سه شنبه, 11 آذر 1393 - 09:04

افت سهم ایران از بازار جهانی سنگ آهن به کمتر از یک درصد

عضو هیات‌مدیره انجمن تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان سنگ آهن ایران گفت: سهم ایران از بازار جهانی صادرات در سنگ آهن از 1.7 به 0.9 درصد رسیده است. به همین دلیل باید برای ادغام در تولید، فرآوری و فروش به فکر ایجاد کنسرسیوم‌های فعال در این بخش باشیم.

به گزارش ایسنا، سجاد غرقی در دومین همایش بین‌المللی سنگ آهن ایران با اشاره به کاهش سنگ آهن از 23.4 میلیون تن به 15 میلیون تن اظهار کرد: رشد فزاینده تولید سنگ آهن از سال 1387 ناشی از صادرات به بازار چین بوده است. به همین دلیل انتظار می‌رود به امر صادرات بیش از این توجه شود.

وی با بیان اینکه هزینه استخراج سنگ آهن در ایران به نسبت سایر کشور‌ها چندان بالا نیست، اظهار کرد: به دلیل اینکه همچنان از ذخایر سطحی استخراج می‌کنیم این میزان چندان متفاوت نیست.

 

عضو هیات‌مدیره انجمن تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان سنگ آهن ایران با بیان اینکه در بخش دولت باید کاهش هزینه‌ها صورت بگیرد، گفت: این مسئله باید به‌گونه‌ای باشد که حقوق‌های دولتی و مالیات‌های فروش داخل کاهش یابد. به گفته غرقی در دهه بعد از 2013 تنها معدن‌کاری بزرگ مقیاس توجیه اقتصادی دارد.

وی عدم شناخت منافع ذی‌نفعان در معادن کوچک و بزرگ ناهمگون بودن جامعه سنگ آهن، فقدان آمار و اطلاعات در این حوزه و به‌طور کلی عدم ثبات در سیاست‌گذاری‌ها دلیلی برای تدوین سند راهبردی سنگ آهن بود. غرقی هدف از تدوین این سند را شناخت وضعیت این صنعت عنوان و اظهار کرد: در اسناد بالادستی و اسناد زنجیره‌ای با فقدان‌های زیادی روبه‌رو هستیم. همچنین در سند راهبردی فولاد نیز قطعیتی وجود ندارد.

وی ادامه داد: در این سند اعدادی ما به‌بین 30 تا 55 میلیون تن برای تولید فولاد در نظر گرفته شده است و این در حالی است که تنها تولید 36 میلیون تن انتظار می‌رود و همین امر لزوم تحقق یک استراتژی درون‌بخشی را به وجود آورد. عضو هیات‌مدیره انجمن تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان سنگ آهن ایران تعداد معادن در حال بهره‌برداری سنگ آهن را 156 معدن عنوان و اظهار کرد: برای وضعیت پیش‌ روی معادن سنگ آهن دو رویکرد درحوزه معدنی و زنجیره ارزش در نظر گرفته شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی