریح وضعیت افت قیمت سنگ‌آهن در بازار جهانی، افزود: کاهش قیمت سنگ‌آهن براساس هماهنگی این کشور با استرالیا صورت می‌گیرد و آنها این وضعیت را به وجود می‌آورند. جعفری طهرانی خاطرنشان ساخت: نرخ تمام شده هرتن سنگ‌آهن اکنون برای استرالیا حدود 80‌دلار است اما آن را به نرخ هر تن 45‌دلار در بازار عرضه می‌کند.

سال گذشته کل تولید سنگ‌آهن ایران حدود 49میلیون تن اعلام شد که بالغ بر 24میلیون تن آن به ارزش کمتر از دو میلیارد‌ دلار صادر شد. آمارهای منتشرشده حاکی است، چین بیش از 90‌درصد سنگ‌آهن صادراتی کشورمان را در سال‌های اخیر جذب می‌کند.

به گفته جعفری طهرانی، متخصصان بازار سنگ‌آهن براین باورند که پس از پایان تعطیلات در چین (به مناسبت روز ملی این کشور)، از 10 مهرماه جاری بازار سنگ‌آهن تمایل به افزایش قیمت داشته باشد. وی تصریح کرد: انتظار می‌رود قیمت سنگ‌آهن در بازار این ماده معدنی با عیار 61.5‌درصد آهن تا سطح 90 تا 95‌دلار برای هرتن برسد. برخی اخبار اعلام شده، کاهش 30‌درصدی صادرات سنگ‌آهن ایران را نسبت به مدت مشابه در سال 92 روایت کرده‌اند و پیش‌بینی شده بود، کاهش تا نیمه نخست امسال تداوم داشته باشد.

عضو هیات‌مدیره انجمن یادشده گفت: پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های پایانی سال میلادی 2014 و شروع تعطیلات سال نو 2015، وضعیت کاهش قیمت سنگ‌آهن در بازار جهانی بار دیگر بروز پیدا کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی